Mierzenie ciśnienia tętniczego to jedno z tych badań kontrolnych, które warto regularnie przeprowadzać w zaciszu własnego domu. W tym celu zalecamy sięgnąć po dobrej jakości sprzęt. Jego prawidłowe użycie, wraz z zachowaniem zasad mierzenia ciśnienia, gwarantuje otrzymanie miarodajnego wyniku pomiaru. Jednym z dostępnych modeli do badania ciśnienia krwi jest ciśnieniomierz nadgarstkowy. Dla kogo będzie to odpowiedni sprzęt i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy - opinie i charakterystyka

Problemy z ciśnieniem tętniczym mogą dotknąć każdego z nas, nawet w młodym wieku. Do ich rozwoju przyczyniają się nie tylko choroby współistniejące, jak cukrzyca, ale i stres czy nadwaga. Nadciśnienie to jedna z chorób cywilizacyjnych, ale należy pamiętać, że niższe wartości ciśnienia również przyczyniają się do obniżenia komfortu życia pacjenta. Dlatego w każdej domowej apteczce powinien znaleźć się ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny (sprawdź, jakie są różnice między ciśnieniomierzami profesjonalnymi i tymi do użytku domowego). Tym razem pod lupę bierzemy ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Jest to niewielkie, poręczne i lekkie urządzenie, którym można przeprowadzić pomiar ciśnienia nawet w podróży. Bez kabli, dodatkowych części, problematycznego ładowania. To, co należy podkreślić, to to, że ciśnieniomierz nadgarstkowy przeprowadza pomiar ciśnienia na tętnicy promieniowej (model naramienny - na tętnicy łokciowej). Wiele osób powtarza zatem opinię, że tego rodzaju pomiar nie jest miarodajny, co nie jest prawdą. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie, którego błąd pomiaru wynosi maksymalnie 3 mm Hg - takie same standardy obowiązują model naramienny.

Kto może korzystać z ciśnieniomierza nadgarstkowego?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy to sprzęt, z którego może korzystać praktycznie każdy. Urządzenie jest idealnym wyborem dla osób otyłych, mających problem z włożeniem mankietu ciśnieniomierza naramiennego. Model nadgarstkowy zapewnia łatwą obsługę osobom, które mają ograniczony zakres ruchu i samodzielnie przeprowadzają badanie. Ten ciśnieniomierz sprawdza się w podróży lub w pracy - jeśli zachodzi konieczność częstego mierzenia ciśnienia. Zaletą ciśnieniomierza nadgarstkowego jest również to, że w trakcie pomiaru ucisk mankietu jest o wiele mniejszy niż w przypadku urządzenia naramiennego. Dlatego też jest to dobre rozwiązanie dla osób czułych na dotyk, ucisk, zapewniając im komfort badania. Interesuje Cię inny rodzaj ciśnieniomierza? Sprawdź wszystkie rodzaje ciśnieniomierzy i różnice między nimi.

Jak mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem nadgarstkowym?

Mierzenie ciśnienia o proces, który łatwo zakłócić. Wszelkie nieprawidłowości pomiaru wynikają zwykle z niezachowania podstawowych zasad badania. Przed mierzeniem ciśnienia należy odpocząć ok. 10-15 minut. Aktywność fizyczna i rozgrzanie organizmu fałszują pomiar, podobnie jak rozpoczęcie badania od razu po wejściu do domu, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Zgodnie z zaleceniami ok. 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie wolno palić i pić alkoholu. Warto również ograniczyć w tym czasie jedzenie oraz picie. Na wynik badania ma również wpływ gorączka, stres, infekcje czy pora dnia i zażywanie niektórych leków.

Na którym nadgarstku mierzyć ciśnienie? Pomiar zazwyczaj przeprowadza się na kończynie niedominującej. U osób praworęcznych będzie to zatem lewa dłoń, a u osób leworęcznych - prawa. Lekarze zalecają także wykonać pierwsze badanie na obu kończynach. Ta, na której wartość ciśnienia będzie wyższa, powinna być brana pod uwagę przy kolejnych pomiarach. Ciśnieniomierz nadgarstkowy zakłada się w taki sposób, aby ekran urządzenia był po wewnętrznej stronie ręki. Mankiet musi znajdować się nad dłonią, najlepiej ok. 2 cm od jej podstawy. Oczywiście pomiar przeprowadza się bez ozdób i ubrań na nadgarstku. Należy także zwrócić uwagę na to, aby przy ewentualnym podwinięciu rękawa bluzki czy koszuli, nie uciskać nim tętnicy i tym samym nie zakłócać przepływu krwi w kończynie. Jak mierzyć prawidłowo ciśnienie? Dłoń powinna znajdować się na wysokości serca, dlatego trzeba zgiąć rękę w łokciu i wygodnie oprzeć ją o stół. Aby pomiar był wiarygodny, w jego trakcie nie wolno mówić ani się ruszać. Specjaliści podkreślają, że ważna jest regularność badania ciśnienia. Pomiar przeprowadzany dwa razy dziennie (rano przed zażyciem leków) to najlepsze rozwiązanie.

Jaki ciśnieniomierz nadgarstkowy wybrać?

Jeśli chodzi o ciśnieniomierz nadgarstkowy, ranking powinien obejmować jedynie dobrej jakości, sprawdzone urządzenia. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na certyfikaty sprzętu i jego gwarancję. W Novamed stawiamy na niezawodne urządzenia znanych producentów, a dostępne w naszym sklepie ciśnieniomierze różnią się między sobą ceną oraz dodatkowymi funkcjami. Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy to ciśnieniomierz z mankietem dobranym do obwodu nadgarstka, co jest szczególnie ważne u osób bardzo otyłych. Standardowa szerokość i długość mankietu może być dla nich niewystarczająca, nawet po jego regulacji. W takim przypadku warto sięgnąć po modele dedykowane osobom z nadwagą. Na komfort pomiaru wpływają także takie czynniki, jak czytelny i podświetlany ekran, funkcja pamięci pomiaru, uśrednienie wyników, czujnik niewłaściwego położenia mankietu, wykrywanie arytmii czy synchronizacja ciśnieniomierza z aplikacją w telefonie.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.