Po co dezynfekować ręce?

Zazwyczaj wystarczy dokładne, rutynowe mycie rąk. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w sytuacjach, w których mogło dojść do ich zabrudzenia, przede wszystkim po skorzystaniu z toalety, po kontakcie z brudnymi powierzchniami, po przyjściu do mieszkania, a także każdorazowo przed kontaktem z produktami spożywczymi. Podczas takiego mycia używa się zwykłego mydła, najlepiej w płynie.

Innym rodzajem mycia jest tzw. higieniczne, które stosuje się je w sytuacjach, gdy wymagane jest zachowanie dokładniejszej higieny, zwłaszcza: przed i po zdjęciu rękawiczek jednorazowych, przed i po wykonywaniu procedur medycznych i po kontakcie z pacjentem. Higieniczne mycie rąk stosuje się też w branży spożywczej i w wielu innych sytuacjach, w których trzeba utrzymywać wyższą czystość.

Dezynfekcję rąk należy przeprowadzać, gdy nie ma możliwości umycia rąk, a potrzebne jest szybkie usunięcie ewentualnych zagrożeń mikrobiologicznych. Mowa o sytuacjach codziennych, gdyż procedury medyczne i specjalistyczne to osobna kwestia.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że dozowniki z płynem dezynfekcyjnym do rąk stoją przy wejściach do sklepów i lokali, w praktycznie każdym obiekcie, przy windach, przy kasach i w wielu, wielu innych miejscach. Warto też nosić ze sobą małą buteleczkę z płynem lub żelem dezynfekcyjnym, by móc go użyć w dowolnej chwili. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być wykorzystywany do ochrony przed przeniesieniem drobnoustrojów na dotykane powierzchnie lub z powierzchni na ręce.

płyn do dezynfekcji rąk

Duży wybór środków do dezynfekcji rąk – na co zwracać uwagę?

Odkąd środki dezynfekcyjne stały się wymagane, jako obowiązkowy element wyposażenia lokalów i sklepów, sprzedawane są masowo. Nie jest jednak obojętne, jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać, gdyż wymagane są odpowiednie składniki i proporcje dla zachowania biobójczego charakteru. Nawet jeżeli płyn oparty jest na alkoholu, to nie zawsze będzie się nadawał, gdyż musi być to alkohol o odpowiednim stężeniu – minimum 60%. WHO zaleca, aby stężenie etanolu wynosiło 96% lub 99,8% w przypadku alkoholu izopropylowego. Nie każdy środek dezynfekujący musi zawierać w składzie alkohol, istnieją też preparaty odkażające, wykorzystujące inne substancje, a każdy preparat musi obowiązkowo mieć skład wypisany na etykiecie.

Podczas wyboru preparatu do dezynfekcji rąk warto też zwrócić uwagę na dodatkowe składniki, które wpływają na użytkowanie produktu. O ile płyn do dezynfekcji rąk dostępny w sklepie może zawierać jedynie substancje odkażające, tak na przykład żel na własny użytek, warto aby był wzbogacony o substancje nawilżające skórę. Jest to o tyle ważne, że alkohol mocno wysusza skórę i ta po pewnym czasie może pękać. Składniki takie jak gliceryna, czy panthenol nawilżają i poprawiają barierę lipidową naskórka. Z kolei substancje zapachowe nadają żelowi przyjemny aromat, nie tak drażniący, jak woń czystego alkoholu. Jednakże substancje zapachowe mogą uczulać, dlatego przed pierwszym użyciem produktu warto sprawdzić na niewielkiej powierzchni skóry, czy preparat nie wywołuje podrażnień i uczulenia.

Wybierając co użyć do dezynfekcji rąk, warto rozpatrzeć również kwestię konsystencji. W sprzedaży są głównie płyny, pianki oraz żele. Do zastosowania „kieszonkowego” najlepiej sprawdzą się żele do dezynfekcji, gdyż są wydajne, zazwyczaj są pakowane do poręcznych małych buteleczek lub tubek, a ich konsystencja jest przyjemna dla skóry. Do zastosowań komercyjnych lepiej sprawdzą się płyny i pianki sprzedawane w dużych, wydajnych opakowaniach.

Przeczytaj też: Co to są środki ochrony indywidualnej?

Jak używać płynu do dezynfekcji rąk?

Stosowanie płynów i żeli dezynfekcyjnych (odkażających) jest proste, ale wymaga zachowania kilku zasad. Pamiętaj, że nawet bardzo dobry płyn do dezynfekcji rąk musi mieć czas na działanie, dlatego błędem jest dezynfekowanie rąk, a następnie wycieranie ich w papierowy ręcznik lub (jeszcze gorzej) w ubranie. Odpowiednią ilość żelu lub płynu należy rozprowadzić po całej powierzchni rąk, również w szczelinach między palcami, a następnie odczekać aż wyschnie. Musi minąć co najmniej kilkanaście sekund, aż środek zadziała. Bezpośrednio po dezynfekcji nie należy też nanosić kremów pielęgnacyjnych ani innych niesterylnych substancji.

Gdzie kupić środek do dezynfekcji rąk?

Jeżeli szukasz sklepu, w którym możesz kupić sprawdzony i skuteczny środek do dezynfekcji rąk, sprawdź ofertę, jaką przygotowaliśmy. Mamy asortyment przeznaczony dla pracowników systemu ochrony zdrowia, dla przedsiębiorców, a także do codziennego zastosowania dla osób prywatnych w celu ochrony przed COVID-19.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.