Jakość powietrza, którym oddychamy, ma ogromne znaczenie na funkcjonowanie organizmu. Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że wiele mówi się i pisze o smogu. Co jednak z powietrzem w pomieszczeniach zamkniętych? Jak się okazuje, ochrona przed smogiem na zewnątrz, powinna być uzupełniona o ochronę dróg oddechowych także we własnym M czy w lokalach użytkowych.

Jak się chronić przed zanieczyszczeniami

Wdech, wydech – na co dzień nie zwracamy szczególnej uwagi na to, jak i czym oddychamy. Oddychamy zbyt płytko, jednocześnie narażając swój organizm na kontakt z alergenami, bakteriami, wirusami, smogiem. Zanieczyszczone powietrze na zewnątrz to już problem codzienny, choć narastający w sezonie jesienno-zimowym. Jednak warto także pamiętać, że smog i spaliny przenikają też do pomieszczeń zamkniętych. Jeśli dodamy do tego domowe zanieczyszczenia, stosowanie środków chemicznych, roztocza, kurz, sierść zwierząt i inne alergeny, otrzymamy listę substancji zawartych w powietrzu. Ochrona dróg oddechowych jest zatem koniecznością.

Dom, mieszkanie czy biuro to miejsce, w którym spędza się wiele godzin każdego dnia. Zbyt suche powietrze to pierwszy krok do wysuszenia śluzówki i spojówek, jak i infekcji górnych dróg oddechowych. Wilgotność powietrza w domu powinna się wahać między 40 a 60%. Alergeny to z kolei duże zagrożenie dla alergików czy astmatyków (przeczytaj więcej na temat tego, czym powinno charakteryzować się dobre powietrze w domu). Jak się ochronić przed zanieczyszczeniami w zamkniętych pomieszczeniach?

Zadbaj o jakość powietrza w domu

Aby zadbać o powietrze w pomieszczeniu zamkniętym, należy przede wszystkim zadbać o system wentylacyjny. Sprawdzić, czy dobrze działa, czy klatki wentylacyjne nie są zasłonięte. Trudno o usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, jeśli w pomieszczeniu brakuje swobodnego przepływu powietrza. Dlatego tak ważne jest wietrzenie, tyle tylko, że w sezonie grzewczym nie zawsze jest to takie łatwe zadanie. Warto zatem sprawdzać jakość powietrza na zewnątrz i jeśli warunki są sprzyjające, zdecydować się na krótkie, ale intensywne wietrzenie. Ochrona dróg oddechowych to także najprostsza czynność, jaką jest… sprzątanie. Pozbycie się kurzu, sierści zwierząt, oczyszczenie powierzchni z bakterii i wirusów. Regularne pranie zasłon, dywanów, narzut. W tym miejscu należy także wspomnieć o zaletach stosowania naturalnych produktów do czyszczenia lub chemii gospodarczej o dobrym składzie, która jest łagodniejsza dla skóry i naszych dróg oddechowych.

O jakość powietrza w domu pomogą zadbać również rośliny doniczkowe. Nie dość, że pięknie zdobią wnętrza, to na dodatek absorbują dwutlenek węgla, produkują tlen i dbają o dobrą wilgotność powietrza. Które rośliny oczyszczają powietrze w pomieszczeniach zamkniętych? Bluszcz pospolity, sansewieria, paproć, skrzydłokwiat, figowiec czy dracena sprawdzą się w tej roli doskonale. Taka ochrona górnych dróg oddechowych zadowoli każdego miłośnika roślin!

Ochrona górnych dróg oddechowych – pomoc profesjonalnego sprzętu

Właściwa ochrona przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem w pomieszczeniach zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę czy alergię. Złej jakości powietrze przyczynia się także do powstawania chorób układu nerwowego czy krwionośnego. Dbanie o czyste powietrze to nie tylko ukłon w stronę planety, ale i każdego z nas. Smog jest jedną z przyczyn przedwczesnej śmierci, zwiększa ryzyko nowotworów. Dlatego też w tak ważnych sprawach, warto postawić na dobrej jakości sprzęt do oczyszczania powietrza i dezynfekcji. Jedną z propozycji tego typu pomocy są oczyszczacze powietrza. Urządzenia te nie tylko dbają o lepszą jakość powietrza, usuwając z nich bakterie, wirusy i alergeny, ale i likwidują nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Niezwykle ważną funkcją jest także jonizacja. Korzystanie ze sprzętu elektronicznego wiąże się z wytwarzaniem zbyt dużej ilości jonów dodatnich w powietrzu, a sprzęt z funkcją jonizacji to sprawdzony sposób na produkcję jonów ujemnych. Decydując się na oczyszczacz powietrza do domu, warto dobrać jego wielkość do pomieszczenia, w którym ma stać. Ważne są także m.in. cicha praca, możliwość regulacji mocy oczyszczania, wskaźnik wymiany filtra czy łatwość czyszczenia sprzętu.

Drugim sprzętem, o którym warto wspomnieć w kontekście tego, jak się chronić przed zanieczyszczeniami, są lampy wirusobójcze. To urządzenia stosowane w lokalach usługowych, obiektach medycznych, jak i na użytek prywatny. Lampy korzystają z promieniowania UV-C, dezynfekując powietrze oraz powierzchnie. Na użytek prywatny doskonale przyda się lampa wirusobójcza przepływowa, zapewniająca bezpieczne użytkowanie. Z kolei lampy bezpośredniego działania muszą być użytkowane z dala od człowieka, na przykład nocą. W Novamed dostępne są także lampy podręczne, które można mieć zawsze przy sobie – sprawdzą się w pracy, na zakupach czy w domu.