oczyszczacze powietrza

Dbając na co dzień o własne zdrowie, przykładamy uwagę do tego, co jemy, do badań kontrolnych czy odpowiedniej dawki ruchu. Jednak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma także powietrze, którym oddychamy. To, niestety, pozostawia wiele do życzenia. Smog towarzyszy nam przez znaczną część roku. Jakie są jego skutki i co w ogóle kryje się pod tym terminem?

Co to jest smog?

Zacznijmy od początku, czyli od tego, co to jest smog. Słowo to ma genezę w połączeniu dwóch angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Smog to mówiąc najprościej zanieczyszczone powietrze. Zanieczyszczone dymem, spalinami, gazami, pyłami i innymi toksycznymi dla naszego organizmu substancjami. Można wyróżnić dwa rodzaje smogu – londyński oraz Los Angeles. Pierwsze z określeń odnosi się do smogu, w którym znajdują się przede wszystkim takie substancje, jak tlenki siarki, azotu czy węgla. To właśnie ta odmiana smogu jest w Polsce w sezonie jesienno-zimowym. Odmiana Los Angeles występuje w strefach subtropikalnych latem.

Przyczyna smogu? Zanieczyszczone powietrze jest wynikiem działalności człowieka. Smog w Polsce jest ściśle związany z okresem grzewczym, choć nie tylko. W końcu na zanieczyszczone powietrze wpływa wiele czynników, chociażby transport drogowy czy działalność fabryk. Jak się szacuje, każdego roku na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem umiera w Polsce 45000 osób. Nie bez powodów mówi się, że smog jest cichym zabójcą. Problem smogu ma skalę globalną, jedną z najtragiczniejszych dat powiązanych z tym problemem jest rok 1952, kiedy to w Londynie w wyniku kilkudniowego, dużego smogu zmarło tysiące londyńczyków.

Skutki smogu

Za przenikanie do powietrza substancji toksycznych odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli ogrzewanie gospodarstw domowych, zarówno w mieście, jak i na wsi. Pali się wszystkim – drewnem, węglem, ekogroszkiem, ale i śmieciami, plastikami. Warunkami sprzyjającymi powstawaniu smogu jest brak wiatru i duża wilgotność powietrza. Nie można też zapominać o ukształtowaniu terenu. W dolinie smog łatwiej zawisa. Skutki smogu są bardzo negatywne dla człowieka, jak i dla środowiska. Polski smog cechuje duża zawartość pyłów zawieszonych (PM 2,5 oraz PM 10), jak i rakotwórczego benzo(a)pirenu. Skupiając się na naszym zdrowiu, należy zaznaczyć, że smog nie tylko wpływa na układ oddechowy, ale i układ krążenia, nerwowy, zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór, pogarsza pracę wątroby. Smog może prowadzić nie tylko do problemów z gardłem czy kaszlem. Chorobami wywoływanymi przez zanieczyszczone powietrze mogą być: alergie, astma, rak płuc czy choroba niedokrwienna serca. Lista jest długa, dlatego tak ważne jest wiedzieć, jak się chronić przed smogiem.

Zadbaj o czyste powietrze

Władze całego świata pracują nad ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza, jednak w tej sprawie wiele można zrobić także we własnym zakresie. Mowa m.in. o dobrym ociepleniu domu (jego ogrzanie nie będzie takie trudne), ograniczeniu korzystania z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej czy niepaleniu śmieci w ogrodzie. Jeśli chodzi o relację smog zdrowie, to toksyny w powietrzu wpływają także negatywnie na odporność. Stąd warto zadbać o swoją dietę. Spacer w okresie jesienno-zimowym lepiej poprzedzić sprawdzeniem aktualnych danych na temat zanieczyszczenia powietrza i w razie potrzeby odłożyć aktywność na inną porę. Przydadzą się także maski antysmogowe, jak i wzbogacenie swoich czterech kątów o rośliny. To właśnie one dbają o czyste powietrze w domach. Jest to o tyle ważne, że wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, iż powietrze w domu może być równie, jeśli nie bardziej zanieczyszczone od powietrza na zewnątrz. Palenie w kominku, stosowanie mocnej chemii gospodarczej, modne kadzidełka, kurz, sierść zwierząt – to wszystko ma wpływ na jakość powietrza w domu. Dowiedz się, jak zadbać o czyste powietrze w domu.

W takim przypadku sprawdzą się także oczyszczacze powietrza. Taki sprzęt doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń w powietrzu, pyłków, kurzu, dymu papierosowego. Do mniejszych pomieszczeń nadaje się m.in. model SUPRA PA500 z niskim poborem mocy i wysokiej jakości filtrem HEPA. Urządzenie łączy ze sobą oczyszczanie i jonizację powietrza, jest ciche w pracy, jest polecane także dla alergików czy astmatyków. Oczyszczacz powietrza do większej przestrzeni to m.in. Honeywell HPA710 True HEPA z kolorowym wskaźnikiem jakości powietrza, 5 poziomami oczyszczania i wskaźnikiem wymiany filtra. Elegancki design w czarnym kolorze charakteryzuje z kolei model Honeyweel Air Genius 5. To sprzęt, którego filtr przechwytuje nawet 99,9% cząsteczek o średnicy od 0,3 mikrona. Jest łatwy w obsłudze (ekran dotykowy) i czyszczeniu, również zapewnia 5 poziomów oczyszczania, które można dobrać do potrzeb lub sezonu (np. sezon alergii, sezon grypowy, oczyszczanie ogólne). Sprawdź najlepszej jakości oczyszczacze powietrza w Novamed.

Choć może się wydawać, że walka ze smogiem przypomina walkę z wiatrakami, to jeśli wspólnymi siłami zadbamy o kilka ważnych kwestii, jakość powietrza będzie znacznie lepsza! Zainteresowała Cię sprawa jakości powietrza w pomieszczeniach? Sprawdź, co kryje się pod stwierdzeniem dobre powietrze w domu.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.