Częste infekcje u dziecka to wynik jeszcze nie do końca ukształtowanego układu immunologicznego. Powracające przeziębienia, nieżyt noska – to tylko niektóre z problemów zdrowotnych najmłodszych. Szczególnie ważne jest, aby rodzice zadbali o drożność dróg oddechowych dziecka. Gdy nosek jest zapchany, maluch jest rozdrażniony, ma kłopoty z jedzeniem, spaniem. Jak udrożnić nos dziecka, gdy zalega w nim gęsta wydzielina? Z pomocą przychodzi aspirator do nosa, jak używać tego sprzętu i czym kierować się przy jego wyborze?

aspirator


Aspirator czy gruszka


Dlaczego drożność nosa niemowlaka jest tak ważna? Przez pierwsze miesiące życia dziecko oddycha tylko przez nos, dopiero z czasem nabywa umiejętność oddychania przez usta. Niemowlę nie zasygnalizuje rodzicom kłopotów z oddychaniem. Dopiero płacz lub towarzyszące oddychaniu charczenie sprawia, że opiekunowie sięgają po sprawdzone metody na udrażnianie noska. Nieco lepiej sprawa wygląda w przypadku starszych dzieci, jednak i tutaj zalegająca wydzielina z nosa może znacząco utrudnić im oddychanie i pogarszać samopoczucie. Jak udrożnić nos dziecka? Nasze mamy i babcie chętnie sięgały po gruszkę. Obecnie popularniejszym wyborem jest aspirator do nosa.


Co jest skuteczniejsze – aspirator czy gruszka? Jedna i druga metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Gruszka to tani, poręczny sprzęt do udrażniania noska dziecka, jednak kłopoty z jej dezynfekcją oraz w niektórych przypadkach słaba moc ssania sprawiają, że warto wypróbować nowsze metody. Jaki aspirator do nosa wybrać? Obok aspiratorów ustnych i tych, które można podłączyć do odkurzacza, wyróżniają się niezwykle wygodne w użytkowaniu elektroniczne oczyszczacze do nosa.


Jak używać aspiratora do nosa?


Zalegająca wydzielina w nosie to źródło bakterii i wirusów, a niewyleczona infekcja może być przyczyną poważniejszych problemów z zatokami czy uchem. I choć oddychanie przez usta przynosi chwilową ulgę u starszych dzieci, to w ten sposób maluch dostarcza do organizmu mniejszą dawkę tlenu. Warto też pamiętać, że powietrze w nosie jest ogrzewane, nawilżane i filtrowane, w przeciwieństwie do tego dostarczanego przez usta. Jak używać aspiratora do nosa? W przypadku nowszych urządzeń wystarczy włożyć delikatnie końcówkę aspiratora kolejno do każdego z nozdrzy i poczekać, aż sprzęt zajmie się resztą. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o aspirator do nosa. Jak używać go, jeśli wydzielina jest gęsta?


Cóż, dobry sprzęt radzi sobie zarówno z wodnistą, jak i gęstą wydzieliną. Jednak zarówno przed, jak i po, a czasami nawet w trakcie procesu udrażniania noska dziecka, należy użyć soli fizjologicznej. Nie tylko zadba ona o nawilżenie noska i zapobiegnie podrażnieniom śluzówki, ale i rozrzedzi katar. Sól fizjologiczną można podać w formie kropelek, sprayu. U wielu dzieci, w tym u niemowlaków, sprawdza się także nebulizacja.


Czy aspirator wysusza śluzówkę?


Jak często używać aspiratora do nosa? Odpowiedź jest prosta – według potrzeb. W przypadku przeziębienia jest on niezastąpiony, a dbanie o nawilżenie śluzówki zapobiega jej podrażnieniu i ewentualnemu pękaniu naczynek. Jeśli dziecko nie reaguje dobrze na odciąganie kataru, warto przetestować kilka rodzajów urządzeń. Elektroniczny aspirator do nosa opinie ma bardzo dobrze, a dodatkowe funkcje poprawiają komfort użytkowania sprzętu. Tak jest w przypadku chociażby aspiratora Tucano marki Vitammy, wyposażonego w kolorowy design i wesołe melodyjki, które odciągają uwagę maluszka. Produkt jest łatwy z dezynfekcji, ma również 2 końcówki ułatwiające dopasowanie do noska dziecka. W różnego rozmiaru końcówki wyposażony jest także aspirator Braun, mały i lekki, sprawdzi się też w podróży. Osoby szukające sprzętu z jednorazowymi końcówkami, koniecznie powinny sprawdzić m.in. aspirator Physio Clean marki Chicco. Te i inne urządzenia odsysające wydzielinę z nosa można już teraz kupić w Novamed.


Jak dbać o drożność nosa niemowlaka?


Wiedza o tym, dlaczego warto kupić aspirator do nosa, jak używać go w domu to jedno. Nie można zapomnieć także o profilaktyce. O drożność nosa niemowlaka i starszych dzieci dbamy każdego dnia, sprawdzając, czy w nosku nie ma zanieczyszczeń, zastygniętej resztki pokarmu, ciał obcych. Niezwykle ważne są też odpowiednie warunki, jak temperatura i nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Oprócz regularnego wietrzenia pokoju i dbanie o właściwą dla dziecka temperaturę (21 st. C w zupełności wystarczy), należy sprawdzać wilgotność powietrza. Prawidłowa to ta na poziomie 40-60%. O nawilżenie powietrza pomaga zadbać chociażby miska z wodą położona obok kaloryfera, jak i profesjonalne nawilżacze powietrza. Do tego domowe inhalacje solą fizjologiczną lub ziołami, a leczenie infekcji u malucha w większości przypadków przebiegnie znacznie szybciej i prościej.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.