Zalegająca wydzielina w nosie utrudnia noworodkowi swobodne oddychanie, jak i powoduje problemy ze snem czy jedzeniem. Aby zapewnić maluszkowi drożność górnych dróg oddechowych, warto sięgnąć po dobry aspirator do nosa. To znakomita alternatywa dla doskonale znanych gruszek czy urządzeń, które należy podłączyć do odkurzacza. Jaki aspirator do nosa będzie najlepszym wyborem?
dobry aspirator do nosa

Czy warto używać aspiratorów do nosa?

Oczyszczanie nosa i zatok to czynności, które nie kojarzą się dobrze ani dorosłym, ani dzieciom. W przypadku tych młodszych doskonałe efekty przynoszą aspiratory. Aspirator do nosa to urządzenie, dzięki któremu dziecko może lepiej oddychać. Jak wiadomo, dzieci do pierwszego roku życia oddychają jedynie przez nos. Jeśli drogi oddechowe są wypełnione zalegającą wydzieliną, maluszek ma problemy ze swobodnym oddychaniem. To z kolei powoduje jego rozdrażnienie, zakłóca sen i utrudnia przyjmowanie pokarmu. Nadmiar wydzieliny w nosie mogą być spowodowany alergią lub infekcją, jednak tak naprawdę oczyszczać nosek dziecka należy regularnie. To właśnie w nozdrzach powietrze jest filtrowane, dzięki czemu miejsce to jest naturalną barierą ochronną dla bakterii i wirusów, blokując ich przedostanie się dalej do organizmu i chroniąc go przed rozwojem infekcji. Aspirator do nosa jest używany u dzieci do momentu, aż nabędą one umiejętność samodzielnego wydmuchiwania nosa.

Dobry aspirator do nosa, czyli jaki?

Na rynku dostępne są różne modele aspiratorów do nosa – z podstawowymi funkcjami lub wzbogacone o dodatkowe udogodnienia. Wybierając urządzenie, warto pamiętać, że dobry aspirator do nosa musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość końcówek – powinny być miękkie oraz dostępne w różnych rozmiarach, aby móc dopasować je do nosa dziecka, jak i rodzaju kataru (gęsta lub rozrzedzona wydzielina). Ważna jest również moc ssania – warto, aby ten parametr był regulowany. W przypadku dzieci liczy się też hałas, jaki generuje urządzenie. Im mniejszy, tym lepiej, choć i tak jeśli weźmiemy pod uwagę jakikolwiek aspirator do nosa elektryczny, ranking zawsze wskaże nam sprzęt o wiele cichszy od klasycznych modeli podłączanych do odkurzacza.

Komfort użytkowania aspiratora dotyczy także jego czyszczenia. Łatwy demontaż to gwarancja swobodnego mycia poszczególnych części urządzenia, co z kolei wpływa na higieniczne oczyszczanie nosa dziecka. Na rynku dostępne są nawet aspiratory wodoodporne, które w całości można być po bieżącą wodą. I na koniec kolejna ważna rzecz, czyli design. Usuwanie wydzieliny z nosa może powodować stres u dziecka, dlatego kolorowy design czy dodatkowe funkcje w postaci na przykład granych melodyjek sprawią, że cały proces będzie przyjemniejszy dla dzieci, jak i ich opiekunów. Najlepszy aspirator do nosa wcale nie musi być najdroższy – modele elektroniczne są dostępne w przystępnych cenach, zapewniając szybkie i wygodne oczyszczanie nosa dziecka. Tego typu aspirator nie podrażnia śluzówki i nie powoduje żadnego bólu u najmłodszych.

Jaki aspirator do nosa wybrać?

Wybierając aspirator do nosa, ranking produktów, które przedstawiają poszczególne firmy, opiera się przede wszystkim na cenach modeli. W Novamed przygotowaliśmy polecane aspiratory, które wyróżnia dobra jakość oraz pozytywne opinie wśród użytkowników. Dobrym wyborem przy oczyszczaniu nosa i zatok jest m.in. FLAEM Rhino Clear Mobile. To irygator o ergonomicznym kształcie i co ważne – mogą go stosować zarówno dzieci, jak i dorośli. Urządzenie jest wykonane z antyalergicznych produktów, a o komfort stosowania dbają miękkie końcówki, dostępne w różnych rozmiarach.

Dobre aspiratory do nosa dla dzieci to na przykład Braun BNA Aspirator, sprzęt z 2 mocami ssania i 2 końcówkami, lekki i cichy, dzięki czemu można go stosować również nocą. Łatwość zdejmowania poszczególnych elementów urządzenia sprawia, że jego czyszczenie jest bezproblemowe. Ciekawy, poręczny kształt to wyróżnik aspiratora Novama Pingo. Ten lekki aspirator ma duży pojemnik na wydzielinę i 2 tryby pracy. Co więcej, urządzenie nie ma żadnych części wymiennych, więc nie ma potrzeby kupowania dodatkowych elementów w przyszłości. Całość uzupełnia 12 melodyjek, odwracających uwagę dziecka od oczyszczania noska. Vitammy Colibri to cichy aspirator gwarantujący ciągły tryb pracy. W zestawie są 2 miękkie końcówki, z węższym i szerszym przekrojem, dla maluszków, jak i nieco starszych dzieci.

Wszystkie powyższe polecane aspiratory, jak i wiele innych modeli tego typu urządzenia są dostępne w sklepie internetowym Novamed.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.