Ogromnie ważnym czynnikiem w procesie leczenia jest edukacja, wszak aby pokonać wroga, należy go dobrze poznać. Dlatego jeśli zdiagnozowano u Cibie bądź kogoś z Twoich bliskich, astmę warto byś dowiedział się o tej chorobie jak najwięcej.

Moja prywatna walka z astmą.

Obecnie istnieje szereg portali medycznych, przybliżających zagadnienie astmy, warto również porozmawiać na spokojnie z swoim lekarzem. Przed kolejną wizytą spisz dokładnie wszystkie pytanie i wątpliwość nie bój się i nie wstydź się pytać. Systematycznie kontroluj swój PEF. Regularnie przyjmuj leki. Ponad to jeśli zdiagnozowano u Cibie astmę typu zewnętrznego w pierwszej kolejności należy wyeliminować z naszego środowiska szkodliwy antygen w tym celu zaleca się :

 • ograniczanie oddychania zanieczyszczonym powietrzem, może warto pomyśleć o zakupie nawilżacza czy oczyszczacza powietrza
 • przestrzeganie kalendarza pyleń
 • unikanie przebywania w pomieszczeniach z klimatyzacją
 • powstrzymania się od prac w ogrodzie szczególnie wiosną, przy wysokim stopniu pylenia
 • zaprzestania palenia oraz unikania towarzystwa osób palących
 • utrzymanie higieny w domu, regularnie odkurzanie, minimalizowanie ryzyka rozwoju pleśni czy grzybów, stosowanie sprawdzonych środków chemicznych
 • wyeliminowanie z diety groźnego alergenu
 • wystrzegania się kontaktu ze zwierzętami futerkowymi (jeśli jesteśmy wrażliwi na ten typ antygenu)
 • ograniczenie oddychania zimnym, mroźnym powietrzem
 • bezpieczną aktywność fizyczną
 • maksymalną redukcję stresu oraz emocjonalnych przeżyć

Niezbędny zestaw astmatyka.

Astmę należy systematyczne leczyć, nawet kiedy czujemy się lepiej, nie możemy bez konsultacji z lekarzem odstawić leków czy zmniejszać ich dawki. Bezsprzecznie jedną z najlepszych metod leczenia astmy jest nebulizacja. Nebulizacja jest skuteczną, nieobciążającą układu pokarmowego terapią. Lek podawany w neutralizacji bezpośrednio dociera do podrażnionych i zmienionych chorobowo dróg układu oddechowego. Ta metoda leczenia jest zalecana jest zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób układu oddechowego (np. w astmie). W porze wiosenno-letniej powinna być nieodzownym elementem życia wszystkich astmatyków. Wybierając inhalator dla astmatyka należy dopasować go indywidualnie do pacjenta i objawów jego choroby. Istnieją trzy różne typy inhalatorów do nebulizacji:

 • pneumatyczno- tłokowe
 • ultradźwiękowe
 • membranowe

To te pierwsze są najbardziej wszechstronne i najczęściej stosowane nie tylko u astmatyków. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania w nich jakichkolwiek leków do nebulizacji. Są bezpieczne, łatwe w użyciu (nadają się do stosowania w warunkach domowych) i odpowiednie dla każdej grupy wiekowej, nawet dla noworodków. Inhalatory pneumatyczno- tłokowe to zestawy do nebulizacji składające się z elektrycznego kompresora, nebulizatora – pojemnika na lek, przewodu powietrznego oraz końcówki, którą może być ustnik, maseczka lub końcówka do nosa.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę wybierając inhalator ?

Obecnie mamy ogromny wybór spośród inhalatorów. Przy wyborze zawsze należy zwrócić uwagę na MMAD dostępnych inhalatorów i wybrać ten, który zagwarantuje dotarcie soli fizjologicznej czy leku do miejsca docelowego. W przypadku kataru warto zastąpić ustnik końcówką do nosa. Dzięki niej sprawimy, że substancje czynne dotrą na błonę śluzową nosa i pomogą nam pokonać alergię. MMAD jest średnią aerodynamiczną wielkością cząsteczek. Parametr ten oznacza, że co najmniej połowa cząsteczek wytworzonych przez nebulizator ma wielkość mniejszą lub równą podanej wartości. Od wielkości wytworzonych cząsteczek zależy miejsce wchłonięcia leku w drogach oddechowych. Przed podjęciem decyzji, które urządzenie wybrać, należy koniecznie zwrócić uwagę na MMAD – od tego zależy skuteczność terapii.

Optymalne wymiary cząsteczek dla procesu nebulizacji wynoszą 0,5 - 5 μm (mikrometrów).

 • > 8 μm – wchłanianie w górnych drogach oddechowych np. nosie, gardle
 • 5 - 8 μm – wchłanianie w tchawicy i dużych oskrzelach
 • 2 - 5 μm – wchłanianie w oskrzelach i oskrzelikach
 • 0,5 - 3 μm - wchłanianie w pęcherzykach płucnych

Frakcja respirabilna

Jest procentową zawartością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm. Większość inhalatorów dostępnych na rynku posiada dobrą frakcję wynoszącą między 70 a 80 %, trudno znaleźć gorsze. Są jednak też takie, które przekraczają 90 %. Z punktu widzenia skuteczności terapii najważniejsze jest jednak dobranie inhalatora dla siebie pod względem MMAD.

Ustnik czy maseczka?

Udowodniono klinicznie, iż nebulizacja przez ustnik jest najskuteczniejszą metodą inhalacji. Obejmując go szczelnie wargami, zapewnia się dostarczenie mgiełki bezpośrednio do dróg oddechowych. U dziecka do 3 r. ż. ustnik może się jednak nie sprawdzić ze względu na problem z utrzymaniem go. Postawmy wtedy na maseczkę w odpowiednio dobranym rozmiarze, która dobrze przylegać będzie do twarzy. Jeśli męczy Cię alergiczny katar, wybierz zamiast ustnika końcówkę do nosa, która efektywniej będzie z nim walczyć.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.