Zatrucie ciążowe nazywane również gestozą i stanem przedrzucawkowym. Pojawia się najczęściej u ciężarnych po 20 tygodniu ciąży. Jest zagrożeniem dla życia matki i płodu.

Kobiet ciężarnych dotyczy nadciśnienie:

 • indukowane przez ciążę
 • rzucawka
 • tętnicze przewlekłe
 • tętnicze przewlekłe z symptomami rzucawkowymi
 • tętnicze późne (przemijające)

Przyczyny nadciśnienia u kobiet ciężarnych, mogą mieć różne źródła. Do zdecydowanych czynników ryzyka należy wcześniejsze nadciśnienie – jeśli ciężarna cierpiała na podobne schorzenia zanim zaszła w ciąże, leczyła choroby nerek, cukrzycę, lub przypadłości endokrynologiczne.Na nadciśnienie narażone są również kobiety spodziewające się bliźniaków, bardzo młode mamy (nastolatki) oraz kobiety spodziewające się dziecka po 35 roku życia.

Objawy towarzyszące:

 • obecność białka w moczu (więcej niż 300 mg na dobę)
 • nagłe zaburzenia ostrości widzenia
 • często powtarzający się ból głowy (szczególnie okolice potylicy)
 • podwyższone ciśnienie tętnicze, powyżej 140 mm Hg ciśnienie skurczowe, oraz powyżej 90 mm Hg ciśnienie rozkurczowe, jeśli wzrost ciśnienia skurczowego przekracza 30 mm Hg, a rozkurczowego 15 mm Hg
 • uczucie kołatanie serca sygnalizujące nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi
 • ból w górnej i środkowej części brzucha
 • obrzęki kostek, stóp, łydek i twarzy
 • nagły wzrost wagi spowodowany zatrzymaniem płynów w organizmie (powyżej 2 kilogramów tygodniowo)

Stan rzucawkowy.

Stan przedrzucawkowy może spowodować niedobór lub odcięcie tlenu dostarczanego płodowi przez łożysko, co w konsekwencji może prowadzić do zahamowania wzrostu dziecka. O stanie i leczeniu kobiety ciężarnej decyduje lekarz, którego koniecznie trzeba poinformować o dolegliwościach.Stan przedrzucawkowy nie musi kończyć się wystąpieniem tzw. rzucawki, ale jest sygnałem do podjęcia konkretnych działań. Wykonywania częstych domowych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niekontrolowane nadciśnienie może doprowadzić do hipotorfii, czyli do wewnątrzmacicznego zatrzymania wzrostu płodu.Istnieje również ryzyko, iż powstanie szereg komplikacji z łożyskiem m.in. przedwczesne oddzielenia się łożyska, a nawet obumarcie płodu. Monitorowanie wartości ciśnienia tętniczego jest bardzo ważneby ciąża zakończyła się sukcesem czyli narodzinami zdrowego dziecka.

Co zrobić by zwiększyć szansę na sukces porodu? Zadbać w sposób szczególny o dietę małosolną. Nie oznacza to, że trzeba całkowicie wyłączyć sól z diety, a jedynie ograniczyć dawkowanie i przede wszystkim nie dosalać dodatkowo potraw oraz unikać fast foodów. Spożywać owoce i warzywa bogate w wapń – istnieje hipoteza według, której odpowiedni poziom wapnia w diecie kobiety ciężarnej może obniżyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Często wypoczywać w trosce o własne zdrowie i zdrowie dziecka.  Rzucawka występuje w następstwie objawów przedrzucawkowych, czyli nadciśnienia indukowanego przez ciążę dotyczy szczególnie ciężarnych po 20 tygodniu ciąży. Najczęściej pojawia się tuż przed porodem, lub nawet w trakcie akcji porodowej, odnotowano również przypadki rzucawki występującej po porodzie.

W okresie okołoporodowym należy szczególnie zwracać uwagę na:

 • nagłe zmiany samopoczucia – rozdrażnienie
 • ból głowy w okolicy potylicy, oraz płata czołowego
 • zaburzenia widzenia
 • bóle w nadbrzuszu

Objawy rzucawki to przede wszystkim drgawki, w konsekwencji utrata świadomości, która może prowadzić do śpiączki. Rzucawka jest śmiertelnym zagrożeniem dla matki i dla dziecka. Według statystyk szacuje się, iż około 50 % ataków kończy się śmiercią ciężarnej oraz płodu.

Przewlekłe nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze przewlekłe, dotyczy ciężarnych, które już wcześniej cierpiały na nadciśnienie, lub u których wystąpiło ono jeszcze przed 20 tygodniem ciąży. Konieczna jest kontrola lekarska, oraz prowadzenie szczególnie ostrożnego trybu życia, w którym powinien dominować przede wszystkim odpoczynek, oraz lekkostrawna małosolna dieta, szczególnie u kobiet cierpiących na nadwagę. Nadciśnienie tętnicze przewlekłe ze stanem przedrzucawkowym ( ryzyko wystąpienia rzucawki wzrasta 2-5 krotnie), objawy to nagły wzrost ciśnienia tętniczego, białkomocz, oraz obrzęki ( potocznie zwanym przez ciężarne puchnięciem, lub nabieraniem wody). Nadciśnienie tętnicze późne ( przemijające) dotyczy ciężarnych w III trymestrze oraz w okresie okołoporodowym. Wartości ciśnienia stabilizują się w okresie połogu, czyli do 6 tygodni po porodzie. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia u tych kobiet jest wyższe, niż u ciężarnych które nie cierpiały na nadciśnienie tętnicze przemijające w trakcie ciąży.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.