Kłopoty z ciśnieniem to niejedyne wskazanie do wykonywania regularnych pomiarów ciśnieniomierzem w warunkach domowych. Ten podręczny sprzęt jest nieodłącznym elementem diagnostyki wielu chorób układu krążenia. Wśród nich znajdują się również zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia. Jedną z jej odmian jest migotanie przedsionków. Czy ciśnieniomierz pokazuje arytmie? Jaki model urządzenia kupić, aby móc samodzielnie wykryć ewentualne problemy z migotaniem przedsionków? Jaki będzie najlepszy ciśnieniomierz do domowej diagnostyki migotania przedsionków?

Migotanie przedsionków – przyczyny i objawy choroby

Migotanie przedsionków to najczęstsze zaburzenie rytmu serca. Szacuje się, że z tym problemem zdrowotnym zmaga się 1-2% populacji. Choroba częściej dotyka mężczyzn oraz osoby w podeszłym wieku, ale nie jest to regułą. Przyczynami migotania przedsionków mogą być choroby przewlekłe, obejmujące nie tylko układ krążenia. Mowa o cukrzycy, otyłości, kłopotach z tarczycą, ale i oczywiście nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca czy wreszcie – jak pokazują badania – czynnikach genetycznych.

W przypadku tej odmiany arytmii przedsionki nie kurczą się, a zamiast tego drgają. Serce bije nierówno i szybko, chory może skarżyć się na uczucie kołatania w klatce piersiowej. Wśród objawów migotania przedsionków należy także wymienić gorszą tolerancję wysiłku, potliwość i duszności towarzyszące pozornie niewymagającym aktywnościom. W trakcie napadu pacjent może mieć również zawroty głowy, odczuwać zmęczenie i osłabienie. Tyle w teorii, ponieważ w praktyce często jest tak, że choroba nie daje o sobie znać i jest wykrywana przypadkowo, w trakcie rutynowych badań. Stąd tak ważna jest profilaktyka. I to nie tylko ta realizowana w gabinecie lekarskim, ale również ta w warunkach domowych. W tym drugim przypadku niezwykle przydatnym urządzeniem jest ciśnieniomierz z funkcją wykrywania migotania przedsionków. Podręczny sprzęt, wyposażony w najnowsze technologie i funkcje, sprawdzi się także u osób ze zdiagnozowaną chorobą. Więcej na temat ciśnieniomierzy przeczytasz w artykule: Jaki typ ciśnieniomierza wybrać?

Czy ciśnieniomierz wykrywa migotanie przedsionków?

Nie każdy. Wszystko zależy od tego, po jaki sprzęt sięgniesz. Jeśli ten najtańszy, bez dodatkowych funkcji, trudno będzie Ci samodzielnie wykryć odstępstwa od normy w tętnie i ciśnieniu. Wystarczy przypadkowy ruch ręką, chwilowe wahanie badanych parametrów pod wpływem działania czynników zewnętrznych, aby pomiar nie był miarodajny. Na rynku dostępne są też ciśnieniomierze, które mają funkcję wykrywania arytmii (poznaj rodzaje ciśnieniomierzy). Są to sprzęty dobrej jakości, zwykle dodatkowo alarmujące o złym ułożeniu mankietu czy poruszeniu dłonią w trakcie badania. Jednak jeśli chodzi o najlepszy ciśnieniomierz do domowej diagnostyki migotania przedsionków, musi to być urządzenie najwyżej jakości, wyróżniające się precyzją pomiarów. Taki sprzęt jest niezwykle czuły i pozwala uniknąć sytuacji, w której badanie daje fałszywie dodatni wynik w kierunku wykrywania arytmii. Urządzeniem o potwierdzonej klinicznie dokładności jest ciśnieniomierz NOVAMA Comfort+ AF, który już teraz możesz kupić online w Novamed.

Ciśnieniomierz z funkcją wykrywania migotania przedsionków

Model NOVAMA to ciśnieniomierz elektroniczny, którego dokładność potwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Nadciśnienia Tętniczego (ESH). Biorąc pod uwagę obecną ofertę ciśnieniomierzy od czołowych producentów, można stwierdzić, że jest to najlepszy ciśnieniomierz do domowej diagnostyki migotania przedsionków. Urządzenie interpretuje wynik pomiaru zgodnie z normami WHO, jak i uśrednia 3 ostatnie pomiary w celu zapobiegnięcia ich zafałszowania przez czynniki zewnętrzne. Funkcja wykrywania migotania przedsionków i potwierdzona klinicznie dokładność pomiarów ciśnieniomierzem może być również testowana przez pacjentki w ciąży, co zdecydowanie wyróżnia sprzęt od podobnych mu na rynku. NOVAMA Comfort+ AF zapewnia szybki pomiar i mniejszy ucisk w trakcie nadmuchiwania mankietu. Urządzenie zapamiętuje ostatnie 90 pomiarów dla 2 osób, a w sprawdzaniu stanu zdrowia pomocny jest także dzienniczek kontroli ciśnienia.

Ciśnieniomierz wykrywający migotanie przedsionków NOVAMA Comfort+ AF ma czytelny ekran LCD z podwyższonym kontrastem, co w połączeniu z wyświetlaniem dużych cyfr ułatwia korzystanie z urządzenia przez osoby starsze lub mające problemy ze wzrokiem. Sprzęt ma funkcję automatycznego wyłączenia, do zestawu dołączono etui oraz dożywotnią gwarancję od producenta. Jeśli chodzi o mankiet, ma on możliwość regulacji między 22-42 cm, będąc uniwersalnym rozwiązaniem zarówno dla osób szczupłych, jak i tych z nadwagą.

Arytmia – podstępna choroba z dużym ryzykiem

Wśród powikłań migotania przedsionków wymienia się m.in. udar niedokrwienny mózgu, niewydolność serca czy zatorowość obwodową. Jeśli domowe pomiary ciśnieniomierzem jasno wskazują na nieregularną pracę serca i wysokie tętno, konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku migotania przedsionków, w tym badanie EKG. Warto pamiętać, że nawet najlepszy ciśnieniomierz do domowej diagnostyki migotania przedsionków może dać fałszywie dodatni wynik, jeśli pomiar będzie przeprowadzany niezgodnie z zasadami. Mowa o sprawdzaniu tętna np. bezpośrednio po aktywności fizycznej. Dlatego zawsze warto powtarzać badanie, uśredniać 2-3 wyniki, jak i przede wszystkim pamiętać o prawidłowym sposobie mierzenia ciśnienia.

Bibliografia:

  1. Prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz i in., Pomiar ciśnienia u chorych z migotaniem przedsionków, pulsmedycyny.pl, data dost. 26.10.2022r.

  2. dr hab. med. Beata Średniawa, prof. dr hab. med. Zbigniew Kalarus, Aktualna klasyfikacja migotania przedsionków i leczenie różnych jego postaci [w:] Medycyna po dyplomie 2016/06.

  3. prof. dr hab. Artur Mamcarz, dr med. Marcin Wełnicki, Migotanie przedsionków, mp.pl, data dost. 26.10.2022r.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.