ciśnieniomierz

Duża różnorodność wśród ciśnieniomierzy sprawia, że wiele osób zastanawia się, jaki ciśnieniomierz wybrać, a decyzja nie jest taka łatwa. Dostępne są ciśnieniomierze elektroniczne nadgarstkowe i naramienne, ciśnieniomierze manualne, półautomatyczne, zegarowe, kolumnowe, a każdy z nich różni się w zależności od tego, na co postawił dany producent. Abstrahując jednak od szczegółów konstrukcyjnych, urządzenia te możemy podzielić na dwie główne grupy – profesjonalne oraz domowe. Czym się różnią? Które ciśnieniomierze lepiej sprawdzą się dla personelu medycznego, a które do użytku prywatnego?

Jaki ciśnieniomierz?

Dobry ciśnieniomierz, niezależnie od tego, czy będzie wykorzystywany przez medyka, czy prywatnie w domu, czy też w jakimś ośrodku opieki, musi spełniać podstawowe wymagania:

 • Musi zapewniać dokładny i powtarzalny pomiar,

 • Błąd pomiaru nie może wynosić więcej niż 3 mm Hg,

 • Musi być niezawodny,

Te 3 cechy sprawiają, że ciśnieniomierz nadaje się do użytku i zapewnia odpowiednią wartość diagnostyczną. Oczywiście, gdyby to było takie proste, nie zastanawialibyśmy się nad tym, jaki typ ciśnieniomierza wybrać i dla kogo dane rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Dostępne są ciśnieniomierze:

 • Manualne (do ręcznego pomiaru) naramienne zegarowe i kolumnowe,

 • Automatyczne (elektroniczne) nadgarstkowe i naramienne,

 • Półautomatyczne naramienne.

Każdy z tych modeli został szerzej opisany w osobny artykule, dlatego jeżeli chcesz dowidzieć się więcej na ten temat, zajrzyj tutaj.

Ciśnieniomierz profesjonalny – cechy charakterystyczne

Profesjonalny ciśnieniomierz służący do diagnostyki jest urządzeniem wyposażonym w mankiet, który pompuje się powietrzem za pomocą specjalnej gruszki i w zegar (manometr) wskazujący ciśnienie; niezbędny jest też stetoskop do wykonania pomiaru metodą osłuchową Korotkoffa. Jest to najbardziej niezawodny sposób, pozwalający na pomiar nawet bardzo niskich wartości ciśnienia, takich gdzie modele elektroniczne zawodzą.

Pomiar osłuchowy za pomocą stetoskopu wymaga wprawy (nie jest to wiedza zaawansowana, ale jednak trzeba ją mieć), dlatego osoby niemedyczne, nieumiejące posługiwać się stetoskopem i manometrem nie będą w stanie przeprowadzić takiego badania.

Trzecim aspektem jest to, że ciśnieniomierze profesjonalne służą przede wszystkim do pomiaru ciśnienia u innych, a badanie na samym sobie jest raczej niewygodne. Dlatego też przyjęło się, że najdokładniejszy ciśnieniomierz manualny jest jednocześnie urządzeniem do zastosowań profesjonalnych lub dla użytkowników o przynajmniej podstawowej wiedzy medycznej. Sprawdź na przykład model Erka Switch Simplex – ciśnieniomierz manualny.

W praktyce medycznej czasami wykorzystuje się też ciśnieniomierze elektroniczne, ale rzadziej. Alternatywą i rozwiązaniem pośrednim są ciśnieniomierze półautomatyczne, które wymagają ręcznego pompowania mankietu, pozwalają na pomiar z odsłuchu, ale też na pomiar automatyczny.

Ciśnieniomierz domowy – czyli jaki?

Dobry ciśnieniomierz domowy powinien być przede wszystkim maksymalnie prosty w obsłudze, tak aby nikt nie miał problemu z pomiarem ciśnienia – ani człowiek obeznany z technologią, ani osoba starsza, ani chora. Dlatego też ciśnieniomierze domowe obsługuje się minimalną liczbą przycisków, a wyniki są podawane w przejrzystej formie. Taki dobry ciśnieniomierz domowy po prostu zakłada się na ramię lub nadgarstek, włącza się przycisk zasilania, a pomiar odbywa się automatycznie bez udziału pacjenta. Sprawdź na przykład Vitammy Next 3.

Ciśnieniomierz domowy jest urządzeniem do indywidualnego zastosowania, dlatego najlepiej sprawdzi się, gdy będzie użytkowany przez jedną osobę. W sprzedaży są też urządzenia z możliwością zapisywania profilów pacjentów, aby z jednego urządzenia mogło korzystać kilka osób.

Najlepszy ciśnieniomierz prywatny to taki, który będzie zapewniał dokładny pomiar (wartość błędu nie powinna przekraczać 3 mm Hg), a także będzie miał funkcję pomiaru w arytmii, gdyż nieregularna praca serca może zakłócać, a nawet uniemożliwiać pomiar. Przydatne funkcje w ciśnieniomierzach domowych:

 • 3M – średnia wartość ciśnienia tętniczego krwi,

 • IHB (Irregular Heart Beat) – wskaźnik nieregularnej pracy serca,

 • Tętno – wyświetlany jest pomiar tętna,

 • Fuzzy Logic – zapewnia wysoką dokładność w pomiarze ze względu na indywidualne dopasowywanie poziomu wypełnienia mankietu powietrzem,

 • Podświetlenie ekranu – dla lepszej widoczności w złych warunkach oświetleniowych,

 • Alerty – gdy ciśnienie lub tętno odbiegają od normy,

 • Możliwość dopasowania odpowiedniego rozmiaru mankietu.

W sklepie internetowym Novamed mamy szeroki wybór ciśnieniomierzy zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Wszystkie modele są wysokiej jakości, dlatego masz pewność, że niezależnie od tego, co wybierzesz, będzie to dobry ciśnieniomierz, spełniający rygorystyczne wymagania techniczne.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.