Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania na przyjście na świat dziecka, ale i… częstych badań kontrolnych. Wszystko po to, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie przyszłej mamy i jej pociechy, a w razie potrzeby – odpowiednio wcześnie zareagować. Jednym z parametrów, które należy regularnie kontrolować, jest ciśnienie w ciąży. Jego pomiar dostarcza cennych informacji na temat stanu ciężarnej i płodu, a wszelkie odstępstwa od norm powinny być brane pod uwagę przez lekarza. Jakie jest prawidłowe ciśnienie w ciąży?

czy mierzyć ciśnienie w ciąży

Ciśnienie krwi w ciąży

Ciąża to moment wielu zmian fizjologicznych zachodzących w ciele kobiety. Wiele ciężarnych ma wręcz modelowe ciśnienie tętnicze krwi przez cały okres ciąży lub niewielkie odstępstwa od normy, które nie wymagają podjęcia leczenia. Zdarzają się także niegroźne epizody pojedynczego skoku ciśnienia lub jego obniżenia. Jednak aby o nich wiedzieć, należy regularnie mierzyć ciśnienie w ciąży. Regularnie, czyli jak? Pomiar ciśnienia w ciąży to obowiązkowy punkt każdej wizyty u lekarza. To jednak niejedyne wskazania, kiedy mierzyć ciśnienie w ciąży. Jeśli miałaś już problemy z ciśnieniem przed ciążą lub jesteś w grupie ryzyka, warto również mierzyć ciśnienie samodzielnie, w domu. Pamiętaj, aby pomiar przeprowadzać o tych samych porach dnia, po wcześniejszym odpoczynku.

Jakie ciśnienie w ciąży jest przyjęte za standardowe? Zakłada się, że prawidłowe ciśnienie to te, które wynosi mniej niż 140/90 mm Hg i więcej niż 90/60 mm Hg. Aby stwierdzić wysokie ciśnienie w ciąży, wynik równy lub większy wspomnianemu wynikowi 140/90 mm Hg musi pojawić się minimum dwa razy, w ramach dwóch odrębnych wizyt u lekarza.

Co oznacza niskie ciśnienie w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży zazwyczaj nie wiąże się z zagrożeniem zdrowia lub życia przyszłej mamy i dziecka. W większości przypadków za obniżeniem ciśnienia stoi poziom progesteronu – wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży może zatem skarżyć się na niskie ciśnienie, po czym sytuacja wraca do normy. Gdy ciśnienie krwi w ciąży jest za niskie, powodem takiej sytuacji może być też nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Czynnikiem obniżającym ciśnienie może być zbyt długie stanie, za duży wysiłek fizyczny lub przeciwnie – brak ruchu. Niskie ciśnienie w ciąży daje dość typowe objawy. Jeśli miałaś kłopoty z obniżonym ciśnieniem wcześniej, z pewnością wiesz, że mowa tutaj o ogólnym osłabieniu organizmu, uczuciu przewlekłego zmęczenia. Możesz mieć zawroty głowy, istnieje także ryzyko omdlenia. Dlatego też jednym z większych powikłań epizodycznego obniżenia ciśnienia jest możliwy upadek, który z kolei może mieć poważniejsze konsekwencje dla ciebie i dziecka. Obniżone ciśnienie bywa także przyczyną chłodniejszych stóp, dłoni czy pojawienia się mroczków przed oczami. Gdy objawy te są silne lub coraz częstsze, skonsultuj się z lekarzem.

Jakie są powikłania wysokiego ciśnienia w ciąży?

Wysokie ciśnienie w ciąży może prowadzić do groźnych powikłań u przyszłej mamy i dziecka, jak i być przyczyną ich śmierci. Szacuje się, że nadciśnienie dotyka 8-10% ciężarnych, a 18% zgonów kobiet w ciąży jest spowodowane wysokim ciśnieniem i jego powikłaniami. Objawami nadciśnienia są m.in. bóle i zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży zwiększa ryzyko m.in. niskiej masy dziecka, odklejenia łożyska, przedwczesnego porodu czy niewydolności nerek u ciężarnej. Dużym zagrożeniem jest także stan przedrzucawkowy, w którym wraz z wysokim ciśnieniem występuje białkomocz (przeczytaj więcej na temat powikłań stanu przedrzucawkowego). Kolejne możliwe konsekwencje nadciśnienia u ciężarnej to krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki, niewydolność krążeniowa. Dlatego tak ważne jest stałe kontrolowanie stanu zdrowia kobiety i dziecka, wykonywanie badań dodatkowych, kontrolnych. Wprowadzenie leczenia farmakologicznego jest zalecane zazwyczaj przy ciśnieniu równym lub większym 150/100 mm Hg, jednak lekarz podejmuje decyzję za każdym razem indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjentki. Może się okazać, że w niektórych przypadkach konieczne będzie zakończenie ciąży.

Jak widać, pytanie, czy mierzyć ciśnienie w ciąży, należy zamienić na to, jak często to robić. W Novamed dostępne są dobrej jakości ciśnieniomierze w różnych przedziałach cenowych. Dzięki podręcznemu sprzętowi możesz mierzyć samodzielnie ciśnienie np. 2 razy w tygodniu. Zobacz, jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia.

Bibliografia:

  • prof. nadzw. dr hab. med. Dariusz Moczulski, Nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży, Medycyna po Dyplomie, 2012/07-08.

  • dr n. med. Andrzej Bacz, Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u kobiet w ciąży, mp.pl, data dost. 29.03.2022 r.

  • lek. med. Mateusz Rzońca, Nadciśnienie tętnicze w ciąży, medycynapolska.pl, data dost. 29.03.2022r.

  • Teliga-Czajkowska J., Czajkowski K.: Nadciśnienie tętnicze a ciąża [w]: Januszewicz A., Sieradzki J., Więcek A.: Nadciśnienie tętnicze i diabetologia w pytaniach i odpowiedziach, wyd. 1 Kraków: Medycyna Praktyczna, 2009, 207–221.