Gabinety medyczne to miejsca, w których szczególnie ważne jest zachowanie zasad higieny. Sterylność pomieszczenia i sprzętu zapewnia bezpieczeństwo zarówno personelowi, jak i pacjentom. Jednym z urządzeń niezastąpionych w gabinetach jest autoklaw. Co to za rodzaj sprzętu i w jaki sposób on działa?

co to jest autoklaw

Co to jest autoklaw?

Pod tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się hermetycznie zamknięty pojemnik, w którym przeprowadzane są procesy chemiczne, mające na celu sterylizację sprzętu. Zbiornik ten może mieć różną pojemność, różnić się sposobem otwierania drzwiczek (wyróżniamy autoklaw pionowy i poziomy) czy funkcjami dodatkowymi. Urządzenie to jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego gabinetu, w którym należy zadbać o sterylność narzędzi.

Opisując, co to jest autoklaw, warto poruszyć kwestię obowiązku zakupu urządzenia do gabinetów medycznych. Choć sanepid nie prowadzi oficjalnego rejestru autoklawów, jego kupno jest konieczne, a fakt ten należy zgłosić. Sanepid, po wpłynięciu wniosku z informacją o zakupie autoklawu, przesyła właścicielowi sprzętu instrukcję na temat przeprowadzania odpowiednich testów urządzenia i kolejnych badań kontrolnych.

Do czego służy autoklaw?

W przypadku branży medycznej jego zadaniem jest sterylizacja narzędzi i materiałów stosowanych w gabinetach lekarskich, fizjoterapeutycznych, dentystycznych czy laboratoriach. Skuteczne wyjaławianie sprzętu jest także koniecznością w przypadku m.in. salonów tatuażu, kosmetycznych. Sprawdź: jaki autoklaw wybrać do swojego gabinetu. Nie można zapominać także o branży przemysłowej. Do czego służy autoklaw w tym przypadku? Urządzenie to jest ważnym elementem wyposażenia przede wszystkim zakładów mięsnych, owocowych, warzywnych. Z jego pomocą możliwe jest m.in. gotowanie ciśnieniowe.

Czym różni się autoklaw od sterylizatora?

Odpowiadając na pytanie, co to jest autoklaw, nie sposób ominąć zagadnienia autoklaw a sterylizator. W końcu oba rodzaje urządzenia pełnią tę samą funkcję - wyjaławiają narzędzia i materiały medyczne i kosmetyczne. Czym jest autoklaw, a dokładniej - co odróżnia go od sterylizatora? Autoklaw to rodzaj sterylizatora parowego, należy jednak podkreślić, że sterylizacja przeprowadzona przy jego pomocy jest najskuteczniejsza. Biorąc pod uwagę parametry, programy pracy autoklawu, bezpieczeństwo - żadne inne urządzenie nie może się z nim równać. Klasyczny sterylizator nie jest w stanie zapewnić pełnego wyjaławiania narzędzi, z racji swojej specyfiki nie usuwa 100% drobnoustrojów z wszystkich miejsc. Aby mieć pewność, że sterylizacja usunie z danych przedmiotów wszelkie bakterie, wirusy czy grzyby, należy postawić na dobrej jakości sprzęt. Ważna jest tutaj także klasa autoklawów, ponieważ nie każdy rodzaj urządzenia nadaje się do sterylizacji wszystkich narzędzi. Przed zakupem sprzętu, warto wiedzieć, do czego służy autoklaw klasy B, N oraz S.

Jak działa autoklaw?

Sterylizacja przy użyciu autoklawu jest przeprowadzana przy pomocy pary wodnej pod ciśnieniem. Temperatura pary osiąga wartość 121-134 st. C, w zależności od rodzaju urządzenia, ciśnienie z kolei - 1,5-2,5 atmosfer. Jeśli chodzi o autoklaw, zasada działania jest prosta i opiera się na 4 etapach pracy. Pierwszy z nich to opróżnianie (wytworzenie próżni w komorze urządzenia), kolejny to wyrównanie temperatury sterylizowanych narzędzi, następnie przeprowadzany jest właściwy proces sterylizacji, a po nim następuje etap schładzania wysterylizowanych przedmiotów. To, jak działa autoklaw, ile czasu zajmuje mu cały cykl, zależy oczywiście od rodzaju urządzenia. Można przyjąć, że autoklaw pracuje średnio 7-15 minut. Sterylizacja jest zatem nie tylko skuteczna i bezpieczna, ale i szybka.

Omawiając, co to jest autoklaw i jak działa urządzenia, należy dodać, że sprzęt ten umożliwia sterylizację narzędzi, które są wcześniej wkładane do specjalnych torebek/rękawów do sterylizacji lub pojemników wielokrotnego użycia. Dlatego tak ważne jest dokładne przeczytanie instrukcji użytkowania urządzenia, aby proces wyjaławiania został przeprowadzony prawidłowo.

Przeczytaj więcej na temat tego, jak działa sterylizacja w autoklawie.

Wybierając do gabinetu autoklaw, budowa i zasada działania urządzenia to jedna kwestia. Warto jednak zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, dzięki którym to, jak działa autoklaw i jak wygląda jego obsługa, znacząco wpływa na pracę personelu. Z pewnością takimi funkcjami będzie m.in. czujnik otwartych drzwi, automatyczny system poboru wody czy dogodny sposób archiwizacji danych o procesach sterylizacji. Różne programy sterylizacji pozwolą dobrać tryb pracy do wyjaławiania danego rodzaju przedmiotów, z kolei cicha praca zapewni komfort personelowi odpowiedzialnego za sterylizację.

W Novamed zapewniamy szeroki wybór urządzeń do sterylizacji. Najwyższej klasy autoklawy, nazywane autoklawami medycznymi, to gwarancja zakupu certyfikowanego sprzętu z gwarancją od producenta, jak i bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.