Lampa UV-C to niezawodne urządzenie do dezynfekcji powietrza, powierzchni, a nawet i wody. Wykorzystuje w tym celu promieniowanie ultrafioletowe, praktycznie całkowicie pochłanianie przez atmosferę ziemską. Współczesne technologie pozwalają na jego stworzenie i wykorzystanie jego biobójczych właściwości. To, jaka lampa UV-C sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu, zależy od wielu czynników.

Skuteczna dezynfekcja

Zastosowanie promieniowania UV-C w dezynfekcji jest niepodważalne. Światło ultrafioletowe niszczy wirusy, bakterie czy grzyby, będąc znacznie skuteczniejszą metodą niż czyszczenie ręczne przy użyciu środków chemicznych. Szpitale, apteki, ale i hale przemysłowe, salony beauty, transport, czy wreszcie biura, a nawet i domy. Lampa UV-C, opłacalność jej użytkowania, jest doceniana w każdym miejscu, w którym zależy nam na sterylnych warunkach.

Która lampa UV-C będzie najlepszym wyborem? Decydując się na jej zakup, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest sposób pracy urządzenia. Kryterium to pozwala podzielić lampy UV-C na modele przepływowe, bezpośredniego działania oraz dwufunkcyjne. Pierwsze z nich są polecane do zamkniętych pomieszczeń, skutecznie dezynfekując w nich powietrze. Co ważne, ten rodzaj lamp bakteriobójczych może być stosowany w obecności człowieka, zwierząt, nie jest konieczne usuwanie roślin z dezynfekowanego miejsca. Lampa gwarantuje bezpieczeństwo. Jest doskonałym wyborem dla obiektów, które wymagają ciągłej dezynfekcji, bez możliwości wyjścia pracowników z pomieszczenia.

Jaka lampa UV-C sprawdzi się w dezynfekcji powietrza i pomieszczeń? Tutaj polecana jest lampa bezpośredniego działania, choć w tym przypadku jej uruchomienie wiąże się z koniecznością wyjścia ludzi i zwierząt z danego pomieszczenia. Lampa dwufunkcyjna łączy dwie powyższe metody, zapewniając najwyższą skuteczność dezynfekcji. Można stosować je jednocześnie lub uruchamiać osobno, w zależności od potrzeb. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów pracy lampy i różnic w jej poszczególnych modelach? Kliknij tutaj.

Lampa UV-C - koszt zakupu

Zakup lampy UV-C wiąże się z wydatkiem w przedziale od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Cena urządzenia jest uzależniona od rodzaju lampy (sposobu jej pracy) oraz poszczególnych parametrów. Wybierając tego rodzaju sprzęt, warto też wziąć pod uwagę sposób jego montażu. Lampy sufitowe oświetlają konkretny obszar, znajdujący się bezpośrednio pod lampą. Modele sufitowo-ścienne i na statywie umożliwiają regulację kąta padania promieniowania UV-C, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku dezynfekcji różnych obszarów jedną lampą.

Jeśli w Twoim kręgu zainteresowań jest dobrej jakości lampa UV-C, koszt tej inwestycji z pewnością się zwróci. Przede wszystkim automatyczna dezynfekcja to oszczędność czasu pracy osób odpowiadających za utrzymanie czystości w danym miejscu. W chwili dezynfekcji pracownicy mogą zająć się innymi obowiązkami. W przypadku hal, biur - możliwe jest także zmniejszenie kosztów utrzymania firmy (mniej pracowników = mniej środków na wypłatę wynagrodzeń), w dłuższej perspektywie oszczędzasz także kwoty przeznaczane na silnie działające środki czystości.

Koszty eksploatacji lampy UV-C

Dobra lampa UV-C? Cena ostateczna urządzenia obejmuje nie tylko zakup sprzętu. Zwróć uwagę też na koszty jej użytkowania, serwisu. Dlatego tak ważny jest wybór urządzenia z gwarancją i odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi jakość i skuteczność, jaką powinna charakteryzować się każda lampa UV-C. Koszt eksploatacji zależy oczywiście od poboru mocy urządzenia. Obecnie producenci stawiają na energooszczędne technologie, zapewniające niskie koszty użytkowania. Szacowany czas pracy lampy to zazwyczaj od 2 do 8 godzin. To, jak długo będzie uruchomiona lampa, zależy od kilku czynników. Obok temperatury i wilgotności powietrza, wielkości pomieszczenia i rodzaju niszczonych drobnoustrojów, liczy się także moc lampy oraz jej zasięg. Moc (podobnie jak ilość lamp) dobiera się do powierzchni pomieszczenia, przykładowo dla obiektu do 6m2 polecana jest lampa 15W. Jeśli chodzi o długość fali, najskuteczniejsze działanie charakteryzuje urządzenia z falą 250-270 nm. Warto pamiętać, że najlepsze działanie promieniowania UV-C obejmuje obszar tuż przy lampie. Ważne jest zatem sprawdzenie zasięgu działania sprzętu. Skupiając uwagę na wydajności wentylatora, należy dodać, że niektórzy producenci oferują sprzęt z wyborem trybu ECO.

Miej na uwadze trwałość promiennika UV-C, ilość godzin jego pracy. Po ich upływie konieczna jest zmiana źródła światła. Urządzenie z licznikiem czasu pracy da Ci znać, kiedy światło będzie zużyte. Jeśli zależy Ci na tym, aby dezynfekowane przedmioty nie traciły na jakości koloru, postaw na lampy przepływowe. Te o działaniu bezpośrednim mogą powodować uszkodzenia tworzyw sztucznych, farbując je na odcień żółty (innym sposobem jest też odpowiednie zabezpieczenie powierzchni).

Jeśli chcesz zapoznać się z parametrami poszczególnych lamp, sprawdź lampy wirusobójcze UV-C dostępne w Novamed. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i sposób pracy, jaki ma dana lampa UV-C, cena całkowitego zakupu i eksploatacji urządzenia jest łatwa do oszacowania. W naszej ofercie znajdziesz lampy cenionych producentów, jak Ultra-Viol, Nanocare czy Lena Lighting. To gwarancja dobrej jakości sprzętu i potwierdzających to certyfikatów.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.