Jednym z wymogów funkcjonowania placówek medycznych jest regularnie przeprowadzana dezynfekcja i sterylizacja narzędzi chirurgicznych. Tylko te czyste, wyjałowione i bez żadnych wad mogą być stosowane w trakcie badań czy zabiegów. Sprawdź, jak wyglądają poszczególne etapy oczyszczania i sterylizacji narzędzi.

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych – jeden z etapów walki z mikroorganizmami

Procedura sterylizacji narzędzi chirurgicznych to proces wieloetapowy. Wiele osób wciąż myli termin „sterylizacja” z myciem czy dezynfekcją narzędzi, podczas gdy każda z czynności ma inne zadanie. Tak naprawdę pierwszym etapem sterylizacji jest już czyszczenie narzędzi chirurgicznych. Klasyczne mycie z użyciem wody i detergentu pozwala usunąć z nich widoczne zabrudzenia, takie jak krew czy resztki tkanek. Jednak etap oczyszczania nie radzi sobie z drobnoustrojami. Dlatego też mycie i sterylizacja narzędzi chirurgicznych jest rozdzielona jeszcze jednym etapem – dezynfekcją. Proces ten jest przeprowadzany w dedykowanej wannie, maszynie czy myjce ultradźwiękowej. Mimo stosowania odpowiednich roztworów preparatów dezynfekujących, na narzędziach wciąż mogą znajdować się niektóre formy mikroorganizmów. Aby się ich całkowicie pozbyć, konieczna jest prawidłowo przeprowadzona sterylizacja narzędzi chirurgicznych.

Jakie są zasady sterylizacji?

Zastanawiając się, jak sterylizować narzędzia chirurgiczne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze dobór metody sterylizacji do rodzaju sterylizowanego przedmiotu. W obiektach medycznych najpopularniejszym wyborem jest sterylizacja w autoklawie, czyli z wykorzystaniem pary wodnej. Do jej przeprowadzenia stosuje się urządzenie hermetyczne, działające pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia (dowiedź się, jak działa autoklaw). I tutaj kluczowy jest dobór klasy autoklawu i programu sterylizacji. Najwięcej możliwości daje najwyższej klasy autoklaw B i to właśnie on jest wykorzystywany do użytku medycznego. Aby sterylizacja narzędzi chirurgicznych przebiegła prawidłowo, koniecznie jest zastosowanie się do zaleceń producenta urządzenia i regularne przeprowadzanie testów chemicznych, kontrolujących skuteczność sterylizacji. W przypadku sterylizacji w autoklawie pod uwagę brane są takie parametry, jak czas, temperatura, ciśnienie i obecność pary wodnej.

Procedura sterylizacji narzędzi chirurgicznych w autoklawie

O skuteczności sterylizacji narzędzi chirurgicznych decyduje prawidłowe użytkowanie autoklawu, jak i bezbłędne przeprowadzenie wcześniejszych etapów czyszczenia i dezynfekcji. Autoklawy wykorzystują w swojej pracy wodę – tutaj najlepszym wyborem będzie woda destylowana. Zapobiega ona tworzeniu się osadu z minerałów na ścianach urządzenia, zmniejsza ryzyko odbarwiania narzędzi czy ich rdzewienia. Narzędzia muszą być osuszone po dezynfekcji oraz sprawdzone pod kątem korozji, usterek czy rys. W procesie sterylizacji korzysta się ze specjalnych rękawów i torebek, a pakiety narzędzi układa się w autoklawie, przestrzegając norm minimalnego i maksymalnego możliwego załadowania urządzenia. Cięższe narzędzia wkłada się na dół autoklawu. Możliwe jest układanie pakietów na sobie, jednak nie można dopuścić do ich sklejania się. Tutaj przyda się popularna wytyczna sterylizacji narzędzi chirurgicznych – pakiety układa się na zasadzie podobieństwa materiałów, czyli folia do folii, papier do papieru.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi chirurgicznych a ich przechowywanie

Równie ważne co mycie, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi chirurgicznych, jest też ich odpowiednie przechowywanie i sam transport po sterylizacji. Osoba przeprowadzająca sterylizację odpowiada za odpowiednie opisanie pakietów, w tym określenie ich terminu wytrzymania (stanu jałowości). Wysterylizowane narzędzia są transportowane w opakowaniach transportowych, które chronią je przed zanieczyszczeniem, zmoczeniem czy uszkodzeniem. Wyjałowione narzędzia przechowuje się w magazynie wyrobów sterylnych lub w specjalnie wydzielonych i szczelnie zamkniętych szufladach/szafkach. Kluczowymi parametrami są tutaj temperatura i wilgotność. Zakres ten pierwszej pokrywa się z temperaturą pokojową, z kolei poziom wilgotności nie może przekroczyć 70%. Przed użyciem wysterylizowanych narzędzi, koniecznie jest sprawdzenie szczelności opakowania i tym samym wyeliminowanie ewentualnego uszkodzenia i zakażenia narzędzia.

Sterylizacja narzędzi chirurgicznych to proces wymagający odpowiedniego przygotowania urządzeń, miejsca pracy, jak i samego personelu. Wszelkie niezbędne akcesoria do sterylizacji i dezynfekcji, w tym wysokiej jakości autoklawy, możesz kupić w sklepie internetowym Novamed. Oferujemy bezpieczny, certyfikowany sprzęt renomowanych producentów. W razie problemów z wyborem odpowiedniego urządzenia zapraszamy do kontaktu z działem obsługi klienta.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.