Miejsce pracy to przestrzeń, w której pracodawca musi zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników. I choć w małych i dużych firmach znajduje się (a przynajmniej powinna!) apteczka pierwszej pomocy, to zestaw ratunkowy warto uzupełnić o jeszcze jedno, niezwykle ważne urządzenie. Mowa o AED. Pod tym skrótem kryje się automatyczny defibrylator zewnętrzny.

AED w firmie

Defibrylator AED – jak działa?

AED to medyczne urządzenie, służące do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Technologia, w którą wyposażony jest automatyczny defibrylator zewnętrzny, pozwala na samodzielną, bezobsługową analizę rytmu serca pacjenta przez sprzęt. Jeśli jej wyniki będą wskazywać na konieczność wykonania defibrylacji, urządzenie to zrobi (wersja automatyczna) lub da o tym znać przy pomocy sygnału świetlnego oraz komunikatu głosowego (półautomatyczny defibrylator).

To, co wyróżnia defibrylator AED to małe, poręczne kształty, skuteczność działania oraz prosta obsługa. Zastosowanie defibrylatora, wraz z resuscytacją krążeniowo-oddechową, w ciągu pierwszych kilku minut po zatrzymaniu krążenia u pacjenta, znacząco zwiększa jego szansę na powrót do zdrowia. Z kolei prosta obsługa umożliwia korzystanie ze sprzętu praktycznie każdego osobie i to nawet bez przeszkolenia medycznego.

Dlaczego warto kupić AED do firmy?

Każde miejsce pracy powinno mieć wydzielone miejsce pierwszej pomocy medycznej. Coraz więcej zakładów wyposaża apteczkę także w firmowy AED. Mimo iż w Polsce posiadanie go nie jest obowiązkowe, to standardy unijne jasno wskazują, że w miejscu pracy, w którym zatrudnionych jest minimum 100 pracowników, powinny być tego rodzaju urządzenia ratujące życie. No właśnie – ochrona ludzkiego zdrowia i życia jest tutaj kluczowym wskazaniem do zakupu AED do firmy.

Pracodawca musi zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki pracy i dbać o ich bezpieczeństwo. Obecnie defibrylator AED jest dostępny w praktycznie każdym publicznym, zatłoczonym miejscu – w galeriach handlowych, głównych punktach miast, a jego położenie jest dokładnie oznakowane tak, aby każda osoba z tłumu mogła go użyć w razie potrzeby. Firmowy AED to dodatkowa ochrona pracownika, ale i dodatkowy bonus wizerunkowy dla pracodawcy. To jasny sygnał dla pracowników, jak i potencjalnych kandydatów do pracy, że ich szef dba o ich zdrowie i o zasady BHP w miejscu pracy.

AED w firmie – który model kupić?

Zasada jest prosta – defibrylator w firmie powinien być umieszczony w miejscu pierwszej pomocy. Sprzęt należy odpowiednio oznaczyć, droga do niego nie może być blokowana np. przez drzwi zamykane na klucz. Warto umieścić AED w firmie w widocznym miejscu, często uczęszczanym przez pracowników, ale i gości. Może to być na przykład portiernia. Jeśli budynek firmy liczy kilka pięter, a zakład tworzy kilkaset osób, warto zainwestować w więcej niż jedno urządzenie. Mówi się, że dojście do AED nie powinno zajmować więcej niż 2 minuty. Postaraj podporządkować się do tej reguły.

Po zakupie defibrylatora warto powiadomić o tym pracowników, dobrym rozwiązaniem będzie również przeszkolenie ich z obsługi urządzenia lub wyznaczenie do tego typu szkolenia konkretnych osób.

Który AED w firmie najlepiej zda egzamin? Jedną z propozycji jest Fred PA-1, czyli półautomatyczny defibrylator od cenionej, szwajcarskiej firmy Schiller. Urządzenie jest intuicyjne w obsłudze, informuje o konieczności wciśnięcia przycisku wstrząsu, aby wysłać impuls elektryczny do serca. Sprzęt ma 3 wersje językowe, automatycznie wykonuje test sprawdzający ważność elektrod czy pojemność akumulatora i daje znać, gdy konieczny jest serwis. Innym sprzętem dobrej jakości jest defibrylator Fred easyport, również marki Schiller. To AED kieszonkowy, ważący zaledwie 490 g (z bateriami). Poręczne urządzenie jest przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci (to zalecana opcja, gdy w firmie są organizowane rodzinne imprezy integracyjne lub wizyty szkoleniowe młodzieży). Dodatkową funkcją jest możliwe przejście na ręcznie sterowanie, jeśli z urządzenia korzysta lekarz. Te i inne defibrylatory AED możesz kupić bezpiecznie w Novamed.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.