Dobre powietrze w domu

Czy wiesz, że powietrze w mieszkaniu może być bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz? Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że nie ma swobodnego przepływu. Ważne jest więc wietrzenie i skuteczna wentylacja pomieszczeń, by powietrze nie stało w miejscu. Jednak to nie jest jedyny parametr, świadczący o dobrej jakości powietrza.

Od czego zależy jakość powietrza w mieszkaniu?

Na stan powietrza wpływa wiele czynników, ale zdecydowanie tym najważniejszym i najbardziej „rozpoznawalnym” jest smog, czyli zjawisko atmosferyczne będące wynikiem zmieszania się mgły z dymem i spalinami. Smog nie zawsze musi być widoczny gołym okiem, a wchodzące w jego skład związki chemiczne i pyły PM 10 oraz PM 2,5 stanowią zagrożenie dla zdrowia. Smog utrzymuje się nie tylko na zewnątrz, ale również przenika do pomieszczeń; a ponieważ w zamkniętych obiektach przebywamy przez większą część doby (nawet do 90% czasu), zapewnienie dobrej jakości powietrza ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia.

Oprócz smogu wokół nas znajdują się też różnego rodzaju alergeny, których aktywność jest najwyższa w miesiącach kwitnienia roślin. Pyłki traw, drzew i kwiatów potrafią przebyć naprawdę duże odległości i przedostać się przez drobne szczeliny, więc nawet osoby mieszkające z dala od lasów, parków i łąk nie są całkowicie wolne od ich wpływu. Chociaż pyłki nie wyrządzają szkód w organizmie, to alergicy nie mają łatwego życia.

W pomieszczeniach znajdują się także różnego rodzaju mikroorganizmy. Częstymi gośćmi w domach są zwłaszcza zarodniki grzybów, które mogą potajemnie rozwijać się w wilgotnych, źle wentylowanych miejscach, a o ich obecności przez bardzo długi czas możemy nie wiedzieć. Niestety pleśnie mają negatywy wpływ na stan powietrza w mieszkaniu i na organizm, a długotrwałe oddychanie skażonym powietrzem jest bardzo szkodliwe. Oprócz zarodników grzybów, na stan powietrza wpływają też inne patogeny, takie jak bakterie i wirusy.

Aby zadbać o czyste powietrze, warto ustawić w mieszkaniu co najmniej jeden oczyszczacz powietrza, który przefiltruje cząstki smogu, alergeny oraz mikroorganizmy i wirusy. Trzeba jednak pamiętać, że o skuteczności urządzenia będą decydowały filtry. O tym, jak jeszcze zadbać o czystość powietrza przeczytasz tutaj. A jeżeli zależy Ci na naprawdę wysokiej skuteczności i pozbyciu się wszystkich mikrobiologicznych zagrożeń, oprócz oczyszczania, warto też pomyśleć o sposobach dezynfekcji powietrza na przykład lampami UV.

Jakość powietrza to nie tylko jego czystość

Na stan powietrza w pomieszczeniach wpływają również inne czynniki, a nawet czyste i zdezynfekowane może nie być optymalne. Oto elementy, które wpływają na jego jakość:

  • Temperatura – optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić pomiędzy 18°C a 22°C, jest to jednak średnia, a temperaturę warto dopasować osobno do każdego pomieszczenia. W tym celu świetnie nadadzą się przenośne klimatyzatory oraz inne systemy termoregulacji. Warto też wietrzyć pomieszczenie i zamykać okna w czasie największych upałów, przysłaniać szyby, aby promienie słoneczne nie nagrzewały wnętrza lub stosować np. folie przyciemniające.

  • Nawilżenie – wilgotność powietrza w domu to kolejny istotny parametr. Wilgotność powinna mieścić się w granicach 40-60% i korelować z temperaturą. Na przykład dla 19-20°C powinna wynosić ok. 55-60%, natomiast dla 21-22°C ok. 40-45%. Ani zbyt wilgotne, ani suche powietrze w pokoju nie jest korzystne dla zdrowia.

  • Jonizacja – tam, gdzie znajduje się wiele urządzeń elektronicznych, przeważnie mamy niezjonizowane powietrze, czyli takie, w którym koncentracja jonów ujemnych jest zbyt niska. Może to wywoływać wiele negatywnych efektów zdrowotnych: złe samopoczucie, pogorszenie jakości pracy. W sklepie Novamed mamy wysokiej klasy jonizatory, a także oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji.

  • Przewiew – dobre powietrze w mieszkaniu nie powinno stać, lecz być w ciągłym ruchu. Z tego względu podstawą jest wietrzenie pokojów. W ruch wprowadza je również wentylator lub wiatrak, który przy okazji zwiększa komfort termiczny osób przebywających w pomieszczeniu.

Przeczytaj też: Wentylator czy wiatrak?

Jakość powietrza to zagadnienie złożone, jednak dbając o tych kilka wymienionych wyżej elementów, w znaczący sposób odczujesz poprawę samopoczucia i komfortu. Dbając o odpowiednią wilgotność powietrza w domu, temperaturę oraz czystość tym samym dbasz o zdrowie swoje i rodziny.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.