Sezon grzewczy, niestety, sprzyja pogorszeniu jakości powietrza w pomieszczeniach. Gdy spada jego wilgotność, pojawiają się problemy z samopoczuciem, a nawet i zdrowiem. Wyjściem z sytuacji jest zadbanie o właściwe nawilżenie powietrza. Domowe sposoby kontra nawilżacze? Co zrobić, żeby powietrze nie było suche?

Sprawdź, czym oddychasz…

Jakość powietrza jesienią i zimą pozostawia wiele do życzenia. Smog to jeden z tych problemów, którego rozwiązanie zdaje się wciąż oddalać w czasie. Nie lepiej jest w przypadku jakości powietrza w domach czy miejscach pracy. Prawidłowy poziom wilgotności oscyluje między 40 a 60%. Gdy wskaźnik spada poniżej normy, z pewnością to odczujesz. Suche powietrze w pomieszczeniu wysusza śluzówkę nosa, obniżając Twoją odporność i ochronę przed bakteriami czy wirusami. Może męczyć Cię katar, podrażnienie spojówek, uporczywy kaszel. Do tego bóle głowy, kłopoty z koncentracją i problemy ze snem. Czy należy nawilżać powietrze? Tak, jeśli higrometr wskazuje, że wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt niska. Jeśli chodzi o szybką reakcję i nawilżanie powietrza, domowe sposoby to pierwszy z możliwych wyborów.

Jak nawilżyć powietrze bez nawilżacza?

Nie masz nawilżacza w domu? Wypróbuj nawilżanie powietrza domowymi sposobami. Z pewnością możesz przetestować każdy z nich, sprawdzając, który przyniesie najlepsze efekty. Są to tanie metody, z wykorzystaniem podstawowych akcesoriów. Obok zalet, mają też i wady, ale o tym za chwilę. Jak szybko zwiększyć wilgotność powietrza? Jeśli chodzi o nawilżanie powietrza w domu, domowe sposoby wskazują przede wszystkim na położenie mokrych ręczników na grzejnikach. Wiele osób ustawia w pokoju suszarkę z praniem lub rozkłada mokre ubrania na kaloryferach. Jest to metoda szybka, choć ma mankamenty. W przypadku suszenia prania, do powietrza mogą przedostać się substancje chemiczne ze stosowanych produktów piorących. Należy także mieć pod ręką higrometr, gdy często sięgasz po tę metodę. Jeśli wilgotność wzrośnie za dużo, w pomieszczeniu może pojawić się pleśń. Lubisz rośliny? Dobrze się składa. Te doniczkowe filtrują powietrze i wydzielają tlen oraz wilgoć. Postaw w pomieszczeniu skrzydłokwiat, będący przy okazji piękną ozdobą każdego wnętrza.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza - bez dodatkowych kosztów

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza to również ustawienie zbiornika z wodą obok kaloryfera lub zawieszenie na nim pojemnika z wodą. Metoda dobra, ale mająca niską wydajność. Pamiętaj o regularnym zmienianiu wody i myciu pojemnika, aby nie rozwinęły się w nim bakterie. Minusem może też być duże zużycie wody. Nawilżanie powietrza domowymi sposobami, bez dodatkowych kosztów, to przede wszystkim wietrzenie pomieszczeń. Krótkie, ale intensywne - wystarczy 10-15 minut. Również przy minusowych temperaturach, najlepiej w godzinach, kiedy smog nie jest duży. O zwiększenie wilgotności w domu możesz zadbać także po wieczornej kąpieli lub prysznicu. Po prostu otwórz drzwi do łazienki na noc.

Co zrobić, żeby powietrze nie było suche?

Nawilżanie powietrza domowymi sposobami jest tanie i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Charakteryzuje je jednak niska wydajność i zazwyczaj brak kontroli nad poziomem wilgotności. Jeśli wiesz, że jakość powietrza w Twoim domu nie jest zadowalająca, dobrym pomysłem będą nawilżacze powietrza. Te urządzenia potrafią naprawdę sporo, a ich bogata oferta sprawia, że bez problemu kupisz model w dogodnym dla siebie przedziale cenowym. Do wyboru masz klasyczne nawilżacze, jak model parowy. Przyjemną mgiełkę rozpyla ultradźwiękowy nawilżacz, z kolei najlepszy pod względem możliwości jest nawilżacz ewaporacyjny (ale też i najdroższy). Decydując się na konkretny model, weź pod uwagę to, w jak dużym pomieszczeniu chcesz nawilżyć powietrze. Wydajność, moc, poziom hałasu, wielkość pojemnika na wodę, filtry wymienne - to czynniki, które zadecydują o Twoim komforcie użytkowania nawilżacza. Jeśli nie wiesz, który wybrać, sprawdź nawilżacze powietrza w Novamed. Aby oddychać jak najlepszym powietrzem, warto postawić na model, który jednocześnie nawilża i oczyszcza powietrze. To propozycja nie tylko dla alergików i właścicieli zwierząt, ale każdego z nas. Smog czy zanieczyszczenia z zewnątrz przedostają się przez okna do domów, do tego należy pamiętać o kurzu czy roztoczach.

Dobre powietrze, czyli jakie? Sprawdź, na jakie parametry zwracać uwagę, oceniając jego jakość.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.