Coraz więcej osób decyduje się na trening lub rehabilitację w zaciszu własnego domu. W takim przypadku warto korzystać ze sprawdzonych urządzeń, dzięki którym efekty Twoich działań będą znacznie lepsze. Jednym z przykładów tego typu sprzętu jest profesjonalny elektrostymulator mięśni. Jeszcze do niedawna był on wyposażeniem gabinetów lekarskich i fizjoterapeutycznych, obecnie każdy z nas może kupić go do własnego użytku. Czy elektrostymulator mięśni działa i w jaki sposób go stosować?

elektrostymulator mięśni opinie

Czym jest elektrostymulator?

Elektrostymulator to urządzenie, którego działanie opiera się na tworzeniu impulsów elektrycznych oraz przesyłaniu ich poprzez elektrody do naszego organizmu. Wyróżnia się dwa rodzaje impulsów: EMS oraz TENS. Pierwszy z nich stymuluje mięśnie, drugi nerwy. Profesjonalny elektrostymulator mięśni znajduje zatem zastosowanie w terapii wzmacniającej i regenerującej mięśnie. Mowa tutaj o leczeniu pacjentów po kontuzjach, przebytych operacjach, po dłuższym unieruchomieniu kończyn. Impulsy EMS zapobiegają zanikowi mięśni, sprawdzają się też u sportowców po treningach, w okresie roztrenowania. Jeśli chodzi o elektrostymulator mięśni, rehabilitacja to niejedyne jego zastosowanie. Impulsy EMS pomagają rzeźbić sylwetkę, wspomagając spalanie tkanki tłuszczowej. Gdy impuls wywołuje skurcz mięśnia, zmusza go do pracy i zużycia energii.

W przypadku impulsów TENS zastosowanie obejmuje leczenie bólu. Jego przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe, reumatyczne, bóle menstruacyjne, zakwasy po treningu czy urazy. Impulsy TENS są stosowane w zmniejszaniu bólu m.in. pleców, karku, nóg, rwie kulszowej czy dyskopatii lędźwiowej. Warto jednak pamiętać, że urządzenie to zmniejsza odczucie bólu, jednak nie leczy przyczyny jego powstawania.

Zaletą elektrostymulatorów jest komfort i wygoda ich stosowania. Wystarczy przykleić elektrody na ciało, włączyć urządzenie i wybrać odpowiedni tryb pracy. Gdy sprzęt mobilizuje Twoje mięśnie do działania lub zmniejsza ból, Ty w tym czasie możesz leżeć lub siedzieć.

Czy elektrostymulatory są bezpieczne?

Elektrostymulator to urządzenie od lat wykorzystywane w rehabilitacji i leczeniu pacjentów. Jest ono bezpieczne, a lista przeciwwskazań do jego stosowania jest krótka. Mowa tutaj o osobach m.in. mających wszczepiony rozrusznik serca, kobietach w ciąży, dzieciach czy osobach leczących się na padaczkę. Jeśli nie wiesz, czy Twój stan zdrowia pozwala na korzystanie z elektrostymulatora, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Czy elektrostymulator jest skuteczny? Oczywiście na efekty działania wpływa poprawne używanie urządzenia i dobór odpowiedniego trybu pracy oraz programu do swoich potrzeb. W tym celu warto skorzystać z pomocy lekarza lub fizjoterapeuty, aby móc później samodzielnie stosować sprzęt we własnym domu. Należy też mieć na uwadze, że nawet jeśli wybierzesz najlepszy elektrostymulator mięśni, a opinie użytkowników będą to potwierdzać, to i tak ostateczny efekt działania urządzenia zależy od Ciebie. Elektrostymulatory mięśni muszą być używane regularnie. Jeśli zależy Ci na spalaniu tkanki tłuszczowej lub zwiększeniu tkanki mięśniowej, to sprzęt ten jest niezwykle pomocny, jednak nie zastąpi odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej. Jedynie działanie na wielu płaszczyznach pozwoli Ci uzyskać zamierzone efekty w krótkim czasie.

Jaki elektrostymulator wybrać?

Dobrej jakości elektrostymulator mięśni opinie ma zwykle pozytywne, jednak przy wyborze urządzenia nie warto kierować się jedynie wpisami użytkowników. Oferta producentów obejmuje małych rozmiarów elektrostymulatory mięśni, dzięki czemu możesz je używać w domu czy na wyjeździe. Zwróć uwagę na tryby pracy urządzenia. Dla przykładu – dostępny w Novamed elektrostymulator mięśni Vitammy to sprzęt umożliwiający zarówno stymulację mięśni, jak i nerwów, czy też wykonanie relaksującego masażu. Takie urządzenie 3w1 to spore udogodnienie i możliwość dopasowania trybu działania do swoich aktualnych potrzeb. Wolisz zakupić osobno elektrostymulator mięśni, a osobno masażery mięśni? W naszym sklepie dostępne są oba urządzenia!

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.