Jesień i zima to okres, w którym rośnie ryzyko zachorowania na infekcje dróg oddechowych. Spadek temperatury na zewnątrz, suche powietrze w pomieszczeniach, obniżona odporność. W takich warunkach nietrudno o przeziębienie. Obok typowych dla tej pory roku schorzeń mogą pojawić się także te będące sporym wyzwaniem dla organizmu. Do tej grupy zalicza się zapalenie płuc. Jakie są objawy choroby? Czy przy zapaleniu płuc można robić inhalacje?

Zapalenie płuc - co to za choroba?

Zapalenie płuc to termin określający stan zapalny w obrębie miąższu płuc. Dawniej choroba ta była przyczyną wielu zgonów. Współczesna medycyna dysponuje skutecznymi środkami do zwalczania zapalenia płuc. Mimo to - tak jak w przypadku każdej innej choroby - liczy się szybka diagnoza, wdrożenie leczenia oraz wiek i ewentualne choroby współistniejące pacjenta. Jednym z kryterium podziału zapalenia płuc, to te na szpitalne i pozaszpitalne. W pierwszym przypadku mowa o zachorowaniach diagnozowanych u pacjentów przebywających w szpitalu dłużej niż 48 godzin. Znaczną grupę osób chorych stanowią pacjenci, u których zastosowano mechaniczne wentylowanie.

Objawy i przebieg choroby są uzależnione m.in. od tego, jaki czynnik wywołał chorobę. Zapalenie płuc może mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe (np. jako powikłanie po grypie), pierwotniakowe oraz bakteryjne. Ostatnie z nich stanowi najwięcej przypadków zachorowań. W celu zdiagnozowania choroby lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz bada go stetoskopem. Chory jest także kierowany na badanie RTG płuc, dzięki któremu można ocenić stan zapalny, jak i badania z krwi (morfologia, CRP).

Objawy i leczenie zapalenia płuc

Najczęściej występujące objawy zapalenia płuc to przede wszystkim pogorszenie samopoczucia pacjenta, gorączka, kaszel, dreszcze, duszności czy ból umiejscowiony po bokach klatki piersiowej. U chorego może pojawić się także kaszel z ropną wydzieliną. Leczenie zwykle przebiega w warunkach domowych, pod kontrolą lekarza. Zdarza się jednak, że osoby w podeszłym wieku, dzieci czy pacjenci z chorobami współistniejącymi są hospitalizowani. Plan leczenia jest uzależniony od rodzaju czynnika wywołującego zapalenie płuc. W przypadku jego najpopularniejszej odmiany - zakażenia bakteryjnego - stosuje się antybiotyk. Leczenie farmakologiczne jest uzupełniane, w zależności od stanu pacjenta, lekami łagodzącymi objawy choroby. Są to m.in. leki przeciwbólowe czy ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny.

Pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, odpoczywać oraz dbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów. Dobrym sposobem na szybszy powrót do zdrowia są także inhalacje na zapalenie płuc. Regularne wykonywania inhalacji jest nie tylko metodą leczniczą, ale i skuteczną profilaktyką w chorobach dróg oddechowych. Czy dla wszystkich? Jeśli chodzi o zależność zapalenie płuc a inhalacje, to warto podkreślić, że można je wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Inhalacje nawilżają drogi oddechowe i rozrzedzają zalegającą w nich wydzielinę.

Co do inhalacji na zapalenie płuc?

Lekarz może przepisać pacjentowi leki na receptę, które chory będzie zażywać drogą wziewną. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie nebulizatora. To niewielkie urządzenie, które rozbija lek na odpowiedniej wielkości cząsteczki (sprawdź, jaki nebulizator warto kupić). Dzięki temu lek wprowadzany jest głębiej w układ oddechowy i może skuteczniej działać. Co więcej, nebulizacja pozwala ograniczyć dawkę leku i uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego.

Inhalacje warto także przeprowadzać z własnej inicjatywy, aby wspomóc regenerację organizmu i ułatwić sobie oddychanie. Jeśli chodzi o relacje zapalenie płuc a inhalacje z soli fizjologicznej, jest to jedna z najczęściej polecanych metod. Sól fizjologiczna to bezpieczny i skuteczny sposób na zadbanie o nawilżenie dróg oddechowych, można ją stosować również u dzieci. W przypadku najmłodszych niezwykle ważne jest umiejętne przeprowadzenie inhalacji - przeczytaj, jak to właściwie zrobić. Jeśli inhalacja będzie wykonywana z użyciem soli fizjologicznej, można postawić na klasyczne inhalatory, bez nebulizatora. Obie wersje urządzeń kupisz wygodnie online, w sklepie Novamed.

Inhalacje na zapalenie płuc nie mogą być przeprowadzane na czczo lub bezpośrednio po posiłku. Należy także pamiętać, aby chory po zakończeniu seansu nie wychodził na zewnątrz, nie palił papierosów. Leczenie zapalenia płuc możne trwać nawet kilka tygodni. Istnieje także ryzyko wystąpienia powikłań, jak ropień, zarostowe zapalenie oskrzelików czy w skrajnych przypadkach sepsa. Dlatego tak ważne jest szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia, jak i współpraca na linii pacjent-lekarz.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.