Inhalatory na stałe zagościły w apteczkach domowych, będąc doskonałą formą podawania leków w trakcie leczenia chorób układu oddechowego. Inhalacja jest polecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jednak zanim przystąpisz do jej wykonania, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest higiena inhalatora. Dbając o nią, dbasz nie tylko o urządzenie, ale i zdrowie osób go używających. Jak czyścić inhalator?

czyszczenie inhalatora siateczkowego

Czystość inhalatora warunkiem bezpiecznej inhalacji

Podawanie poprzez inhalacje leków wziewnych pozwala na ich skuteczniejsze działanie. O ile do inhalacji solą morską lub ziołami wystarczy Ci podstawowy inhalator, o tyle do użycia konkretnych leków i antybiotyków musisz zaopatrzyć się w inhalator z nebulizatorem. Lek w aerozolu przenika głębiej do dróg oddechowych i co ważne – omija wrażliwy na właściwości leków żołądek (dowiedz się więcej na temat nebulizacji). Na rynku dostępne są różne modele inhalatorów, różniące się między sobą sposobem rozbijania cząsteczek i materiałami. To z kolei oznacza konieczność dokładnego przeczytania instrukcji obsługi inhalatora. Instrukcja to również ważne źródło na temat tego, jak dbać o czystość inhalatora. Na jego częściach, zwłaszcza ustniku i maseczce zbierają się drobnoustroje, mogące przedostać się do organizmu. Zanieczyszczone poszczególne części inhalatora czy resztki leków w pojemniku to czynniki, które nie tylko wpływają na poziom higieny inhalacji, ale wręcz prowadzą do gorszego działania urządzenia, czy w niektórych przypadkach mogą uniemożliwić jego włączenie. Jak powinna wyglądać higiena inhalatora?

Jak dbać o higienę inhalatora?

Przede wszystkim stosuj się do instrukcji producenta sprzętu, który dokładnie wyjaśnia, jak dbać o czystość urządzenia. Poszczególne modele mogą być wykonane z materiału lub mieć elementy, które uniemożliwiają dbanie o czystość inhalatora i jego dezynfekcję w standardowy sposób. Poniższy opis tego, jak czyścić inhalator opiera się na typowych czynnościach, jednak pamiętaj, aby zweryfikować te informacje z instrukcją obsługi urządzenia.

Elementy takie jak maseczka, ustnik czy pojemnik na lek umyj w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego, bez substancji zapachowych. Może to być zwykły płyn do mycia naczyń. Umyte elementy wypłucz i pozostaw do wyschnięcia. Połóż je na ręczniku kuchennym. Gdy będą suche, kolejnym krokiem gwarantującym czystość inhalatora jest dezynfekcja. Tutaj zalecenia są różne. Producent może sugerować po prostu użycie środka dezynfekującego na bazie alkoholu, wrzątku lub wyparzarki do butelek. Jeśli chodzi o przewód powietrza urządzenia, wielu producentów nie zaleca mycia go pod bieżącą wodą. Ten element trudno dokładnie osuszyć, a zalegające krople wody mogą prowadzić do rozwoju mikroorganizmów we wnętrzu przewodu. Zadbaj o jego czystość przy pomocy gazy lub szmatki. Obudowę inhalatora przetrzyj zwilżoną gazą, możesz też użyć środka dezynfekującego. Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów.

Jak czyścić inhalator siateczkowy?

Inhalator siateczkowy to jeden z najczęstszych wyborów pośród modeli inhalatorów. Jest to urządzenie skuteczniejsze, precyzyjniej podaje lek i umożliwia stosowanie w inhalacji praktycznie każdego rodzaju preparatu leczniczego. Jeśli chodzi o czyszczenie inhalatora siateczkowego, to ułatwi ci to funkcja samooczyszczenia. Wystarczy wylać resztki leku z pojemnika, wlać do niego wodę destylowaną lub zwykłą (w zależności od zaleceń zawartych w instrukcji) i wcisnąć odpowiedni guzik, aby rozpocząć proces czyszczenia (inną możliwą opcją jest wstrząsanie sprzętem przez kilka chwil, jeśli tak zostało podane w ulotce). Następnym krokiem jest nebulizacja wody. Dezynfekcję akcesoriów wykonuje się zwykle środkiem do dezynfekcji lub wrzątkiem.

Jeśli szukasz sprawdzonego sprzętu do inhalacji, koniecznie sprawdź ofertę Novamed, w której dostępne są wysokiej jakości inhalatory i nebulizatory dla dzieci i dorosłych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wykonać inhalację? Zapraszamy do lektury!

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.