Jak wykonać inhalacje u dziecka

Leczenie wziewne to popularna metoda leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, jak i przewlekłych chorób górnego i dolnego odcinka układu oddechowego. Nebulizacje i inhalacje u dziecka można wykonać w zaciszu własnego domu, należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.

Nebulizacja u dziecka

No właśnie – nebulizacja czy inhalacja? Te dwa słowa są często używanie zamiennie, jednak odnoszą się do nieco innych metod leczenia. Inhalacja polega na wdychaniu pary wodnej – gorąca woda z dodatkiem ziół czy olejków eterycznych to sprawdzona metoda na złagodzenie m.in. kaszlu, czy kataru. Jak wykonać inhalacje u dziecka? Starsze dzieciaki mogą przekonać się do klasycznej „parówki” z użyciem miski z gorącą wodą i ręcznika. Wystarczy nałożyć ręcznik na głowę i pochylić się nad miską (nie za blisko, aby się nie oparzyć), po czym wdychać nosem i wydychać ustami parę wodną. Taka parowa inhalacja u dziecka powinna trwać kilka minut. W przypadku młodszych maluchów dobrą alternatywą będzie ustawienie w bezpiecznym miejscu w pokoju miski z gorącą wodą i ziołami/olejkami. Dziecko będzie wdychać unoszącą się parę wodną, a Ty przy okazji zadbasz o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Nebulizacja to rodzaj inhalacji, jednak w tym przypadku dziecko wdycha zimną mgiełkę. Do przeprowadzenia tego typu inhalacji potrzebny jest inhalator, którego częścią jest nebulizator. I to właśnie ten ostatni dba o to, aby rozbić użytą substancję (na przykład antybiotyk) na mniejsze cząsteczki. Im mniejsze cząsteczki, tym dalej wnikają one w drogi oddechowe, co ma znaczenie przy leczeniu konkretnych chorób.

Inhalacje na katar i kaszel u dziecka

Inhalacje na katar dla dziecka to polecany sposób leczenia, dzięki któremu wydzielina z nosa ulega rozrzedzeniu. Łatwiej ją usunąć, a maluch może swobodnie oddychać. W tym celu można sięgnąć po sól fizjologiczną, która sprawdza się przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Inhalacje na zatkany nos u dziecka, w przypadku leczenia objawów przeziębienia, mogą być przeprowadzane 2-3 razy dziennie, po 10-15 minut. Po ich zakończeniu warto oklepać plecy dziecka i usunąć wydzielinę z nosa. Inhalacje najlepiej przeprowadzać w pozycji spionizowanej lub siedzącej.

W przypadku przewlekłych schorzeń i poważniejszych chorób, jak zapalenie oskrzeli u dziecka, inhalacje przeprowadza się zwykle z użyciem leków, odpowiednio dopasowanych do rodzaju choroby i wieku dziecka. Mogą to być m.in. antybiotyki, sterydy, mukolityki, leki rozszerzające oskrzela. Jak wygląda tego typu nebulizacja u dziecka? Nad jej przebiegiem czuwa lekarz. To on przepisuje leki i określa ich dawki oraz częstotliwość i długość inhalacji dziecka. Ważny jest także wybór odpowiedniego sprzętu do nebulizacji (sprawdź, jaki nebulizator wybrać). Musi on pasować do rodzaju stosowanego leku i być odpowiedni do wieku dziecka. I w tym przypadku inhalacje przeprowadza się w pozycji siedzącej, a po ich zakończeniu warto przemyć twarz i jamę ustną dziecka wodą, co pozwoli uchronić je przed skutkami ubocznymi leków.

Nebulizacja olejkami eterycznymi? Nie!

Inhalacje na kaszel u dziecka lub katar to jedne z najczęstszych powodów, dla którego ktoś decyduje się na zakup odpowiedniego sprzętu. Inhalatory dla dzieci młodszych mają w zestawie odpowiedniej wielkości maski, które należy przyłożyć do twarzy dziecka tak, aby obejmowały jego usta i nos. W przypadku starszych maluchów warto zrezygnować z maski na rzecz ustnika. To rozwiązanie pozwoli na dostarczenie do płuc większej ilości leku, niż w przypadku inhalacji z użyciem maski. Często pozwala to zmniejszyć dawkę leku, jak i samą częstotliwość wykonywania nebulizacji. Zarówno w przypadku inhalacji z solą fizjologiczną, jak i nebulizacji lekami, warto odczekać minimum 30 minut od posiłku dziecka, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odruchów wymiotnych.

Wiesz, jak wykonać nebulizacje u dziecka, ale musisz też zapamiętać o tym, czego należy się wystrzegać. O ile klasyczna parowa inhalacja u dziecka to doskonały pretekst do użycia ziół czy olejków elektrycznych, o tyle w przypadku inhalacji, nebulizacji jest to zabronione. Podczas nebulizacji zostałyby one dostarczone do dolnych dróg oddechowych, przez co mogłyby wywołać skurcz oskrzeli i doprowadzić do stanu zagrażającemu zdrowiu i życiu dziecka!

Nebulizatory dla całej rodziny

Który nebulizator kupić? W Novamed znajdziesz mnóstwo propozycji inhalatorów, z których mogą korzystać wszyscy domownicy. Doskonałym tego przykładem jest inhalator Vitammy Aura z różnymi rozmiarami masek w zestawie i ustnikiem (maskę dla niemowląt należy dokupić oddzielnie). Inhalator Vitammy Microfine ma w zestawie dodatkowo końcówkę do nosa i możesz go używać przy wszystkich rodzajach leków, z kolei Familino Pro marki Flaem obok klasycznego zestawu został wzbogacony o irygator do nosa. Inhalator Familino od Flaem to kolejna propozycja dla całej rodziny, a o komfort zabiegu dbają pełne maski z miękkimi obwódkami. Inhalator Flaem 4neb to sprzęt z 4 trybami pracy, dzięki czemu możesz go stosować przy różnego rodzaju lekach.

Bibliografia:

  1. Monika Mikołajska, Nebulizator - co to jest, kiedy pomaga, stosowanie w czasie epidemii, Medonet.pl, data dost. 26.09.2021.

  2. Błędy w prowadzeniu inhalacji i nebulizacji – jak pomóc pacjentowi?, Medycyna.pl, data dost. 26.09.2021.

  3. Lek. Bogusława Cimoszko, Inhalacje – kiedy warto je robić i dlaczego?, mp.pl, data dost. 26.09.2021.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.