ochrona przed wirusem

Każdego dnia nasz organizm ma styczność z chorobotwórczymi drobnoustrojami. I choć naturalne bariery obronne ciała radzą sobie z wieloma z nich, nie zawsze możliwe jest ustrzec się przed chorobą. W ostatnim czasie – obok doskonale znanych infekcji i schorzeń – świat musi walczyć również z pandemią COVID-19. Jak się chronić przed koronawirusem, o jakich środkach ochrony przed wirusami należy pamiętać?

Człowiek kontra wirus

Jesteśmy narażeni na kontakt z drobnoustrojami od pierwszego dnia życia. Styczność z osobami chorymi, dotykanie zanieczyszczonych przedmiotów codziennego użytku – to najczęstsza droga, którą muszą pokonać wirusy i bakterie, aby przedostać się na innego człowieka. Tutaj czekają na nie bariery ochronne, jak chociażby skóra czy nos, który oczyszcza wdychane powietrze w ilości 6-7 litrów na minutę. Ochrona przed wirusami, to, czy uda im się przetrwać i wywołać stan zapalny, w dużej mierze zależy również od układu immunologicznego.

Co można zrobić, aby zadbać o swoją odporność i wzmocnić bariery ochronne? Na pewno warto stawiać na odpowiednio długi sen, regenerację, jak i dopasowaną do wieku oraz potrzeb aktywność fizyczną. Do tego zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, unikanie używek oraz regularne kontrole u lekarza. Liczy się także nawodnienie organizmu, dbanie o jelita – tutaj warto postawić na kiszonki, jako zdrowszą i lepszą alternatywę suplementów diety. Aby zapewnić odpowiednią pracę dróg oddechowych, należy zadbać o błonę śluzową nosa, którą niestety wysusza powietrze w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności. Zalecane zabezpieczenie przed koronawirusem to także dystans społeczny, odpowiednia higiena (częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy) oraz szczepienie. Listę tę zamykają środki ochrony przed wirusami i nie tylko, a dokładniej płyny do dezynfekcji skóry oraz powierzchni, rękawiczki, przyłbice czy kombinezony ochronne stosowane przez służby medyczne. Nie można zapominać o maseczkach ochronnych, zwłaszcza najskuteczniejszych z nich FFP2 i FFP3 (przeczytaj więcej na ich temat), które ograniczają rozprzestrzenianie się wirusów.

Ochrona przed wirusami – dezynfekcja i rękawiczki ochronne

Dezynfekcja skóry i powierzchni to sprawdzony sposób na zminimalizowanie ilości drobnoustrojów w otoczeniu. Środki ochrony typu spray, płyn czy żel dezynfekujący powinny znaleźć się w apteczce w każdym domu. Warto pamiętać, że najwięcej wirusów i bakterii znajduje się nie na desce toaletowej, ale na takich przedmiotach codziennego użytku, jak telefon, klucze, klamki, poręcze czy włączniki świateł. Do dezynfekcji powierzchni medycznych, ale i tych prywatnych, używane są także lampy wirusobójcze.

Ochrona przed wirusami to także ochrona dłoni. Aby uniknąć kontaktu skóry z drobnoustrojami, warto nosić rękawiczki ochronne. Wiele osób używa ich podczas sprzątania lub w pracy, aby nie ubrudzić dłoni. Jednak to ich niejedyne zastosowanie. Odpowiednio dobrane rękawiczki jednorazowe nie tylko zabezpieczają dłonie przed substancjami chemicznymi, ale i wirusami, bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi. Rękawiczki lateksowe, wykonane z kauczuku, są bardzo elastyczne i zapewniają precyzję ruchów. Są stosowane przed personel medyczny, w dobie pandemii koronawirusa to jeden z zalecanych środków ochrony osobistej (dowiedz się więcej na temat środków ochrony indywidualnej). Niestety, kauczuk może wywołać podrażnienie skóry, więc osoby z alergią powinny sięgnąć po inny rodzaj rękawiczek. Mogą to być rękawiczki nitrylowe, wykonane z syntetycznego kauczuku. One także chronią przed wirusami i bakteriami, są też wytrzymałe na przekłuwanie czy działanie substancji chemicznych. Z kolei rękawiczki winylowe, inaczej PCV, to wytrzymałe rękawiczki, które chronią nawet przed działaniem płynów drobnoustrojowych. Bez względu na wybór rękawiczek, należy pamiętać o dopasowaniu ich rozmiaru do rozmiarów dłoni. Zbyt duże lub zbyt małe rękawiczki nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Ważne jest także, aby umyć dłonie zarówno przed włożeniem rękawiczek, jak i po ich ściągnięciu. Osoby, które borykają się z problemem pocenia się dłoni lub mają kłopoty z wkładaniem rękawiczek jednorazowych, powinny sięgnąć po rękawiczki pudrowe – łatwiejsze w naciągnięciu na dłoń, a przy okazji wchłaniające pot.

Bibliografia:

  1. dr Małgorzata Kłoskowicz, Człowiek kontra wirusy, czyli o tym, co się dzieje, zanim drobnoustroje wnikną do naszego organizmu, us.edu.pl, data dost. 26.11.2021r.

  2. Wiktor Szczepaniak, Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami, zdrowie.pap.pl, data dost. 26.11.2021r.

  3. Koronawirus: zalecenia immunologów, informacje.pan.pl, data dost. 26.11.2021r.

  4. dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska: w okresie pandemii warto wzmacniać barierę ochronną nosa, pulsmedycyny.pl, data dost. 26.11.2021r.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.