analiza składu ciała

Masz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi? Nadwaga i otyłość to jedne z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Prawidłowa masa ciała i regularna aktywność fizyczna to nie tylko przepis na piękną sylwetkę, ale i utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Jednak samo pilnowanie wagi nie zawsze jest wystarczające. Sprawdź, dlaczego analiza składu ciała jest ważnym elementem diagnostycznym dla każdej, nawet szczupłej, osoby.

Co kryje się w Twoim ciele?

Organizm człowieka to skomplikowany, ściśle powiązany ze sobą system. Gdy jeden element zawodzi, drugi może gorzej pracować. Wiele mówi się i pisze o utrzymaniu prawidłowej masy ciała, jednak określenie wagi jest takim ogólnym spojrzeniem na swoją sylwetkę i ciało. Analiza składu ciała to metoda, dzięki której można w łatwy i bezpieczny sposób określić zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz kostnej człowieka, jak i sprawdzić nawodnienie organizmu. Ustalić skład ciała można pod okiem specjalisty, na przykład w przychodni czy klubie fitness. Do badania wykorzystuje się analizatory składu ciała, natomiast samo badanie określa się mianem bioimpedancji elektrycznej (BIA).

Tego typu badanie składu ciała człowieka przeprowadza się z wykorzystaniem prądu o niskim natężeniu. Przesyła się go do organizmu za pomocą elektrod. Dzięki zawartości wody tkanki przewodzą elektryczność, w mniejszym lub większym stopniu, a ich opór elektryczny pozwala uzyskać miarodajne wyniki badania. Bioimpredancja elektryczna jest cenionym badaniem w wykrywaniu i profilaktyce wielu chorób, w tym otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy nowotworów. Przykładowo – zbyt niska masa kostna może świadczyć o osteoporozie pacjenta, a zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej trzewnej (zlokalizowanej na brzuchu) to nie tylko oznaka nadwagi czy otyłości, ale i możliwych zaburzeń metabolicznych czy rozwinięciu się cukrzycy typu 2.

Waga z analizą składu ciała

Analiza składu ciała w domowym zaciszu? To możliwe! Profesjonalny sprzęt medyczny w tym przypadku zastępuje równie precyzyjna waga z analizą składu ciała. Takie domowe pomiary to nie tylko doskonałe uzupełnienie diagnostyki u lekarza, ale i dobra motywacja dla wszystkich osób, które walczą o zdrową sylwetkę. Waga określi Twoją wagę, ilość wody w organizmie, oszacuje, ile tkanki mięśniowej w organizmie masz, ile tkanki tłuszczowej, a także pokaże Ci Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu z łatwością sprawdzisz postępy w treningu, efekty diety (i to zarówno tej na redukcję masy ciała, jak i jej przyrost w przypadku osób szczupłych). Jak odczytać wyniki z wagi z analizą składu ciała? Kwestia interpretacji pomiarów jest bardzo indywidualna, możesz skorzystać z pomocy np. dietetyka czy trenera. Warto także znać podstawowe wartości dla poszczególnych pomiarów.

  • Zawartość tkanki tłuszczowej – wynik, który jest podstawą do zdiagnozowania otyłości, to 30% u kobiet i 25% u mężczyzn.

  • Tkanka mięśniowa – ile tkanki mięśniowej powinno być w ciele? Jej ilość zależy od Twojego stylu życia, aktywności fizycznej, zwykle wynosi ok. 30 % masy ciała.

  • Nawodnienie organizmu – w przypadku osoby dorosłej wynik wynosi ok. 60 %, im jesteśmy starsi, tym ilość wody w organizmie jest mniejsza.

  • Masa kostna – zwykle wynosi 12-13,5% masy ciała, niska wartość może wskazywać na osteoporozę.

 

Analiza składu ciała – którą wagę wybrać?

W Novamed znajdziesz bogaty wybór wag z analizą składu ciała. Jedną z propozycji jest Visiomed Bewell Connect MyScale Initial, czyli waga łącząca się z aplikacją na telefonie. Ten model wagi określi Twoje zapotrzebowanie kaloryczne, obliczy wskaźnik BMI (określany na podstawie masy ciała i wzrostu), stosunek talii do wysokości (pomaga rozpoznać otyłość brzuszną), jak i obliczy ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej i wody w organizmie. Wyniki są zapisywane w aplikacji, możesz je udostępnić na przykład lekarzowi. Waga zapisuje wyniki dla 8 profili, więc może z niej korzystać cała rodzina.

Medel Diagnostic XXL to waga z dużym wyświetlaczem LCD, z bezpieczną i stabilną platformą ze szkła o grubości 8 mm. Zapewnia precyzyjną analizę składu ciała, przechowuje w pamięci 10 ostatnich pomiarów. Oblicza zapotrzebowanie kaloryczne. Dokładnie obliczony skład ciała gwarantują także dwie następne propozycje ze sklepu Novamed. Modele Ade BA 1300 i 13001 to wagi dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych – białym i czarnym, które z łatwością zmieszczą się w Twojej łazience. Ich zaletami są m.in. cienka obudowa, wskaźnik staniu baterii czy automatyczne wyłączenie. Wagi zachowują w pamięci wyniki 12 użytkowników.

 

Bibliografia:

  1. Dr n. med. Agnieszka Serafin, Na czym polega badanie metodą impedancji bioelektrycznej?, mp.pl, data dost. 26.09.2021.

  2. Iwona Kazimierska, BMI to za mało, żeby stwierdzić nadwagę i otyłość, Puls Medycyny, data dost. 26.09.2021.

  3. Barbara Dżygadło, Celina Łepecka-Klusek, Bartosz Pilewski, Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości, Probl Hig Epidemiol, 2012, 93 (2): 274-280.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.