Kluczowym elementem wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego są fotele zabiegowe. Wybór odpowiedniego modelu zapewni komfort pacjentowi, jak i znacząco wpłynie na pracę lekarza. Fotele medyczne do gabinetu powinny być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale i bezpieczne. Ostatnią z cech dokumentują odpowiednie certyfikaty. Jaki fotel zabiegowy warto kupić?

Jaki fotel zabiegowy wybrać

Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?

Z pewnością nie ceną. Fotele do gabinetu lekarskiego to wydatek kilku tysięcy złotych. Jest to inwestycja na lata, mająca zapewnić bezpieczeństwo i pacjentowi, i lekarzowi. Dobry fotel zabiegowy dla pacjenta to sprzęt wysokiej jakości, z niezbędnymi certyfikatami, które potwierdzają jego przeznaczenie do użytku medycznego. Aranżacja gabinetu zabiegowego podlega ścisłym regułom. Wszystko po to, aby zapewnić sterylność pomieszczenia i tym samym zadbać o zdrowie personelu medycznego i pacjentów. Tak samo jak inne specjalistyczne meble, tak i fotele medyczne do gabinetu muszą spełniać pewne warunki.

Ważna jest solidna konstrukcja i trwałość. Fotele medyczne do gabinetu muszą być odporne na wielokrotne czyszczenie i dezynfekcje. Obicia mebla, jak i każdy jego element, są narażone na działanie wilgoci, kontakt z płynami ustrojowymi i drobnoustrojami, a także urazy mechaniczne. Z tych powodów fotel do gabinetu charakteryzuje przeważnie konstrukcja ze stali nierdzewnej, pokrytej lakierowanym proszkiem. To właśnie on zwiększa trwałość mebla i chroni poszczególne elementy przed działaniem silnych środków dezynfekujących.

Zastanawiając się nad tym, jaki fotel zabiegowy wybrać, należy zwrócić uwagę na rodzaj obicia. Wysokiej jakości, wytrzymałe materiały to jedno. Warto także postawić na tapicerkę bezszwową. Brak szwów znacząco ułatwia czyszczenie fotela i zmniejsza ryzyko przetarć obicia. Wiele modeli fotela zabiegowego jest wzbogacona o kółka, gwarantujące łatwe przemieszczanie mebla. Nie bez znaczenia jest również dobór rodzaju fotela zabiegowego do specyfiki pracy.

Fotele zabiegowe – rodzaje

Choć na rynku dostępne są uniwersalne fotele do gabinetów, w niektórych przypadkach istotne jest dobranie modelu do świadczonych w gabinecie usług. Najpopularniejsze rodzaje foteli zabiegowych to oczywiście fotele ginekologiczne czy laryngologiczne. Pierwszy z nich ma konstrukcję wzbogaconą o miskę ginekologiczną i specjalne podparcie dla ud. Fotele laryngologiczne zazwyczaj charakteryzuje specjalny kształt zagłówka, zapewniający odpowiednie podtrzymanie głowy pacjenta.

Z kolei uniwersalne fotele medyczne do gabinetu to modele wielofunkcyjne. Są one stosowane w przypadku m.in. zabiegów chirurgicznych jednego dnia, poboru krwi, dializ, chemioterapii czy nawet transportu pacjenta między salami. Z racji tego, że w przypadku niektórych badań czy zabiegów pacjent spędza na fotelu sporo czasu, warto zadbać o to, aby kupić nie tylko funkcjonalny, ale i wygodny fotel do gabinetu. Regulacja oparcia, podłokietników czy podnóżka pozwala dopasować fotel do pacjenta, tym samym zadbać o jego komfort, jak i o odpowiednie warunki pracy personelu. Skoro już mowa o regulacji fotela. Warto zwrócić uwagę, czy jest ona w pełni automatyczna, czy też ręczna.

Jaki fotel zabiegowy wybrać? Zwróć uwagę na dodatki

Uniwersalny fotel do gabinetu to sprzęt, który można uzupełnić o dodatkowe elementy. Dzięki temu możesz go dopasować do charakteru swojej pracy i tym samym – zwiększyć jego funkcjonalność. Biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie fotela zabiegowego, z pewnością sporym atutem będzie możliwość dokupienia do niego stolika lub blatu bocznego. Na wygodę użytkowania fotela przez personel wpłynie także obecność uchwytów na jednorazowe ręczniki papierowe czy uchwytu na kroplówki.

Decydując się na konkretne fotele medyczne do gabinetu, warto sprawdzić maksymalne obciążenie mebla i sugerowany przez producenta okres użytkowania. Wybierając markę mebla, lepiej wziąć pod uwagę ofertę renomowanych firm, cenionych w branży medycznej. W Novamed dostępne są meble medyczne polskiej marki U.B.M., łączące w sobie funkcjonalność, ergonomię oraz ciekawe wzornictwo, jak chociażby fotel FoZa Bacis Plus. Model dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu można dobrać kolor obicia do aranżacji gabinetu. Fotel z podnóżkiem wykonany jest z profili i rur stalowych, pokrytych lakierem proszkowym. Segment oparcia pleców został wzmocniony osłoną z tworzywa ABS, a regulacja oparcia odbywa się przy pomocy dźwigni i sprężyny gazowej. Fotel można uzupełnić o dodatkowe elementy, także dostępne w sklepie Novamed.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.