Ból głowy przy pochylaniu, osłabienie organizmu i uczucie zatkanego nosa mogą wskazywać na problemy z zatokami. Zapalenie zatok to uciążliwa choroba, która – jeśli jest nieleczona – może prowadzić do groźnych konsekwencji w postaci m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jednym ze sposobów leczenia wspomagającego chorób układu oddechowego jest inhalacja. Jaki inhalator na zatoki się sprawdzi oraz o czym należy pamiętać podczas jej wykonywania?

Jaki inhalator na zatoki

Czy inhalator jest dobry na zatoki?

Inhalacja przynosi ulgę w leczeniu infekcji i schorzeń układu oddechowego. Ten prosty do przeprowadzenia zabieg pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę i udrażnia drogi oddechowe. Poprawnie wykonana inhalacja nawilża wysuszoną śluzówkę, łagodzi uczucie bólu oraz zmniejsza stany zapalne. Jeszcze nie tak dawno nasze babcie wykonywały tzw. parówkę, polegającą na wdychaniu pary wodnej, obecnie mamy do dyspozycji łatwe w użyciu inhalatory, dzięki czemu wyeliminowane zostało ryzyko poparzenia się podczas inhalacji, zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

Inhalator na zatoki może być stosowany przez dorosłych, jak i dzieci (oczywiście pod nadzorem rodziców). Urządzenie jest łatwe w obsłudze i dezynfekcji. Podstawowe modele umożliwiają wykonanie inhalacji z wykorzystaniem popularnych składników. Co do inhalacji zatok? W tym przypadku świetnie sprawdzą się olejki eteryczne, jak m.in. olejek eukaliptusowy, a także zioła – chętnie stosowane od pokoleń szałwia i majeranek. Do tego sól morska, która nawilża drogi oddechowe. Odpowiadając na pytanie, czy inhalator jest dobry na zatoki, nie można zapominać o nebulizacji. Dzięki niej możliwe jest podanie do organizmu substancji rozbitej na drobne cząsteczki. Na rynku dostępne są inhalatory z funkcją nebulizacji. Taki inhalator na zatoki dla dorosłych lub dzieci to znakomita opcja (dowiedz się więcej o nebulizacji), dzięki której można podawać drogą wziewną nawet leki.

Jaki inhalator na zatoki wybrać?

Inhalator na zatoki, z funkcją nebulizacji, to rozwiązanie, dzięki któremu podana substancja dotrze głębiej w drogi oddechowe, przyczyniając się do lepszej skuteczności inhalacji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych przedziałach cenowych. Warto zatem zwrócić uwagę na poszczególne parametry urządzenia oraz to, czy mogą z niego korzystać wszyscy domownicy. Dobry inhalator na zatoki dla dorosłych i dzieci ma w zestawie zarówno ustnik, jak i maski. Charakteryzuje go cicha praca, w przypadku korzystania z urządzenia przez wszystkich domowników przyda się także funkcja pracy ciągłej. Należy także zwrócić uwagę, czy inhalator na zatoki został zrobiony z dobrej jakości, antyalergicznych materiałów.

Warto też pamiętać, że podanie substancji czy leku drogą wziewną poprzez nebulizację ma swoje ograniczenia. Z czego wykonać inhalacje na zatoki inhalatorem? W tym przypadku do inhalacji można używać jedynie przepisanych przez lekarza leków (na przykład obkurczających błonę śluzową) lub soli morskiej. Nebulizator uniemożliwia wykonanie inhalacji z dodatkiem ziół czy olejków – zostałyby one rozbite do małych cząsteczek i docierając w głąb dróg oddechowych, mogłyby doprowadzić do skurczu oskrzeli.

Inhalator na zatoki – propozycje

W Novamed możesz kupić dobrej jakości inhalator, dopasowany do swoich potrzeb, a do tego – w korzystnej cenie. Do leczenia zatok przynosowych przyda się FLAEM Rhino Clear, czyli nebulizator do oczyszczania zatok. Dzięki niemu możliwa jest terapia aerozolowa przy użyciu wody termalnej, leku czy roztworu soli. Urządzenie ma 3 końcówki różnej wielkości, co pozwala na ich indywidualne dopasowanie. Nebulizator sprawdzi się też w przypadku leczenia objawów przeziębienia, alergii czy nieżytu nosa. Propozycją dla całej rodziny jest FLAEM 4NEB, gwarantujący pracę ciągłą i łatwość dezynfekcji urządzenia. W zestawie dostępne są zarówno maski, jak i ustnik, istnieje także możliwość dokupienia maski dla noworodka lub końcówki do nosa. Funkcja regulacji wielkości cząsteczki pozwala na stosowanie urządzenia przy podawaniu różnego typu leków.

Warty polecenia inhalator na zatoki to także Vitammy Aura. Ten model ma w zestawie ustnik i maski, a także filtry zapasowe. Zapewnia cichą pracę (52 dBa), co jest przydatne zwłaszcza przy inhalacji dzieci. Należy dodać, że dobrej jakości inhalator na zatoki dla dorosłych i dzieci to także sprzęt używany w leczeniu przeziębienia, astmy, zapalenia płuc czy oskrzeli, dlatego tak ważna jest funkcja regulacji wielkości cząsteczki. Novama Familino Pro został wzbogacony nie tylko o tę funkcję, ale i system oszczędzania leku. Urządzenie może być stosowane przez wszystkich domowników, ma ciągły tryb pracy. Co więcej, w zestawie oprócz inhalatora z nebulizatorem jest także irygator o ergonomicznym kształcie.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.