nebulizaotr

W profilaktyce i leczeniu schorzeń dróg oddechowych często wykonuje się inhalacje lub nebulizacje. Inhalacja to sposób wziewnego podawania leków, olejków, a także innych substancji. W najprostszej postaci zakłada po prostu wdychanie ciepłej pary wodnej, w której znajdują się rozpuszczone substancje. Nebulizacja natomiast to sposób podawania leków w postaci aerozolu i wymaga zastosowania urządzenia, jakim jest nebulizator. Jaki wybrać i czym się charakteryzuje dobry nebulizator?

Co to jest nebulizator? Opis i zasada działania

Wdychanie mgiełki (aerozolu) składającej się z mikroskopijnych cząsteczek wody oraz leku jest efektywniejsze niż samo wdychanie pary wodnej z tą samą substancją. Aerozol dociera dalej w głąb dróg oddechowych, a sam nebulizator nie tylko rozbija cząsteczki na mniejsze, ale też podaje ją w formie mgiełki. W zależności od stopnia rozbicia cząsteczek lek może dotrzeć do różnych obszarów dróg oddechowych:

  • Cząsteczki o rozmiarze powyżej 8 μm są najcięższe i zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, przede wszystkim w okolicach nosa, jamy ustnej i gardła. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy inhalacja. Stosuje się ją przeważnie w przypadku infekcji i schorzeń górnych dróg oddechowych.

  • Mniejsze cząsteczki o rozmiarze 5-8 μm z łatwością przechodzą przez jamę ustną i nos, aż do tchawicy i oskrzeli. Docierając bezpośrednio do chorobowo zmienionego miejsca, lek działa szybciej i skuteczniej.

  • Jeszcze mniejsze cząstki 2-5 μm przechodzą jeszcze dalej do oskrzelików i oskrzeli.

  • Najmniejsze cząsteczki o rozmiarze 0,5-3 μm przedostają się w głąb dolnych dróg oddechowych aż do pęcherzyków płucnych.

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest nebulizator, to jest właśnie ta część inhalatora odpowiedzialna za rozbijanie cząsteczek na odpowiednie frakcje. Większość nowoczesnych inhalatorów ma opcję nebulizacji, jednak wybierając dany model, trzeba zwrócić uwagę, na jakie frakcje respirabilne rozbijane są cząstki, jaka jest szybkość przepływu, a także jakie leki można podawać, gdyż nie każdy typ nebulizatora będzie odpowiedni. Może się zdarzyć, że zwykły inhalator nie będzie wyposażony w nebulizator, dlatego szukaj inhalatora z nebulizatorem.

Jaki nebulizator wybrać?

Planując zakup inhalatora z nebulizatorem, warto kierować się konkretnymi potrzebami, a także przewidzieć, czy w przyszłości urządzenie nie będzie wykorzystywane w szerszym zakresie. Nebulizator dla dzieci i dla dorosłych powinien spełniać parametry zgodne z polskimi i europejskimi normami, dlatego polecamy zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców. Kupując produkty w sklepie Novamed, masz pewność, że są to akcesoria medyczne objęte gwarancją, pochodzące z pewnego źródła od renomowanych marek stosujących się do europejskich norm.

Dobry nebulizator, który warto wybrać, powinien mieć możliwość wytwarzania cząsteczek w rozmiarze 0,5-5 μm. Należy zwrócić uwagę na parametr MMAD (średnia aerodynamiczna wielkość cząstek), która oznacza, że co najmniej połowa cząsteczek będzie miała wielkość równą lub mniejszą od podanej. Kolejnym istotnym parametrem jest frakcja respirabilna (REF) określająca procentową zawartość cząsteczek mniejszych niż 5 μm.

Zastanawiając się, jak wybrać nebulizator, należy dobrać go do rodzaju podawanych leków oraz rodzaju choroby. Nebulizację wykonuje się w schorzeniach takich jak: astma, POChP, zapalenie płuc i oskrzeli, mukowiscydoza, infekcje dróg oddechowych, czy alergie. W ten sposób podaje się m.in. leki mukolityczne, rozszerzające oskrzela, łagodzące stany zapalne dróg oddechowych czy leki, które powinny być podane z pominięciem układu pokarmowego. Nebulizację można wykonywać również solą fizjologiczną w celu nawilżenia śluzówki dróg oddechowych. Różne typy nebulizatorów inaczej będą sobie radziły z podażą określonych substancji.

Do wyboru mamy 3 rodzaje nebulizatorów:

  • Nebulizator pneumatyczno-tłokowy – najczęściej stosowany, uniwersalny i wszechstronny. Za jego pomocą można podawać praktycznie każdy rodzaj leku.

  • Nebulizator elektryczny (ultradźwiękowy lub membranowy) – charakteryzuje się cichą pracą i ma niewielkie rozmiary. Jest to urządzenie przenośne, jednak stosunkowo drogie i ma ograniczenia w podaży niektórych leków.

  • Nebulizator membranowy – bardzo wydajny, umożliwia zużycie prawie całego leku bez pozostawania resztek w komorze. Niestety urządzenia te są drogie i wymagają okresowej wymiany membrany.

Więcej na temat typów inhalatorów i tego, jaki wybrać przeczytasz tutaj, polecamy też instruktaż o tym, jak używać inhalatora z nebulizatorem.

Podsumowując: jaki wybrać nebulizator dla dorosłego i dziecka? Jeżeli ograniczysz się tylko do wysokiej klasy urządzeń od sprawdzonych producentów, to tak naprawdę każde będzie odpowiednie, jeżeli tylko spełnia wymagania. Polecamy zwłaszcza modele Flaem 4neb – zaawansowany nebulizator domowy z czterema trybami pracy, a także Novama Familino by Flaem – dla całej rodziny.

Jeżeli masz wątpliwości, obsługa sklepu Novamed z chęcią udzieli pomocy przy zakupie.