To, jakim powietrzem oddychasz, ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Wszechobecne zanieczyszczenia i smog przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób, nie tylko układu oddechowego. Aby zadbać o jakość powietrza w domu, warto kupić sprzęt, który je skutecznie oczyści. Wybór oczyszczacza powietrza nie jest łatwy, dlatego sprawdź, na jakie parametry urządzenia zwrócić uwagę. Z tego artykułu dowiesz się, jaki oczyszczacz powietrza warto kupić, by w pełni skorzystać z jego możliwości.

W trosce o zdrowie

Myślisz, że zamykając drzwi i okna w swoim domu, zapobiegasz przedostaniu się do pomieszczeń zanieczyszczeń i smogu z zewnątrz? Niestety, to mit. Powietrze w Twoim M nie jest tak czyste, jak Ci się wydaje. Pyłki zanieczyszczeń z ulicy w jakimś stopniu przedostają się do wnętrz budynków, nie można też zapomnieć o zanieczyszczeniach związanych z ogrzewaniem domu w sezonie jesienno-zimowym. Do tego należy dodać stosowanie chemii gospodarczej, kurz, roztocza, sierść zwierząt i inne alergeny. Choć to smog w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia ryzyka rozwoju wielu chorób, Ty również masz swój udział w tym, jakim powietrzem oddychasz w domu. Zanieczyszczenia powietrza obniżają odporność, zwiększają ryzyko rozwoju chorób górnych dróg oddechowych, wpływają na stan skóry, układ nerwowy. Dowiesz się więcej na temat tego czym jest smog i jakie są jego skutki.

Jeśli chcesz pozbyć się przykrego zapachu (dym papierosowy, zwierzęta, środki czystości), zanieczyszczeń, wirusów i bakterii z powietrza, postaw na dobrej jakości oczyszczacze powietrza. Ranking urządzeń w większości przypadków uwzględnia sprzęty z podstawowymi funkcjami, jak i te wzbogacone o najnowsze technologie. Czy warto inwestować w modele z gorszymi parametrami? Wcześniej czy później wymienisz je na lepszy sprzęt. Lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w urządzenie, które skutecznie filtruje powietrze, a przy okazji pomoże Ci zadbać o jego nawilżenie, jonizację, a nawet dezynfekcję.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim jego wydajność. Dzięki temu bez problemu dobierzesz model oczyszczacza do powierzchni danego pomieszczenia. Parametr ten jest określany wskaźnikiem CADR. Przyjmuje się, że powinien on być minimum trzykrotnie większy od objętości powierzchni pokoju. Najlepsze oczyszczacze powietrza to modele wyposażone w filtr HEPA oraz filtr węglowy, które w duecie skutecznie pochłaniają większość zanieczyszczeń z powietrza.

Zwróć uwagę także na hałas i pobór mocy sprzętu. Im mniejsze wskaźniki, tym teoretycznie lepiej. W sypialni optymalny hałas to ten w granicach 30 dB, w przypadku salonu czy kuchni urządzenie może pracować nieco głośniej. Warto tutaj wziąć pod uwagę fakt, że nie zawsze urządzenie ciche ma odpowiednią wydajność. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza kupić, postaw na model z różnymi trybami pracy i funkcją monitorowania jakości powietrza. Gdy będzie ona zła, urządzenie zwiększy obroty i tym samym będzie głośniej pracować. Gdy jakość powietrza się polepszy, oczyszczacz zwolni – zużycie energii i emitowany hałas będą mniejsze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza? Liczą się wszelkie funkcje dodatkowe, które ułatwią korzystanie i czyszczenie sprzętu. Mowa tutaj o m.in. wskaźniku zużycia filtra, trybie automatycznym, zdalnym sterowaniu, funkcji aromaterapii, regulacji mocy. Sprawdź koszty wymiennych filtrów i ich żywotność.

Który oczyszczacz powietrza jest lepszy – z funkcją nawilżania czy bez?

Producenci oczyszczaczy powietrza stawiają także na nowoczesne technologie, które pozwalają zadbać nie tylko o jakość powietrza, ale i jego wilgotność. Oczyszczacz z funkcją nawilżania to dobre rozwiązanie, jeśli w Twoim domu poziom wilgotności nie jest w normie (częste zjawisko okresu jesienno-zimowego). Zbyt niski – może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, zbyt wysoki – utrudnia koncentrację, wysusza skórę czy spojówki. Dobrze, aby funkcja nawilżania działała odrębnie od oczyszczania, abyś mógł z niej skorzystać wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

Co z funkcją jonizacji? Z pewnością w Twoim domu znajduje się radio, telewizor, komputer czy smartfony. Urządzenia te emitują jony dodatnie, które neutralizuje oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji. Dlaczego to takie ważne? Zaburzona równowaga w ilości jonów dodatnich i ujemnych przyczynia się m.in. do gorszego samopoczucia czy kłopotów z koncentracją. Wciąż nie wiesz, jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza – TOP5 produktów w ofercie Novamed.

1. Oczyszczacz powietrza Aseptica clinic z filtrem i lampą UV-C

Ranking oczyszczaczy powietrza otwiera ten oczyszczacz, który nie tylko filtruje powietrze, ale i dba o jego dezynfekcję z pomocą lampy UV-C. Sprzęt wyposażono w filtry HEPA i ten z aktywnym węglem. Oczyszczacz jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni 10-15 m2. Głośność pracy to 53dB, wydajność 62 m3/h, pobór mocy 8,5 W. Urządzenie ma tryb automatyczny i manualny, wskaźnik wymiany filtra oraz funkcję monitorowania jakości powietrza. Do tego aromaterapia, zdalne sterowanie pilotem czy 3 poziomy prędkości wentylacji do wyboru. Solidny sprzęt do domu i nie tylko.

2. Oczyszczacz powietrza Honeywell Air Genius 5

Jest to urządzenie z filtrem wielokrotnego użytku, przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 112 m2. Wskaźnik CADR wynosi 273 m3/h, głośność 52 dB. Oczyszczacz usuwa nieprzyjemne zapachy z otoczenia, ma także funkcję jonizacji. Ekran dotykowy dba o komfort użytkowania, podobnie jak programator czasowy, wskaźnik wymiany filtra czy 5 poziomów oczyszczania do wyboru. Idealny sprzęt dla alergików, astmatyków, palaczy i właścicieli zwierząt domowych.

3. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Beurer LR 330

Urządzenie dla osób, które chcą nie tylko zadbać o czyste powietrze, ale i odpowiednią wilgotność w domu. Wydajność sprzętu jest na poziomie 85%, głośność poniżej 49 dB, moc ok. 55 W. Oczyszczacz wyposażono w filtr HEPA, dwa filtry z aktywnym węglem oraz filtr wstępny. Producent zadbał o regulację wydajności nawilżania, wskaźnik wymiany filtra czy podświetlany wyświetlacz. Urządzenie jest łatwe w czyszczeniu, można je używać w pomieszczeniach liczących do 35 m2.

4. Oczyszczacz powietrza 3w1 Olimpia Splendid Futura

Oczyszczacz 3w1, który – w zależności od Twoich potrzeb – może jednocześnie chłodzić lub ogrzewać powietrze. Urządzenie wyposażono w 3 stopnie filtracji (filtr wstępny, filtr z węglem aktywnym oraz filtr HEPA), jak i bakteriobójczą lampę UV. Oczyszczacz ma timer, 4 tryby siły nawiewu oraz wyświetlacz dotykowy. Warto dodać, że urządzeniem można sterować przy pomocy dedykowanej aplikacji lub komend głosowych. Głośność pracy oczyszczacza waha się między 27-50 dB, w zależności od wybranych ustawień. Pobór mocy: 35 W, wydajność sprzętu to 48 m3/h.

5. Oczyszczacz powietrza Vitammy Air PA500

Ranking oczyszczaczy powietrza uzupełnia sprzęt marki Vitammy. Jest to oczyszczacz z funkcją jonizacji, filtrem węglowym i filtrem HEPA, dbający o czyste, pozbawione brzydkich zapachów powietrze w domu. Urządzenie jest poręczne i łatwe do przechowywania. Niewielkie rozmiary oczyszczacza pozwalają na stosowanie go w pomieszczeniach o metrażu 15-30 m2. Możesz wybrać jeden z dwóch trybów siły nawiewu. Moc urządzenia to 25 W, wydajność – 42 m3/h. Oczyszczacz Vitammy wyróżnia się także kolorystyką, będąc doskonałym wyborem dla osób, które chcą wprowadzić barwny akcent w salonie czy sypialni.

To, który oczyszczacz powietrza sprawdzi się w Twoim domu, zależy od wielu czynników. Powyższe modele i wiele innych możesz zamówić wygodnie online w Novamed. Porównaj parametry sprzętów i postaw na ten z nich, który spełnia Twoje oczekiwania.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.