Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego jest termometr. Dobrej jakości urządzenie, wyposażone w dodatkowe funkcje, to gwarancja dokładności pomiaru temperatury oraz korzystania z termometru przez długie lata. Jaki termometr lekarski warto kupić?

termometry do gabinetu lekarskiego

Dobry termometr lekarski, czyli jaki?

Pomiar temperatury to jedno z tych badań, które przeprowadza się w trakcie większości konsultacji lekarskich. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważny jest dokładny termometr lekarski w procesie postawienia diagnozy pacjentowi lub sprawdzenia postępów w jego leczeniu. Certyfikowane urządzenie od sprawdzonego producenta to obowiązkowy element wyposażenia gabinetu pediatry, kardiologa czy lekarza rodzinnego. Jednak czy to wystarcza? Kupując termometr lekarski musisz wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników, jak chociażby szybkość wykonywania pomiarów czy możliwość powtórzenia badania w krótkim odstępie.

Kolejki pacjentów pod gabinetem nie mogą wpłynąć na jakość badania i czas postawienia diagnozy. Jednak Ty, dzięki korzystaniu z dobrej jakości sprzętu, możesz nieco ułatwić sobie pracę. Najlepsze termometry lekarskie wcale nie muszą być najdroższe, liczą się poszczególne parametry urządzenia. Stosowane kiedyś termometry rtęciowe zostały zastąpione modelami z zaawansowanymi technologiami. Termometr szklany, cieczowy, raczej nie sprawdzi się w gabinecie. Pomiary z jego wykorzystaniem są długie, wymagają dezynfekcji urządzenia po każdym użyciu, istnieje także ryzyko rozbicia termometru. Drugą kategorią jest elektroniczny termometr do gabinetu lekarskiego. Gwarantujący szybki pomiar, bez ryzyka uszkodzenia obudowy. Termometr elektroniczny dotykowy umożliwia mierzenie temperatury pod pachą, w jamie ustnej czy w odbycie. Oczywiście wymaga dezynfekcji i stosowania ochronnych osłonek. Warto też mieć osobny termometr do każdej z metody pomiaru temperatury. Biorąc to wszystko pod uwagę, do gabinetu lepiej sprawdzi się termometr lekarski bezdotykowy.

Jaki termometr lekarski jest najlepszy?

Większość specjalistów stawia obecnie na termometry medyczne bezdotykowe. Są to urządzenia łatwe i szybkie w obsłudze. Nie wymagają kontaktu z pacjentem, dlatego zapewniają higienę badania i eliminują ryzyko roznoszenia się drobnoustrojów. Nie jest koniecznie dezynfekowanie ich po każdym użyciu, co też wpływa na długość badania i wizyty. Termometr lekarski bezdotykowy korzysta z podczerwieni, umożliwiając przeprowadzenie pomiaru nawet w 1 sekundę, z odległości (w zależności od modelu termometru) średnio 3 cm.

Oczywiście na dokładność pomiaru wpływa prawidłowe korzystanie z urządzenia (sprawdź: jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym), jak i same warunki badania. Płacz dziecka, pomiar bezpośrednio po wejściu pacjenta z zewnątrz do gabinetu czy nawet emocje – to wszystko ma znaczenie. Tzw. syndrom białego fartucha potrafi fałszywie ponieść zarówno ciśnienie, jak i temperaturę. Dlatego też sporą zaletą tego rodzaju termometru do gabinetu lekarskiego jest także możliwość szybkiego powtórzenia badania. Najnowsze modele termometrów zostały wzbogacone o funkcje ułatwiające prawidłowe ułożenie sprzętu w trakcie pomiaru, podświetlają okolice czoła, a nawet mają tryb cichy, który sprawdzi się w przypadku mierzenia temperatury u najmłodszych pacjentów.

Dobry termometr lekarski do gabinetu to m.in. urządzenie Vitammy Zoom. To dokładny termometr lekarski, z pomiarem w ciągu sekundy. Na plus jest automatyczne wyłączenie, pamięć na 10 pomiarów czy możliwość zmierzenia nim temperatury u pacjenta w każdym wieku. Vitammy Spot to kolejny termometr bezdotykowy z pomiarem w ciągu 1 sekundy. Sprzęt ma pamięć na 10 wyników, umożliwia pomiar z odległość 3-5 cm. Novama Free to profesjonalny termometr lekarski z wszystkimi udogodnieniami wymienionymi wyżej w pakiecie. Sprzęt ma jednak większą pamięć – aż na 30 pomiarów.

Te i inne termometry do gabinetu lekarskiego kupisz wygodnie online w sklepie Novamed. Chcesz wiedzieć więcej na temat charakterystyki termometrów medycznych? Sprawdź, jak wybrać urządzenie precyzyjne i na lata.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.