Mleko matki to najlepszy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Zgodnie z wytycznymi WHO zaleca się, aby dziecko było – o ile to możliwe – karmione piersią minimum przez pierwsze sześć miesięcy życia. Wiele kobiet przedłuża okres laktacji, biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne dla dziecka. Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy karmiąca ma infekcję? Jaka jest relacja choroba a karmienie piersią?

przeziębienie a karmienie piersią noworodka

Karmienie piersią a choroba

Skład mleka matki stanowi idealną mieszankę m.in. minerałów, witamin, antyoksydantów, komórek macierzystych oraz przeciwciał. Mieszankę, która dba o zdrowy rozwój maluszka i chroni go przed wieloma infekcjami i chorobami. Karmienie piersią przyspiesza powrót do zdrowia noworodka, jeśli ten walczy z na przykład wirusem. To najlepszy sposób na nawodnienie dziecka, zbudowanie z nim bliskości i uspokojenie w nerwowej sytuacji. A jak wygląda sytuacja z drugiej perspektywy? Czy przeziębienie podczas karmienia piersią jest wskazaniem do przerwania laktacji?

Korzyści płynące z karmienia piersią są tak duże, że tak naprawdę istnieje mało przeciwwskazań do karmienia dziecka w ten sposób. Jeśli dopadła Cię infekcja, a karmienie piersią wciąż dominuje w menu Twojego maluszka, nie masz powodów do obaw. Gorsze samopoczucie, gorączka, katar czy kaszel nie stanowią powodów, dla których miałabyś przerwać laktację. Podobnie wygląda relacja karmienie piersią a choroba typu grypa, zatrucie pokarmowe czy angina, a nawet przewlekłe schorzenia typu zakażenie WZW typu B, C, A. Przeciwwskazaniem do zaprzestania karmienia piersią są natomiast takie choroby, jak m.in. czynna gruźlica, HIV.

Czy można karmić piersią przy koronawirusie?

Jeśli chodzi o karmienie piersią, COVID nie jest wskazaniem do przerwania okresu laktacji. Za każdym razem, gdy dopada się infekcja czy poważniejsza choroba, Twój organizm wytwarza przeciwciała. Te z kolei są obecne także w mleku, tym samym są przekazywane dziecku podczas karmienia. Układ immunologiczny maluszka, wzmocniony przeciwciałami od matki, lepiej broni się przed zachorowaniem i zarażeniem się od matki. Tak samo jest w przypadku COVID-19. Badania potwierdzają, że zakażona matka nie przekazuje wirusa z mlekiem dziecku, natomiast karmienie piersią w okresie choroby i po niej pozwala dostarczyć dziecku cenne przeciwciała.

Tak, jak w przypadku każdej choroby przenoszonej drogą kropelkową, warto zachować wszelkie środki ostrożności, aby uchronić dziecko przed chorobą. Myj ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem, w trakcie karmienia możesz nałożyć na swoją twarz maseczkę ochronną. Częściej dezynfekuj blaty, przedmioty, które dotykasz i które może także dotknąć maluszek.

Przeziębienie a karmienie piersią – jak zwalczyć infekcję?

Choroba może sprawić, że będziesz osłabiona, a tym samym opieka nad dzieckiem i karmienie piersią będą dla Ciebie trudnym wyzwaniem. Przeziębienie w trakcie karmienia piersią postaraj się zwalczać domowymi sposobami. Dbaj o nawodnienie organizmu, odpoczywaj. Możesz sięgać po napar z lipy, stosować inhalacje z soli morskiej. Pomocne są także naturalne antybiotyki w postaci czosnku lub cebuli, choć zmieniają one smak mleka, przez co niektóre maluszki mogą grymasić podczas kamienia.

Jeśli masz gorączkę lub na przykład kłopoty z zapalaniem gardła, krtani (sprawdź najczęstsze choroby dróg oddechowych), możesz sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dla dzieci, paracetamol czy ibuprofen. Zapoznaj się dokładnie z ulotką produktu, aby mieć pewność, że jest on bezpieczny dla kobiet karmiących piersią. W razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza, który dobierze rodzaj i dawkę leku w taki sposób, aby nie zaszkodzić maluszkowi. Dobrym rozwiązaniem jest też zażywanie leku po karmieniu, w trakcie dłuższego okienka między kolejnymi karmieniami. Dzięki temu najwyższe stężenie leku w Twoim organizmie przypadnie na moment, w którym dziecko nie będzie domagało się karmienia. Jak widać, grypa, przeziębienie a karmienie piersią noworodka w większości przypadków zupełnie się nie wykluczają.

Właściwie dopasowane leczenie farmakologiczne, konieczne w przebiegu cięższych chorób, również pozwala zapewnić Wam bezpieczeństwo w trakcie karmienia piersią. Istnieją jednak pewne leki, których powinna unikać karmiąca. Mowa tutaj o m.in. lekach stosowanych w leczeniu nowotworów, preparatach z solami złota, mocnych antybiotykach. Do listy zakazanych substancji w czasie karmienia piersią należy oczywiście także substancje odurzające.

Odciąganie pokarmu

Karmienie dzieci, gdy jesteś chora i osłabiona, potrafi spędzić sen z powiek, dlatego jeśli wolisz wcześniej przygotować się na taką sytuację, warto odciągać pokarm i przechowywać go w zamrażalce lub lodówce (zależy, jak długo chcesz go przechowywać). Dzięki temu możesz poprosić kogoś z domowników o nakarmienie maluszka mlekiem z butelki. To również dobre rozwiązanie, jeśli będziesz przez pewien czas brać mocne leki, na przykład z kodeiną. Co więcej, nawet jeśli musisz ze względów zdrowotnych przerwać na chwilę karmienie piersią dziecka, warto zadbać o utrzymanie laktacji. W tym celu musisz regularnie odciągać mleko.

Wszystkie niezbędne akcesoria do karmienia dzieci, odciągania i przechowywania pokarmu, w tym butelki czy podgrzewacze, są dostępne w Novamed.

Bibliografia:

  1. prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, Jakie są czasowe i trwałe przeciwwskazania do karmienia piersią? mp.pl, data dost. 26.04.2022 r.

  2. Karmienie piersią chroni dziecko przed wirusem SARS-CoV-2, pulsmedycyny.pl, data dost. 26.04.2022 r.

  3. lek. Magdalena Jaskólska, lek. Beata Borek-Dzięcioł, prof. dr hab. n. med. Bożena Kociszewska-Najman, Poradnia laktacyjna – przeciwwskazania do karmienia piersią [w:] Pediatria po dyplomie, 2021/3.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.