Koncentrator tlenu

Tlenoterapia jest metodą leczenia polegającą na podawaniu pacjentowi zwiększonej ilości tlenu. W atmosferze znajduje się niecałe 21% tlenu, natomiast do celów terapeutycznych wykorzystuje się wyższe stężenia. Przy przewlekłej tlenoterapii nie powinno wynosić więcej niż 40%, by uniknąć toksycznego wpływu na płuca. Stężenia 40-50% tolerowane są przez kilka tygodni, a w niektórych sytuacjach krótkotrwale stosuje się poziomy wynoszące nawet 90-100%. Dowiedz się, co oferują pozaszpitalne koncentratory tlenu, dla kogo jest to urządzenie i na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Koncentrator tlenu – co to jest i jak działa?

Domowe leczenie tlenem to zabieg, który jest niezbędny dla zapewnienia komfortu, a czasem nawet życia osób borykających się z problemami oddechowymi. Spadek saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny tlenem, poniżej 95% oznacza problemy z oddychaniem i zaburzenie działania układu oddechowego; dzieje się tak z różnych przyczyn – infekcji, choroby układu oddechowego, czy na skutek uszkodzenia płuc wieloletnim paleniem papierosów itd. Spadek saturacji poniżej 90% jest niebezpieczny dla życia i może spowodować poważne skutki wywołane niedotlenieniem. Saturację można zmierzyć pulsoksymetrem – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Znaczne ograniczenie saturacji może być wywołane takimi chorobami jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mukowiscydoza, zapalenie płuc, nowotwory, czy COVID-19.

Gdy saturacja jest niska, konieczne jest dostarczenie do organizmu większej ilości tlenu. W warunkach szpitalnych i w placówkach ochrony zdrowia wykorzystuje się butle z tlenem, z których podawany jest gaz. Natomiast w warunkach domowych i pozaszpitalnych (z wyłączeniem jednostek ratunkowych) wykorzystuje się koncentratory tlenu. Urządzenia te są stosowane również w niektórych placówkach medycznych, gdyż jest to dobry sposób na wydajną produkcję tlenu bez konieczności wymiany i nabijania butli z gazem.

Przenośny koncentrator tlenu pobiera powietrze atmosferyczne, w skład którego wchodzi tlen (21%), azot (78%) oraz inne gazy (1%), a następnie dzięki specjalnym cylindrom wypełnionym zeolitem pochłania azot znajdujący się w zaciągniętym powietrzu. W ten sposób usuwając azot, urządzenie jest w stanie uzyskać tlen o stężeniu nawet do 96%. Oczyszczony tlen jest następnie podawany przez specjalną kaniulę do maski lub wąsów tlenowych.

Domowy koncentrator tlenowy jest wydajniejszą, tańszą i bezpieczniejszą alternatywą dla butli tlenowych, a pacjent nie musi zastanawiać się, jak załatwić tlen do domu i regularnie wymieniać lub nabijać butlę, co byłoby czynnością uciążliwą.

Koncentrator tlenu – jak go używać?

Tlenoterapia jest zabiegiem medycznym przeznaczonym dla określonej grupy pacjentów i tylko na zlecenie lekarza specjalisty, dlatego każdy pacjent (i jego rodzina) powinien być przeszkolony z obsługi urządzenia. Podstawowe informacje, jakie musi przyswoić sobie pacjent to jak używać koncentratora tlenu, jak długo stosować tlenoterapię i jak działa.

Koncentratory tlenu do użytku domowego przystosowane są do długotrwałego użytkowania (nawet całodobowego). Po podłączeniu urządzenia do zasilania rozpoczyna się proces pozyskiwania tlenu, należy dbać o to, aby w pojemniku nawilżacza zawsze znajdowała się woda, gdyż suchy tlen jest drażniący dla dróg oddechowych. Tlen jest podawany przez maskę lub wąsy za pośrednictwem kaniuli, którą podłącza się do odpowiedniego miejsca. W panelu sterowania urządzenia należy ustawić odpowiednią koncentrację oraz przepływ tlenu (zgodnie z zaleceniami lekarza). Domowy koncentrator tlenu jest niewyczerpywalnym źródłem tlenu i może być używany doraźnie lub przewlekle z zaleconą częstotliwością – od kilku godzin dziennie, nawet do 12 godzin.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Koncentrator tlenu do użytku domowego lub medycznego powinien być urządzeniem niezawodnym, kupowanym z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Z tego względu powinien spełniać określone wymogi. Wybierając przenośny koncentrator tlenu do domu, postaw na sprawdzoną markę z możliwością łatwego serwisowania, np. Philips, Novama, czy Yuwell. Urządzenie powinno być serwisowane w Polsce.

Zastanawiając się, jaki koncentrator tlenu wybrać, zwróć uwagę na to, jakie ma możliwości przepływu i produkcji tlenu – warto wybrać taki o większym przepływie niż zalecił lekarz, gdyż w miarę postępów choroby być może trzeba będzie zwiększyć podaż. Urządzenie musi zapewniać co najmniej 87% zawartości tlenu w pełnym przepływie. Warto też zwrócić uwagę na zużycie prądu – dobre modele są energooszczędne i zapewniają niskie zużycie energii, poniżej 40W.

Przed zakupem poczytaj też opinie o urządzeniu i dowiedz się, co inni użytkownicy o nim mówią. Cena nie powinna być głównym czynnikiem rzutującym na wybór, choć oczywiście warto wybierać urządzenia oferujące dobry stosunek jakości i możliwości do ceny. Sprawdź koncentratory tlenu w sklepie Novamed.

Bibliografia

1. Miłosz Jankowski, Dorota Górecka, Leczenie tlenem, portal mp.pl dział interna, 12.08.2019 (dostęp: 18.06.2021);

2. Filip Mejza, Tlenoterapia przewlekła, portal mp.pl dział dla pacjentów, 09.03.2016 (dostęp: 18.06.2021);

3. Sławomir From, Krzysztof Lewandowski, Marta Pacholska-Pytlakowska, Współczesne wskazania do domowego leczenia tlenem. Pol Merk Lek 31.186 (2011): 368-371.;

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.