Problemy z oddychaniem znacząco wpływają na komfort pacjenta oraz mogą stanowić poważne zagrożenie dla jego życia. Jednym ze schorzeń utrudniającym wzięcie swobodnego oddechu jest POChP. Choroba ta ma charakter postępujący, a jej leczenie w późniejszych fazach wymaga zastosowania urządzenia, jakim jest koncentrator tlenu. Jak używać tego typu sprzętu do leczenia w warunkach domowych i jaki model koncentratora wybrać?

Koncentrator tlenu jako pomoc w POChP

Tlenoterapia

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, prowadzi do nieodwracalnych zmian w obrębie płuc oraz zmniejszenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest palenie papierosów. Dym tytoniowy, podobnie jak wdychanie zanieczyszczonego powietrza, może wywołać stan zapalny oskrzeli oraz postępujące zniszczenie miąższu płuc. Leczenie POChP ma za zadanie zmniejszyć objawy choroby i zadbać o komfort życia chorego. Przewlekły kaszel, duszności, nietolerancja wysiłku oraz zmęczenie znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta. W zaawansowanej fazie choroby może dość do niewydolności oddechowej oraz zgonu chorego.

Tlen w POChP jest niezwykle ważnym elementem terapii. Oprócz ćwiczeń oddechowych i rehabilitacji pacjent musi zadbać o właściwą saturację, aby nie doprowadzić do niedotlenienia organizmu. Gdy ta spada poniżej 90%, stanowi poważne zagrożenie dla życia chorego. Tlenoterapia zapobiega takiej sytuacji i co ważne może być przeprowadzana zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Nowoczesny sprzęt medyczny, jakim są koncentratory tlenu, pozwalają na efektywne leczenie pacjenta w domowym zaciszu – oczywiście pod okiem lekarza.

Koncentrator tlenu – POChP pod kontrolą

Koncentratory tlenu to dobra alternatywa dla butli z gazem. Urządzenia nie mają ograniczonej ilość tlenu, ponieważ w ramach działania ciągle pobierają powietrze z otoczenia i je filtrują. Koncentrator jest wyposażony w cylindry wypełnione zeolitem, które absorbują azot i wypuszczają go z powrotem do otoczenia. Oczyszczony i nawilżony tlen jest podawany pacjentowi przez specjalną maskę lub kaniulę, czyli tzw. wąsy. Leczenie tlenem w POChP prowadzi lekarz, który kierując się stanem zdrowia pacjenta, dobiera najlepsze dla niego stężenie tlenu oraz częstotliwość i czas jednej tlenoterapii. Może wynosić ona kilka lub kilkanaście godzin dziennie, w niektórych przypadkach pacjent ma podawany tlen przez całą dobę. Warto dodać, że koncentrator tlenu ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Stosuje się go nie tylko u pacjentów z POChP, ale i osób z astmą, nowotworami, chorobami serca czy mukowiscydozą.

Sprawdź również inne urządzenia medyczne w sklepie Novamed.

Koncentrator tlenu w POChP – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są koncentratory tlenu w wersji stacjonarnej oraz przenośnej. Pierwszy rodzaj urządzenia ma lepszą wydajność, dlatego doskonale sprawdzi się w leczeniu zaawansowanej postaci choroby, kiedy chory jest podpięty pod koncentrator praktycznie przez całą dobę. Urządzenie przenośne jest poręczne i lekkie, można je stosować poza domem, na przykład w pracy lub w trakcie podróży. Tego typu sprzęt nadaje się również do leczenia domowego, kiedy chory korzysta z tlenoterapii okazjonalnie.

Tlen w POChP musi być podany pacjentowi w odpowiednim stężeniu. Koncentrator tlenu pozwala na przepływ tlenu w ilości od 0,5 do 5 l na minutę, niektóre urządzenia nawet do 10l/min, a koncentracja tlenu sięga powyżej 90%. Wybierając urządzenie, należy skupić uwagę właśnie na tych dwóch wartościach i kupić model o większym przypływie, niż zaleca lekarz. W miarę postępu choroby nie trzeba będzie wymieniać koncentratora na inny, wydajniejszy sprzęt.

Kolejnymi ważnymi cechami dobrego koncentratora jest ich energooszczędność oraz cicha praca. To ważne szczególnie przy zaawansowanej tlenoterapii. Certyfikaty potwierdzające jakość urządzenia oraz łatwy serwis to konieczność, jeśli chcesz kupić niezawodny sprzęt, który posłuży Ci lub bliskiej Ci osobie przez długi czas. Więcej na temat wyboru koncentratora do leczenia domowego przeczytasz tutaj.

Ochrona przed awarią koncentratora tlenu

O tym, kiedy używać koncentratora tlenu, decyduje lekarz. Jednak Ty również masz ogromny wpływ na to, czy tlenoterapia będzie skuteczna. Obsługa urządzenia jest prosta, zostaniesz także przeszkolony przez lekarza. Mimo to w trakcie leczenia mogą pojawić się drobne usterki sprzętu, czy zmiany w jego pracy. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie tlenem w POChP było przeprowadzane przy zastosowaniu koncentratora wyposażonego w niezbędne systemy alarmowe. Mowa o alarmie w momencie awarii sprzętu, niskim przepływie tlenu czy spadku stężenia tlenu. Dzięki temu będziesz mógł w odpowiednim momencie skorygować parametry koncentratora lub oddać sprzęt do serwisu i skorzystać z zapasowego urządzenia.

Chcesz kupić dobrej jakości koncentrator tlenu do leczenia w warunkach domowych? Sprawdź ofertę Novamed – w naszym sklepie dostępne są urządzenia w wersji stacjonarnej oraz przenośnej, w różnym przedziale cenowym. Stawiamy na czołowych producentów i nowoczesny sprzęt o najlepszych na rynku parametrach.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.