Regularna dezynfekcja powierzchni, sprzętu i powietrza to konieczność, aby móc zapobiec namnażaniu się chorobotwórczych patogenów w gabinecie lekarskim. Tradycyjne metody czyszczenia są wypierane przez najnowsze technologie, takie jak lampy UV-C. Obecnie są one nieodłącznym elementem wyposażenia większości gabinetów lekarskich. Jaką lampę UV-C wybrać?

Jaką lampę UV-C wybrać

Sterylność przede wszystkim

Gabinet lekarski, jak każdy inna placówka, to przestrzeń, w której bytują liczne patogeny. Wirusy, bakterie, grzyby – ich źródłem mogą być chorzy pacjenci, zabłocone obuwie czy wreszcie sam personel. Dlatego też tak ważne jest utrzymanie sterylności w obiektach ochrony zdrowia, aby móc zapewnić pacjentom (i pracownikom) komfort oraz bezpieczeństwo. Niezastąpioną pomocą w utrzymaniu czystości pomieszczeń są lampy UV bakteriobójcze i wirusobójcze. Dlaczego warto z nich korzystać?

Przede wszystkim lampy UV-C zapewniają lepszą skuteczność niż tradycyjna ręczna dezynfekcja. Urządzenie pracuje samodzielnie, wystarczy je włączyć. To z kolei doskonała oszczędność czasu pracowników. Co więcej, niektóre lampy UV-C do dezynfekcji mogą pracować nawet wtedy, gdy w gabinecie przebywają pacjenci. Kolejną zaletą urządzeń korzystających z promieniowania UV-C jest fakt, iż ich praca nie wiąże się z unoszeniem się w pomieszczeniu silnych, drażniących zapachów chemicznych. To doskonała wiadomość nie tylko dla alergików. Brak stosowania produktów chemicznych do dezynfekcji ma znaczenie także dla samego środowiska. Dowiedz się więcej na temat lamp UV-C i ich zastosowania.

Lampa UV-C do gabinetu lekarskiego

Wybierając lampy UV-C, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim to, czy chcesz dezynfekować pomieszczenie w nocy, po zakończeniu pracy, czy też także w ciągu dnia. W pierwszym przypadku doskonałym wyborem będzie lampa UV-C o bezpośrednim działaniu. Dba ona o sterylność powietrza i powierzchni w gabinecie, jednak w trakcie jej pracy w pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta czy nawet rośliny. Gdy z racji charakteru pracy chcesz zapewnić sobie ciągłą sterylizację w gabinecie, postaw na lampy UV bakteriobójcze przepływowe. Ten rodzaj sprzętu jest bezpieczny dla człowieka i zwierząt, jednak warto dodać, że dezynfekcja obejmuje jedynie powietrze, a nie powierzchnie. To dobry wybór, jeśli w Twoim gabinecie istnieje spore ryzyko zakażeń pacjentów drogą kropelkową. Sterylizację lampą uzupełnij o ręczną dezynfekcję powierzchni i sprzętu.

Na rynku dostępny jest także model lampy UV-C łączącej funkcjonalność powyższych rodzajów urządzenia. Jest to lampa dwufunkcyjna, zapewniająca maksymalną dokładność sterylizacji. Co więcej, możesz używać obu technik pracy lampy jednocześnie lub wymiennie. Dzięki czemu w razie potrzeby przeprowadzisz dezynfekcję w nocy lub w ciągu dnia.

Jakie cechy ma dobra lampa UV-C do gabinetu?

Aby lampa UV-C była skuteczna, musisz ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Dobór trybu pracy lampy to istotna kwestia, tak samo jak to, w jaki sposób zamontujesz lampę. Modele na statywie i sufitowo-ścienne mają możliwość regulacji kąta padania promieni UV-C. Model sufitowy naświetla jedynie obszar bezpośrednio pod sobą. Zwróć uwagę na długość fali, która ma znaczący wpływ na skuteczność dezynfekcji. Najlepiej by mieściła się ona w przedziale 250-270 nm. Jeśli wysokość gabinetu wynosi 2,5-3 m, dokładnie oblicz, ile lamp potrzebujesz do sterylizacji danego obszaru. Pokój o powierzchni 6 m2 wymaga używania lampy UV-C 15W, pomieszczenie liczące do 15 m2 – lampy 30W i tak dalej. O bezpieczne stosowanie urządzenia dbają takie dodatkowe funkcje, jak automatyczne wyłączenie, osłony na źródło światła czy licznik pracy lampy. Nie bez znaczenie jest też to, jakie koszty użytkowania ma dana lampa bakteriobójcza do gabinetu lekarskiego. Sprawdź, co wpływa na koszt zakupu i eksploatacji lampy UV-C.

Jaką lampę UV-C wybrać?

W sklepie Novamed możesz kupić doskonałej jakości lampy UV bakteriobójcze do gabinetów lekarskich, opatrzone odpowiednimi certyfikatami i z gwarancją producentów w pakiecie. Jeśli chodzi o lampy wirusobójcze przepływowe, warto sprawdzić urządzenie Lena Lighting Sterilon Flow 72 W. Sprzęt wyposażono w funkcję licznika, długość fali to 253,7 nm, żywotność promiennika wynosi 9000h. Model wolnostojący można uzupełnić o kółka, zapewniającą mobilność urządzenia. Lampa ma również zdejmowane przesłony świetlówek, dzięki czemu można ją używać do bezpośredniego naświetlania (w przypadku naświetlania z odległości 1 m powierzchnia optymalna pomieszczenia to 7 m2). Jeśli chodzi o przepływowy tryb pracy, sprzęt dba o sterylność gabinetu liczącego do 75 m2.

Dwufunkcyjną lampą UV-C jest także model Ultraviol NBVE 110/55N. Lampę można zamontować na ścianie lub suficie, w zależności od potrzeb. Żywotność promiennika to 8000h, długość fali 253,7 nm. Jeśli chcesz kupić lampę bezpośredniego działania, dobrym wyborem będzie Ultraviol NBV 30S. jest to lampa sufitowa, dezynfekująca powierzchnię 12-15 m. Długość fali – 253,7 nm, żywotność źródła światła to 8000h. Szukasz czego innego? Więcej modeli lamp UV-C znajdziesz w naszym sklepie.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.