ciśnienie

Stres, nadmiar obowiązków, nagła sytuacja rodzinna – nietrudno o chwile, które mogą chwilowo podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi. Jednak wiele osób zmaga się z nadciśnieniem na co dzień, wymagając opieki specjalisty. W obecnych czasach nadciśnienie jest kwalifikowane jako choroba cywilizacyjna. Według statystyk WHO zmaga się z nią ponad 1,28 miliarda ludzi w wieku od 30 do 79 lat.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Optymalne ciśnienie tętnicze to te na poziomie 120/80 mm/Hg. W przypadku wartości 130-139/85-89 mm/Hg mowa o wysokim prawidłowym ciśnieniu krwi, które jest pierwszym krokiem w kierunku rozwoju nadciśnienia. Jakie są główne przyczyny nadciśnienia? Wyróżnia się dwie odmiany podwyższonego ciśnienia krwi. Pierwsza z nich to nadciśnienie pierwotne, samoistne. Jego przyczyną mogą być geny, otyłość, stres, nieprawidłowa dieta i styl życia. Na tę odmianę nadciśnienia cierpi 90% pacjentów. Pozostała grupa to osoby z nadciśnieniem wtórnym, będącym objawem innej choroby, na przykład schorzeń związanych z nerkami, tarczycą czy cukrzycą. Zwykle leczenie głównej choroby pozwala także unormować ciśnienie krwi pacjenta.

Niestety, ok. 46% chorych nie wie, że ma nadciśnienie. Dopiero badania okresowe lub nagła wizyta u lekarza uświadamia ich o potrzebie podjęcia leczenia. W Polsce podwyższone ciśnienie krwi ma co trzeci dorosły. Ta choroba cywilizacyjna dotyka nie tylko osoby starsze – obecny styl i tempo życia sprawiają, że z nadciśnieniem walczą coraz to młodsi pacjenci. Jakie są skutki nadciśnienia?

Leczenie nadciśnienia

Dlaczego tak wiele osób nie wie, że ma problemy z nadciśnieniem? Otóż jego pierwotna odmiana zwykle nie daje o sobie znać, stopniowo wyniszczając organizm. Chory może skarżyć się na dolegliwości, które łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Mowa tutaj o bólach głowy, szumie usznym, mdłościach, zaburzeniach widzenia, bólu w klatce piersiowej czy utrzymującym się zaczerwienieniu na twarzy, szyi i karku. Do listy objawów może też zaliczyć m.in. krwawienia z nosa czy nieregularny rytm serca.

Skutki nadciśnienia stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jej zakres obejmuje odpowiedni styl życia – aktywność fizyczną, brak używek, ograniczenie soli i tłuszczów w diecie. Niezwykle cenne są też badania kontrolne ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim. Warto też pamiętać o domowych pomiarach, wykonywanych regularnie o tych samych porach dnia. W Novamed dostępne są najnowszej technologii ciśnieniomierze, zarówno naramienne, jak i nadgarstkowe. Seria Vitammy Next to urządzenia łatwe w obsłudze, gwarantujące szybki pomiar z redukcją ucisku. Ciśnieniomierze te analizują wynik pomiaru zgodnie z zaleceniami WHO, mają wbudowaną pamięć pomiarów i wykrywają arytmię. Czy wiesz, jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi?

Nieleczone nadciśnienie skutki

Nadciśnienie tętnicze, choroba cywilizacyjna XXI wieku, wciąż stanowi duże zagrożenie dla wielu osób. Jest ono większe, jeśli pacjent nie wie o chorobie lub świadomie jej nie leczy czy też nie stosuje się dokładnie do zaleceń lekarza. W celu podwyższenia komfortu życia chorego zalecana jest zmiana diety i stylu życia. Zazwyczaj dana osoba musi schudnąć i otrzymywać prawidłową wagę ciała. Wielu pacjentów wymaga też leczenia farmakologicznego. Skutki nadciśnienia to przede wszystkim zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wysokie ciśnienie tętnicze prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych, może być przyczyną niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca czy niewydolności nerek. Statystyki nie kłamią – nadciśnienie to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Dowiedz się więcej na temat tego, jak walczyć z nadciśnieniem tętniczym.

Bibliografia

  1. Hypertension, who.int

  2. mgr inż. Małgorzata Miętus, Garść faktów o nadciśnieniu tętniczym, ncez.pzh.gov.pl, data dost. 26.11.2021r.

  3. lek. Andrzej J. Sałacki, Nadciśnienie tętnicze, podyplomie.pl, data dost. 26.11.2021r.

  4. dr hab. n. med. Jerzy Gąsowski, dr n. med. Aleksander Prejbisz, dr n. med. Wiktoria Leśniak, Nadciśnienie tętnicze, mp.pl, data dost. 26.11.2021r.