Jak prawidłowo przeprowadzić nebulizację?

Szybki obrazkowy przewodnik czyli jak skutecznie nebulizować inhalatorem pneumatyczno-tłokowym w 6 krokach .

 

Akcesoria do inhalatora

 

Upewnij się, że wszystkie części nebulizatora zostały umytepo ostatnim użyciu — nebulizator, ustnik, maska, w razie potrzeby umyj je ciepłą wodąz odrobiną mydła.

 

 

Nebulizator, lek, aplikacja leku do nebulizatora

 

 Lek lub sól fizjologiczną należy ostrożnie wkroplić do przezroczystego nebulizatora.

 

 

 

Podłączanie nebulizatora do kompresora (na przykładzie MagicCare Ghibli)

 

Przed inhalacją należy połączyć nebulizator i kompresor przezroczystym przewodem powietrznym (rurką).

 

 

Dziecko z nebulizatorem na twarzy

 

Dziecko powinno przyłożyć maskę do twarzy, lekko ją dociskając. Należy włączyć inhalator. Działający inhalator powinien wytwarzać mgiełkę wydostającą się z nebulizatora(przez maskę).

 

 

Ilustracja, jak złożyć rękę w łódeczkę oraz jak opukiwać plecy dziecka, trzymając je na kolanach, plecami do góry i głową lekko w dół

 

Po inhalacji należy opukać dziecko po plecach. Nie należy robić tego pięścią lub otwartą płaską dłonią, tylko układając dłoń w tzw.  „łódeczkę”. Podczas opukiwania dziecko powinno leżeć tak, aby jego główka była usytuowana nieco niżej niż pupa. Oklepywać należy tuż pod łopatkami w stronę głowy, czyli z dołu w górę pleców.

 

 

Dziecko płucze usta po nebulizacji
 
 
 
Po inhalacji zaleca się wypłukanie ust wodą i umycie twarzy ciepłą wodą z mydłem. Należy także umyć nebulizator i maskę.
 
 
Uwaga: Niniejsza instrukcja ma charakter informacyjny. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza prowadzącego i konsultuj z nim cel i sposób użycia inhalatora.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.