jak pielęgnować skórę dziecka

Skóra niemowlaka i małego dziecka jest bardzo delikatna, wrażliwa i różni się od skóry dorosłego człowieka. Dopiero po ukończeniu około 2.-3. roku życia, zaczyna przypominać budowę skórę dojrzałą, choć nadal jest delikatna. Do pielęgnacji skóry dziecka używa się specjalnych kosmetyków. Na co zwracać uwagę i jak przebiega higiena i pielęgnacja skóry dziecka?

Skóra niemowlaka – dlaczego jest taka delikatna?

Skóra niemowlaka jest mniej elastyczna i jaśniejsza, a przez to bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne, znajduje się w niej też mniej gruczołów potowych i łojowych, przez co niemowlaki gorzej adaptują się do wysokiej temperatury; jednocześnie naskórek jest nieco cieńszy i delikatniejszy, a przez to bardziej podatny na uszkodzenia.

Dużą różnicą jest za to stosunek powierzchni skóry do masy ciała, co powoduje że szybciej dochodzi do odparowywania wody przez skórę, a dzieci są bardziej narażone na przegrzanie i wychłodzenie.

Skóra niemowlaka różni się więc od skóry dorosłego. Wszelkie kosmetyki dla dzieci muszą mieć skład dostosowany tak, aby były absolutnie bezpieczne, nie zawierały szkodliwych substancji, które mogłoby zostać wchłonięte przez skórę, a jednocześnie, by zabezpieczały ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Kąpiel dziecka – jak pielęgnować skórę w trakcie i po kąpieli?

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest kąpiel. Warto to robić codziennie, chociaż w pierwszych kilku miesiącach życia nie ma potrzeby codziennej kąpieli pod warunkiem przemywania skóry we wrażliwych miejscach przy zmianie pieluszki. Gdy jednak dziecko zacznie się samodzielnie przemieszczać i będzie bardziej narażone na zabrudzenie, codzienna kąpiel powinna być już standardem.

Do mycia dziecka należy używać delikatnych mydeł lub płynów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt (nie kosmetyków dla dorosłych), a jeżeli używasz myjki, to wykorzystuj taką, którą można wybrać lub wygotować.

Najlepsza temperatura wody do kąpieli niemowlaka wynosi 33-35°C i nie powinna być wyższa niż 37°C. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10 minut, a po niej można natrzeć skórę dziecka kremem po kąpieli dla niemowląt.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie kosmetyki do kąpieli dla niemowlaka wybrać, z chęcią pomożemy. W sklepie Novamed mamy szeroki wybór płynów, mydeł oraz innych kosmetyków dla niemowlaka – sprawdź koniecznie naszą ofertę – kąpiel i pielęgnacja niemowlaka.

Pielęgnacja skóry dziecka – jakie kosmetyki?

Pielęgnacja skóry dziecka nie ogranicza się wyłącznie do kąpieli oraz zabiegów po niej. Jeżeli pociecha ma delikatną skórę, skłonną do podrażnień, polecamy stosowanie kremów ochronnych do skóry wrażliwej, które nieco ją osłonią. Również w przypadku skóry atopowej warto używać specjalnych kremów dla dzieci właśnie do skóry atopowej, które zapewnią jej dodatkową ochronę. Dobrym kosmetykiem do skóry dziecka są tzw. emolienty, czyli preparaty polecane specjalnie z myślą o skórze delikatnej, atopowej, łuszczącej się i ogólnie z problemami. Nie tylko pomagają poprawić wygląd skóry, ale też regenerują ją i działają łagodząco na świąd oraz stany zapalne.

Pielęgnacja skóry dziecka powinna obejmować także ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli świeci słońce, a wybierasz się z dzieckiem na spacer, warto nasmarować dziecko dobrym kremem z filtrem UV chroniącym przed oparzeniami i negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego; z kolei zimą warto zainwestować w ochronę skóry przed mrozem, gdyż naskórek poddany działaniu niskiej temperatury ma skłonność do pękania.

Choć skóra niemowlaka ma niesamowitą zdolność do regeneracji i potrafi sama o siebie zadbać, to jednak nie zapominajmy o jej pielęgnacji, gdyż pozwoli to zapobiec wielu problemom dermatologicznym w przyszłości.

Każde dziecko jest inne

Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór kosmetyków dla niemowlaków i dzieci, by można było łatwiej dobrać odpowiedni kosmetyk do potrzeb dziecka. Skóra niemowlaka potrafi być pod tym względem wymagająca i rodzic czasami musi przetestować kilka kremów, zanim trafi na ten właściwy. Zalecamy, aby przed pierwszym użyciem nanosić małą ilość kosmetyku, by sprawdzić, czy nie wywołuje on podrażnień lub reakcji alergicznych. Pamiętaj też o tym, że skóra u dziecka jest wrażliwa na tkaniny, dlatego oprócz kosmetyków, stosuj ubranka z naturalnych, miękkich tkanin, które nie podrażniają skóry i nie powodują otarć czy odparzeń.

Codzienne mycie, pielęgnacja i nawilżanie skóry maluszka połączone z noszeniem wygodnych ubranek sprawią, że skóra maluszka będzie zdrowa, a dziecko szczęśliwe. Zachęcamy też do przejrzenia innych produktów w sklepie Novamed z kategorii produkty dla dzieci.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.