Zalety szczoteczki sonicznejDobra szczoteczka do zębów to już od dawna coś więcej niż zwykła manualna. Choć ta druga oczywiście spełnia swoje zadanie, to daleko jej do funkcjonalności, jakie oferują nowoczesne urządzenia. Poznaj zalety szczoteczek sonicznych i dowiedz się, czym różnią się od szczoteczek elektrycznych.

Szczoteczka soniczna – zasada działania

Szczoteczka soniczna jest odmianą szczoteczki elektrycznej, a dzięki zastosowaniu technologii sonicznej mycie zębów jest jeszcze efektywniejsze. Włosie, podobnie jak w modelu elektrycznym wykonuje bardzo szybkie ruchy – w zależności od produktu od 30 000 do ponad 80 000 ruchów na minutę w dwóch kierunkach, ruchem wymiatająco-pulsacyjnym. W ten sposób skutecznie usuwa zabrudzenia i przebarwienia, a jednocześnie nie uszkadza szkliwa i dziąseł.

Gdyby jednak chodziło wyłącznie o częstotliwość drgań i ruchu, to byłaby to szczoteczka elektryczna. Tymczasem tak nie jest. Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? W szczoteczce sonicznej zachodzi zjawisko generowania fal dźwiękowych, które rozbijają kamień nazębny, usuwają płytkę nazębną i pomagają w skuteczniejszej eliminacji zabrudzeń. Szczoteczka soniczna usuwa nawet sześć razy więcej płytki nazębnej niż tradycyjna manualna. Fale dźwiękowe o częstotliwości min. 260 Hz (a nawet 400Hz) powodują drgania we włóknach i docierają około 4 mm od zakończenia włókien, wzbudzając w ruch cząsteczki śliny i pasty do zębów, są więc w stanie rozbić płytkę w miejscach, do których szczoteczka fizycznie nie dochodzi. Tworzą się mikrobąbelki, które drgając, uderzają w powierzchnię zębów, docierają też w trudno dostępne rejony, omijane podczas szczotkowania. Taki mechanizm sprawia, że fale soniczne stanowią doskonałe uzupełnienie mechanicznego szczotkowania i czyszczą nawet najdrobniejsze szczeliny i zagłębienia, pozostawiając zęby czyste, jak nigdy przedtem.

Tutaj dowiesz się więcej: co to jest szczoteczka soniczna i czym się charakteryzuje.

Szczoteczka soniczna – technika mycia ma znaczenie

Nie ważne, czy szczoteczka manualna, elektryczna, czy soniczna, technika mycia ma znaczenie i nie można jej bagatelizować. Szczoteczka soniczna ma kilka trybów szczotkowania, warunkujących to, jak działa, które mogą się różnić w zależności od modelu.

Najczęstsze tryby pracy to:

  • Normalny – przeznaczony do codziennego czyszczenia zębów,

  • Do zębów wrażliwych – dla osób, które mają problemy z wrażliwymi zębami i dziąsłami,

  • Wybielający – charakteryzujący się mocniejszą pracą, by lepiej usunąć przebarwienia,

  • Masujący – z mniejszą intensywnością, przeznaczony do masażu dziąseł,

  • Polerujący – służący do polerowania szkliwa zębów,

  • Głębokie czyszczenie – zapewniające jeszcze lepszą efektywność niż standardowy program.

Istotna jest technika mycia, tak aby objąć wszystkie 4 strefy jamy ustnej: lewą górną, prawą górną, lewą dolną, prawą dolną. Szczoteczka Vitammy Vivo ma funkcję obliczania stref, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować dokładność mycia zębów. A jeżeli zależy Ci na wyjątkowej efektywności, koniecznie zobacz, co ma do zaoferowania model Vitammy Symphony, z pięcioma trybami szczotkowania, obliczaniem czterech stref mycia i drgająca z częstotliwością aż 82 000 ruchów główki na minutę. Warto też sprawdzić propozycje dla dzieci, czyli szczoteczki Vitammy Smile, zaprojektowane z myślą o najmłodszych.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać?

Pod względem wydajności, możliwości i efektywności zdecydowanie warto wybrać szczoteczkę soniczną, która jest bardziej zaawansowaną wersją modelu elektrycznego. Szczoteczka soniczna w stosunku do szczoteczki elektrycznej oferuje dokładniejszy mycie zębów i skuteczne usuwanie płytki nazębnej, lepsze rozprowadzanie pasty do zębów i wiele programów do czyszczenia, jest to jednak okupione pewnymi kompromisami: krótszym czasem pracy na jednym ładowaniu (choć i tak jest to około 20 dni), czy wyższą ceną w stosunku do modeli elektrycznych, ale różnica nie jest duża. Podsumowując, warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną, gdyż zyskujemy o wiele większą funkcjonalność.

Szczoteczki soniczne cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród wymagających użytkowników, którzy cenią sobie najwyższą dokładność higieny jamy ustnej bez konieczności spędzania dużej ilości czasu. Specjalistyczne programy umożliwiają uzyskanie zamierzonych efektów – wybielanie, dogłębną higienę, dbanie o dziąsła i codzienną pielęgnację. To najlepszy sposób na codzienne mycie zębów. Sprawdź nasze propozycje szczoteczek sonicznych do zębów w sklepie Novamed.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.