Serce jak dzwon? Cóż, w dużej mierze decyduje o tym Twój styl życia. Statystyki na temat chorób układu krążenia nie są optymistyczne. Na szczęście istnieją pewne metody, dzięki którym kondycja serca ulegnie poprawie, a ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych zmaleje. Jak wygląda profilaktyka chorób układu krążenia?

Profilaktyka chorób układu krążenia

Zapobieganie chorobom serca – wyzwanie dla nas wszystkich

Choroby serca i układu krążenia to najczęstszy powód zgonów na całym świecie. Niestety, Polska jest krajem, w którym mimo coraz lepszej opieki medycznej umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych jest jedną z najwyższych w Europie. Co jest tego powodem? Głównie geny i styl życia. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia, która nie tylko ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat przyczyn i rozwoju tego rodzaju chorób, ale i zmniejszyć zachorowalność na nie.

O ile nie można mówić o wpływie na geny i skłonności do m.in. zakrzepicy, o tyle można sporo uczynić w kierunku poprawy stylu życia. Zapobieganie chorobom układu krążenia opiera się przede wszystkim na utrzymaniu w normie poziomu cukru, cholesterolu całkowitego oraz wagi. Ogromne znaczenie w rozwoju chorób krążenia ma także wysokie ciśnienie tętnicze krwi, stosowanie używek (a nawet i bierne palenie) – w obu przypadkach możesz skutecznie działać. Profilaktyka chorób serca opiera się również na uczeniu się radzenia sobie z emocjami, stresem, który w większym lub mniejszym stopniu dotyka każdego, nawet dzieci. Nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, która pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, pozwala zadbać o kondycję i tym samym – odciążyć i tak ciężko już pracujące serce.

Profilaktyka chorób serca i układu krążenia – co możesz dla siebie zrobić?

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, już 150 minut ruchu tygodniowo jest prezentem dla Twojego organizmu. Oczywiście im więcej się ruszasz, tym lepiej. Nie musisz to być intensywny trening. Jazda na rowerze, pilates, a nawet zamiana dojazdu do pracy na nieco szybszy spacer. Dieta? Profilaktyka chorób serca i układu krążenia będzie skuteczniejsza, jeśli postawić na dietę śródziemnomorską. Bogatą w owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze, produkty pełnoziarniste, ryby oraz niskotłuszczowy nabiał. Ogranicz, a najlepiej wyeliminuj używki ze swojego życia.

Biorąc pod lupę choroby układu krążenia i profilaktykę, nie sposób nie wspomnieć o regularnych badaniach. W ramach programów profilaktycznych NFZ poszczególne grupy pacjentów mogą bezpłatnie wykonać badania biochemiczne i pomiary ciśnienia pod okiem lekarza lub pielęgniarki. Warto skorzystać z tej opcji. A jeszcze lepiej uzupełnić ją o profilaktyczne badania, które możesz wykonywać w zaciszu domu.

Profilaktyka chorób serca – jakie badania na układ krążenia warto zrobić?

Oprócz regularnych badań w gabinecie lekarskim, warto pamiętać o codziennej obserwacji organizmu i szybkich badaniach podstawowych parametrów życiowych. Jednym z nich jest mierzenie saturacji krwi, pozwalającej oszacować poziom dotlenienia organizmu. Pomocny jest tutaj pulsoksymetr, który powinien zagościć w każdej domowej apteczce. Badanie jest szybkie, bezbolesne, wystarczy przyłożyć opuszek palca do czujnika urządzenia. Ryzyko zgonu z powodu sercowo-naczyniowych określa się także na podstawie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Kup dobrej jakości ciśnieniomierz i korzystaj z niego regularnie, zapisując otrzymane wyniki. Najnowsze urządzenia do mierzenia ciśnienia mają szereg przydatnych dodatkowych funkcji, jak chociażby możliwość wykrycia migotania przedsionków. Jest to o tyle ważne, że migotanie przedsionków to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rytmu serca. Niestety, w wielu przypadkach nie daje o sobie znać przez długi czas. W Novamed dostępne ciśnieniomierze z funkcją wykrywania migotania przedsionków to m.in. Novama White M Plus oraz Novama Comfort + AF. Wybierając ciśnieniomierz do domu, sprawdź także, czy urządzenie gwarantuje dokładność pomiaru, potwierdzoną badaniami klinicznymi niezależnych stowarzyszeń. Tak jest w przypadku ciśnieniomierzy wspomnianej już marki Novama, ale i Braun czy Vitammy.

Pacjenci, u których stwierdzono duże ryzyko chorób układu krążenia, leczonych kardiologicznie, niezwykle pomocne są specjalistyczne badania, jakie zapewniają aparaty do EKG.

Profilaktyka chorób układu krążenia to nic innego, jak zadbanie o siebie i zdrowy styl życia. Dodatkowe objawy, takie jak m.in. duszności, bóle w klatce piersiowej, skurcze łydek i ich obrzęk, utrzymujące się wysokie wartości ciśnienia, kołatania serca to jasny sygnał do umówienia wizyty u lekarza.