Rodzaje termometrów dostępnych w aptekach

Przeglądając oferty sklepów ze sprzętem medycznym, można zagubić się w gąszczu wyboru – nie dość, że są różne modele i różni producenci, to jeszcze poszczególne termometry wykonywane są w zupełnie odmiennych technologiach. Mamy więc podstawowe, tradycyjne termometry cieczowe, przy czym wewnątrz nie ma rtęci, lecz inna bezpieczna substancja np. galistan. Kolejną dużą grupą produktów są termometry elektroniczne, wykorzystujące elektroniczny czujnik do pomiaru temperatury. Wykonują badanie w kilka sekund i mogą służyć do sprawdzenia temperatury głębokiej. Trzecią grupą produktów są termometry bezdotykowe służące do pomiaru temperatury na odległość, a także termometry douszne, podobne do bezdotykowych, jednak wykonujące pomiar temperatury z błony bębenkowej ucha, przez co dają wynik zbliżony do temperatury wewnętrznej organizmu.

termometr bezdotykowy

Termometr do domowej apteczki – poradnik

Jaki termometr wybrać, to kwestia potrzeb i preferencji. Wszystkie modele charakteryzują się dużą precyzją, ale mają też swoje wady. Zatem jaki termometr kupić? Co przygotowaliśmy w sklepie Novamed?

Termometr cieczowy – prosty i tani

Termometry cieczowe wciąż cieszą się dużą popularnością, gdyż są najtańsze. Mierzą temperaturę z dokładnością do 0,1°C w zakresie 35-42°C. Największą wadą jest długi czas pomiaru, który wynosi 5-10 minut, a także stosunkowa łatwość uszkodzenia szklanej obudowy, dlatego jest to termometr przeznaczony przede wszystkim dla osób dorosłych. Zaletą jest to, że nie ma baterii, a więc będzie zawsze gotowy do użycia, jest łatwy do utrzymania w czystości, produkcja niskokosztowa i ekologiczna, a sam termometr można kupić już za kilka złotych. Termometr cieczowy możesz wybrać, jeżeli szukasz taniego, ale dokładnego sposobu na pomiar temperatury ciała. Sprawdź termometr szklany White Sigma.

Termometr elektroniczny – kompromis jakości i ceny

Poszukując czegoś bardziej zaawansowanego niż podstawowy termometr cieczowy, ale nadal w korzystnej cenie, warto zwrócić uwagę na modele elektroniczne. Należą do grypy termometrów dotykowych, pomiar odbywa się poprzez umieszczenie końcówki w dole pachowym, pachwinie, w ustach lub w odbycie (pomiar temperatury głębokiej). Dokładność wynosi 0,1°C, w zakresie 32-43°C (jest to zależne od modelu), a czas pomiaru to około 10-15 sekund.

Warto wybrać termometr elektroniczny, jeżeli zależy Ci na możliwości wykonywania szybkiego i dokładnego pomiaru, również temperatury głębokiej, ale nie potrzebujesz termometru na podczerwień, który jest droższy. Termometr elektroniczny może być stosowany u starszych dzieci; nie jest zalecany dla niemowląt ze względu na to, że do wykonania pomiaru wymagana jest chwila względnego spokoju. Również trudno przeprowadzić taki pomiar bez budzenia dziecka. Jeżeli chcesz wybrać termometr elektroniczny, sprawdź na przykład ten model.

Termometr douszny – pomiędzy elektronicznym a bezdotykowym

Douszne modele termometrów to zaawansowane produkty, przeznaczone do stosowania zarówno dla dzieci (powyżej 1. roku) oraz dla dorosłych. Są higieniczne, dokładne, mierzą temperaturę w szerokim zakresie (tu wiele zależy od deklaracji producenta), a czas trwania pomiaru to około 1-4 sekundy. Termometr douszny mierzy temperaturę wewnątrz ucha na błonie bębenkowej, jest więc zbliżona do wewnętrznej. Pomiar jest tym dokładniejszy, że przy prawidłowym użyciu nie wpływają na niego czynniki zewnętrzne, takie jak ciepło otoczenia. Dzięki wymiennym końcówkom, łatwym do dezynfekcji, może być używany przez wiele osób. Dobrym wyborem będą termometry Braun.

Termometr bezdotykowy – dla wymagających

Jeżeli zastanawiasz się, jaki termometr wybrać, by spełnił najbardziej wygórowane oczekiwania, pozwalał na higieniczny, bezdotykowy pomiar temperatury, nadawał się nawet dla najmłodszych dzieci, a jednocześnie, by można było nim mierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też obiektów i cieczy, najlepszym rozwiązaniem będą elektroniczne termometry bezdotykowe na podczerwień. Są dokładne, charakteryzują się szerokim zakresem temperatur, a błąd pomiarowy wynosi do 0,2°C. Pomiar trwa od 1-4 sekund i należy wykonywać go zgodnie z instrukcją producenta, aby czynniki zewnętrzne nie zafałszowały danych. Termometry bezdotykowe mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, takich jak: wyświetlanie alertów, interpretację temperatury w zależności od wieku. Termometry bezdotykowe są najlepszym wyborem, ale wiążą się też z relatywnie dużym wydatkiem. Sprawdź na przykład świetny i niedrogi termometr Novama.

 

Bibliografia:

1. Adam Chabiński, Rodzaje termometrów lekarskich i ich ceny, portal mp.pl dla pacjentów,16.10.2018 (dostęp: 24.05.2021);

2. Dominika Rogala, System do bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała człowieka, Politechnika Warszawska 2013, s. s.24-40;

3. Crawford D.C., Hichs B., Thompson M.J.: Which thermometer? Factors influencing best choice for intermittent clinical temperature assessment. Journal of Medical Engineering & Technology 2006; 30 (4): 199–211, (dostęp:24.05.2021);

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.