Chcesz sprawdzić wydolność swoich płuc? Postaw na proste i bezinwazyjne badanie. Spirometria od lat jest cennym narzędziem diagnostycznym, choć wciąż niezbyt popularnym u osób wykonujących regularne badania kontrolne. Warto jednak się na nią zdecydować, aby móc w porę zareagować i… spokojnie oddychać. Na czym polega spirometria i jak się do niej przygotować?

Spirometria - gdzie wykonać

Spirometria - co to jest?

Spirometria to proste i szybkie badanie, wykorzystywane w diagnostyce chorób płuc, choć nie tylko. W trakcie badania pacjent oddycha ustami przez specjalny ustnik, mając jednocześnie klamrę na nosie. Nad przebiegiem badania czuwa technik lub lekarz.

Wiele osób nie wie, co dokładnie pozwala zdiagnozować spirometria. Co wykrywa to badanie? Jest ono przeprowadzane w celu oceny czynności i pojemności płuc. Jego wykonanie umożliwia określenie objętości wydychanego i wdychanego powietrza, wykrycia ewentualnych zwężeń w oskrzelach czy wreszcie ocenę prawidłowości oddychania na każdym jego etapie. Spirometria jest zatem nieocenionym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjentów z astmą, alergią, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc czy mukowiscydozą. Wykonuje się ją także u palaczy, osób po przeszczepie płuc. Spirometria to obowiązkowe badanie u osób leczonych na choroby płuc. Uzyskane wyniki pozwalają ocenić efekty terapii, jak i przebieg samego schorzenia. Wskazaniem do przeprowadzenia spirometrii jest także po prostu profilaktyka. Badanie spirometryczne jest zlecane osobom mającym problemy z oddychaniem, świszczący oddech, powracające duszności lub skończyły 40 lat. Zasada jest prosta. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane ewentualne problemy z pracą płuc, tym lepsze rokowania dla pacjenta.

Badanie spirometria - na czym polega?

Zwykle wykonywana jest podstawowa spirometria. Co to oznacza? Badanie jest przeprowadzane według ściśle określonego schematu, bez zastosowania u pacjenta leków rozkurczających oskrzela (lekarz może jednak zadecydować o ich podaniu). Spirometria jest przeprowadzana w pozycji siedzącej. Pacjent jest wyprostowany, obejmuje dokładnie ustami ustnik, ma zakładaną specjalną klamrę uniemożliwiającą oddychanie nosem. Aby badanie spirometryczne było wiarygodne, należy stosować się do uwag osoby je przeprowadzającej. Zwykle powtarza się je 3 razy, a uzyskanie zbliżonych wyników potwierdza prawidłowy przebieg badania.

W początkowej fazie spirometrii pacjent oddycha spokojnie przez usta. Następnym krokiem jest wzięcie głębokiego wdechu i wykonanie mocnego wydechu tak długo, jak wskaże to technik czy lekarz. I to właśnie ta czynność sprawia najwięcej problemów pacjentom, choć uważne wsłuchanie się w polecenia specjalisty są bardzo pomocne.

Jak się przygotować do spirometrii?

Czeka Cię spirometria? Jak się przygotować do badania? Dobrą wiadomością jest ta, że nie ma zbyt długiej listy czynności, o których musisz pamiętać. Postaw na luźną stylizację w dniu badania, zadbaj o relaks. Zjedz posiłek 2-3 godziny przed badaniem, zrezygnuj także z palenia i picia alkoholu. W chwili umawiania się na badanie z pewnością lekarz poinformuje Cię o konieczności odstawienia niektórych leków, mogących wpłynąć na przebieg i wyniki spirometrii.

Przeciwwskazaniem do badania są m.in. niedawno przebyte operacje okulistyczne, zawał, udar, problemy z kontrolowaniem ciśnienia tętniczego, tętniak aorty lub tętnic mózgowych. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby określić, czy badanie można przeprowadzić, jak i ustalić parametry brane pod uwagę przy samym badaniu. Mowa o wieku, płci, wadze, wzroście oraz stylu życia pacjenta. Inne normy badania obowiązują u sportowców, inne u kobiet, inne u dzieci i tak dalej.

Spirometria - gdzie wykonać badanie?

Spirometria to badanie przeprowadzane zarówno w szpitalu, gabinetach lekarskich, jak i w warunkach domowych. Ta druga opcja jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które z powodu choroby płuc muszą i powinny kontrolować swój stan zdrowia. Przenośne, lekkie spirometry doskonale sprawdzają się w domowym badaniu wydolności płuc, a najnowsze technologie umożliwiają podłączenie ich do smartfonów i korzystania z dodatkowych funkcji urządzeń.

W Novamed możesz kupić wszystkie niezbędne akcesoria i sprzęt, dzięki którym spirometria domowa będzie wiarygodna. Ofertę sklepu uzupełniają także m.in. monitory płuc. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przeznaczoną zarówno dla lekarzy i pracowników medycznych, jak i dla pacjentów oraz osoby, które chcą zadbać o zdrowie swoje i najbliższych.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.