Procedura sterylizacji w autoklawie podlega ścisłym zasadom i normom. Cały proces odbywa się pod kontrolą - dane ze sterylizacji muszą być archiwizowane, a o ich udostępnienie może zgłosić się sanepid. Sprawdź, jakie są poszczególne etapy działa autoklawu i na co musisz zwrócić uwagę, aby urządzenie pracowało sprawnie i skutecznie.

Proces sterylizacji w autoklawie

Jak sterylizować w autoklawie?

Prawidłowa sterylizacja w autoklawie to proces, który zależy nie tylko od rodzaju urządzenia, ale i właściwej jego obsługi przez personel. Tak naprawdę wyjaławianie narzędzi czy materiałów rozpoczyna się jeszcze przed chwilą włożenia ich do komory autoklawu. Pierwszym etapem przygotowania do sterylizacji jest oczyszczenie narzędzi z np. krwi czy płynów ustrojowych. W tym celu najlepiej sięgnąć po sprawdzony duet - mydło i woda. Kolejną czynnością jest zdezynfekowanie przedmiotów. I tutaj zaleca się włożenie ich do wanienki wypełnionej odpowiednim płynem do dezynfekcji. Zamoczone w nim narzędzia będą lepiej zdezynfekowane, niż w przypadku stosowania szybszej metody, czyli sięgnięcia po spray, który, niestety, nie dociera do wszystkich elementów narzędzi.

Zdezynfekowane przedmioty muszą zostać osuszone. Aby proces sterylizacji w autoklawie był skuteczny, warto pamiętać o regularnej kontroli narzędzi. Wszelkie uszczerbki, złamania, wgłębienia wpływają na jakość sterylizacji, jak i stanowią zagrożenie w pracy. Gdy proces przygotowania do wyjaławiania narzędzi zostanie wykonany, czas na kolejny etap, którym jest sterylizacja w autoklawie.

Sprawdź, co to jest autoklaw i jak działa

Na czym polega sterylizacja narzędzi w autoklawie?

Autoklaw to urządzenie wykorzystujące właściwości pary wodnej pod ciśnieniem. Do przeprowadzenia sterylizacji potrzebna jest zatem odpowiedniej jakości woda, najlepiej destylowana. Pod wpływem wysokiej temperatury woda zamienia się w parę wodną, która skutecznie usuwa ze sterylizowanych przedmiotów wirusy, bakterie i grzyby. Jak wygląda sterylizacja w autoklawie krok po kroku? Po odpowietrzeniu wnętrza komory konieczne jest wyrównanie, tj. nadanie sterylizowanym przedmiotom odpowiednio wysokiej temperatury. Gdy ten etap zostanie zakończony, rozpoczyna się właściwa sterylizacja w autoklawie. Ostatnim jej etapem jest schładzanie, czyli obniżanie temperatury narzędzi. W zależności od rodzaju autoklawu, niektóre z urządzeń osuszają narzędzia, dzięki czemu po otwarciu drzwiczek autoklawu sterylizowane przedmioty są od razu gotowe do użycia.

Indywidualnie dopasowany proces sterylizacji w autoklawie? Parametry wysokiej jakości urządzenia można dobrać do swoich potrzeb (sprawdź, jaki autoklaw wybrać). Poszczególne programy sterylizacji są przeznaczone do wyjaławiania konkretnych rodzajów przedmiotów, dzięki czemu sam czas pracy autoklawu może być różny. I tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii, jaką jest wybór narzędzi do sterylizacji.

Czego nie można sterylizować w autoklawie?

Autoklaw do sterylizacji narzędzi to urządzenie przeznaczone do wyjaławiania przedmiotów odpornych na działanie wysokiej temperatury. Nie jest możliwe przeprowadzenie procesu sterylizacji narzędzi z plastiku czy drewna. Warto także pamiętać o tym, że rodzaj wyjaławianych narzędzi zależy od klasy autoklawów. Najwyższą jakością charakteryzuje się autoklaw do sterylizacji narzędzi klasy B. Z jego pomocą można przeprowadzić sterylizację praktycznie każdego sprzętu medycznego, w tym maseczek ochronnych, gogli. Najmniejsze możliwości daje autoklaw klasy N, umożliwiający sterylizację podstawowego rodzaju narzędzi litych, nieopakowanych. Pośrodku zestawienia znajduje się autoklaw klasy S.

Proces sterylizacji w autoklawie - o czym warto pamiętać?

Wyjaławianie narzędzi należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta urządzenia. Na każdym etapie, również przygotowania narzędzi, personel musi przestrzegać zasad higieny, w tym pracować w ochronnych rękawiczkach. Aby autoklaw do sterylizacji narzędzi pracował prawidłowo, konieczne są regularne kontrole sprzętu. Obok sprawdzenia kwestii technicznych, wymiany filtrów czy uszczelek, niezbędne jest także przeprowadzanie testów samej sterylizacji. Każdy proces sterylizacji wiąże się zatem z obowiązkiem włożenia do urządzenia paska testowego. Praca urządzenia jest automatycznie monitorowana, a wbudowane drukarki dostarczają wydruk z procesu sterylizacji, który należy archiwizować. Jest to przydatne nie tylko pod względem sprawdzania jakości pracy urządzenia, ale i możliwych kontroli z sanepidu.

Wiele wątpliwości budzi także sam sposób układania narzędzi w autoklawie. Przedmioty należy umieścić w specjalnych opakowaniach: rękawach/torbach do sterylizacji lub wielorazowego użytku pojemnikach. Warto dodać, że każdy autoklaw do sterylizacji narzędzi ma ściśle określoną pojemność - można w nim położyć X liczbę pakietów narzędzi. Pakiety te można układać jeden na drugim, należy jednak pamiętać, aby robić to w taki sposób, by stykały się ze sobą tego samego rodzaju materiały opakowań, czyli papier do papieru, folia do foli.

Sterylizacja narzędzi parą wodną to skuteczna i bezpieczna metoda na pozbycie się z powierzchni przedmiotów bakterii, wirusów i grzybów. Autoklaw to obowiązkowy element wyposażenia gabinetów lekarskich, kosmetycznych czy laboratoriów. Sprawdź autoklawy w ofercie Novamed i wybierz urządzenie dopasowane do potrzeb swojej branży.