L- jak Littmann. Littmann jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej znanych marek stetoskopów dla personelu medycznego.  

W 1964 lekarz kardiologii David Littmann opracował innowacyjny stetoskop wyposażony w specjalną membranę akustyczną, która miała udoskonalić jakoś osłuchiwania, do dziś marka Littman nie ma sobie równych. Tylko jak sposród kilkunastu modeli słuchawek lekarskich wybrać ten który spełni nasze indywidualne wymagania? Kiedy myślimy o sprzęcie dla lekarza nasze pierwsze skojarzenie to... stetoskop. Pierwszy stetoskop powstał w 1816 był dziełem francuskiego lekarza René Laennec. W 1851 irlandzki lekarz Arthur Leared wynalazł stetoskop dwuuszny, zaś w 1964 lekarz kardiologii David Littmann opracował innowacyjny stetoskop wyposażony w specjalną membranę akustyczną, która miała udoskonalić jakoś osłuchiwania, wzmocnić dźwięk. Stetoskop ze specjalną membraną będzie dalej nazywany stetoskopem membranowym, obecnie jest najpowszechniej używanym stetoskopem. Osłuchiwanie jest obok oglądania, obmacywania i opukiwania podstawową i nierozerwalną częścią badania pacjenta. Osłuchiwanie przeprowadzamy za pomocą stetoskopu, fonendoskopu, słuchawek medycznych.

Podstawowa budowa stetoskopu:

  • przewód dren - łączący głowicę z lirą
  • lira - górny element przewodu, kończący się oliwkami
  • głowica - część zbierająca dźwięki, może składać się z membrany lub lejka
  • membrana - cienka powłoka drgająca pod wpływem fal dźwiękowych 
  • lejek - część w kształcie odwróconego stożka
  • oliwki - zakończenie przewodów mające kontakt z uchem badającego

Zasady osłuchiwania pacjenta stetoskopem lekarskim.

Standaryzowane badanie powinno być przeprowadzone w cichym, spokojnym, ogrzanym pomieszczeniu (wyjątkiem są akcje nagłe, ratunkowe) rozebranie pacjenta, osłuchiwanie jeśli warunki nam na to pozwalają powinno być przeprowadzone na rozebranym pacjencie. Małe dzieci spokojniej reagują przy badaniu, siedząc na kolanach u rodziców. Osłuchiwanie prowadzimy z góry do dołu, zaczynając od przedniej części klatki piersiowej.

Miejsca osłuchiwania stetoskopem na klatce piersiowej.

Lewa boczna krawędź mostka (LLSB). Czwarte międzyżebrze na lewo od mostka. W tym obszarze najlepiej słyszalne są tony zastawki trójdzielnej i prawej komory serca.

Koniuszek (apex). Piąte międzyżebrze na linii środkowo-obojczykowej. W tym obszarze najlepiej  słyszalne są tony od zastawki mitralnej (dwudzielnej) oraz lewej komory serca.

Podstawa prawa. Drugie międzyżebrze na prawo od mostka. Najlepiej słyszalne są tutaj tony zastawki aorty.

Podstawa lewa. Drugie międzyżebrze na lewo od mostka. Najlepiej słyszalne są tutaj tony zastawki pnia płucnego.
osłuchiwanie jamy brzusznej np. perystaltyki jelit, szmery tętnicze, odgłosy tarcia.

L- jak stetoskopy Littmann.

Szukając najbardziej znanych marek stetoskopów bez wątpienia natkniemy się na firmy Littmann i MDF. Littmann, to najbardziej pożądane słuchawki na świecie. Firma Littmann kontynuuje doskonałe tradycje zapoczątkowane już w połowie XX wieku przez genialnego twórcę stetoskopu membranowego. Ciągle poszukując nowych lepszych technologii bazuje na sprawdzonych od lat patentach. Littmann wyróżnia trzy podstawowe grupy stetoskopów:

Stetoskopy Littmann Classic II i III.

Słuchawki Littmann z serii Classic są wyposażone zarówno w zwykłe jak i w zawieszane "dwutonowe" membrany. Przeważnie posiadają podwójną głowicę wyposażoną w lejek i membranę (wyjątek: stetoskop Littmann Master Classic II). W celu przełączenia trybu z lejka na membranę bądź na odwrót należy obrócić głowicę do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia.

Innowacją wprowadzoną przez Littmanna są stetoskopy z "dwutonową" membraną, która eliminuje potrzebę przełączania się między trybem lejka i membrany. Wysokość osłuchiwanych tonów dobiera się poprzez siłę nacisku na głowicę. Membrana przy lekkim nacisku pozwala na osłuchiwanie wysokich tonów, przy mocniejszym nacisku zostaje lekko wciśnięta do środka głowicy, gdzie "opiera się" na dodatkowym pierścieniu, co pozwala na osłuchiwanie niskich tonów. Stetoskopy klasyczne pozwalają na osłuchanie zaburzeń ukrwienia tętnic udowych i szyjnych. W stetoskopach pediatrycznych i neonatalnych głowica jest mniejsza, co ważne jest jeśli chodzi o jej przyleganie do ciała małego pacjenta. Ponadto wszystkie modele wyposażone zostały w ciepłe obwódki i pierścienie przyjazne dla pacjenta, które eliminują odczycie chłodu głowicy w trakcie trwania badania.

Wśród stetoskopów Littmann klasycznych wyróżniamy:

Stetoskopy Littmann z grupy Cardiology wyposażone są w membrany "dwutonowe". Posiadają dwukanałowe przewody i solidniejszą budowę sprężyny -  liry. Stetoskopy kardiologiczne charakteryzują się m.in. cięższą głowicą i większą membraną. Wyróżnia je również podwójny dren, ze względu na poprawę przewodnictwa akustycznego został wprowadzony indywidualny przewód dla każdego kanału słuchowego. Lira posiada najczęściej dodatkową sprężynę, która poprawia elastyczność i wygodę pracy. Są to stetoskopy o najwyższych osłuchowych parametrach wśród stetoskopów akustycznych.

Do modeli kardiologicznych stetoskopów Littmann zaliczamy:

Ostatnia grupa modeli stetoskopów Littmanna to ukłon w stronę najnowszej technologii i przyszłość współczesnej medycyny. Stetoskopy elektroniczne są niezwykle przydatne dla pulmonologów, kardiologów, lekarzy ogólnych, pediatrów, ratowników medycznych oraz weterynarzy. Decyduje o tym innowacyjna konstrukcja głowicy oraz wzmocnienie dźwięku połączone z systemem redukcji szumów otoczenia. Dzięki temu stetoskop elektroniczny pomaga uchwycić trudne do usłyszenia tony serca, płuc i innych narządów, nawet w sytuacjach gdy w otoczeniu występuje wysoki poziom hałasu. Dodatkowa funkcja nagrywania i transmisji danych za pośrednictwem bluetooth pozwala na konsultowanie szczególnie trudnych przypadków. Dzięki nowym technologicznym rozwiązaniom możliwości diagnostyczne zostały poszerzone na niespotykaną dotąd skalę.

Sztandarowe modele elektroniczne stetoskopów Littmann to:

Jeśli nadal nie wiesz jaki stetoskop Littmann wybrać to skontaktuj się z nami, postaramy się odpowiedzieć na Twoje potrzeby.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.