Termometry

Pomiar temperatury to jedna z podstawowych czynności diagnostycznych. Gorączka lub stany podgorączkowe pojawiają się w wielu infekcjach, a także w przypadku stanów zapalnych. Podwyższona temperatura, zwłaszcza jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas, zawsze powinna być powodem do zwrócenia uwagi na stan zdrowia – może to być bagatelna infekcja albo poważna choroba. Mimo iż pomiar temperatury nie jest skomplikowaną czynnością, zdarzają się sytuacje, które mogą zafałszować wynik. Z tego względu warto wiedzieć, jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, aby uzyskać prawdziwe informacje.

Jaki termometr bezdotykowy?

Wybór termometrów bezdotykowych jest spory. Począwszy od najprostszych modeli, które mają po prostu szybko i dokładnie zmierzyć temperaturę na czole, poprzez termometry douszne będące czymś pośrednim pomiędzy termometrem bezdotykowym a dotykowym, aż po zaawansowane modele. Te ostatnie umożliwiają pomiar ciepłoty ciała, cieczy i obiektów oraz przekazywać dane do dedykowanych aplikacji lub programów zbierających statystyki. O rodzajach termometrów więcej pisaliśmy tutaj.

Termometr bezdotykowy – zalety i możliwości

Dobry termometr bezdotykowy powinien oferować nie tylko pomiar temperatury ciała na odległość, ale też kilka innych funkcji. Istotny jest na przykład czas pomiaru (poniżej 2 sekund). Najlepszy termometr bezdotykowy do zadań domowych powinien mieć też czujnik ułatwiający ustawienie go w odpowiedniej pozycji, tryb umożliwiający pomiar temperatury produktów spożywczych, napojów, wody i obiektów stałych, szeroki zakres temperatur i wbudowaną pamięć na archiwalne pomiary.

Warto, aby miał też funkcję interpretacji wyników w zależności od wieku dziecka, uwzględniał wpływ czynników zewnętrznych (np. temperatury otoczenia) oraz wyświetlał kolorystyczne alerty pomagające w interpretacji wyniku. W sklepie Novamed znajdziesz wysokiej klasy termometry bezdotykowe zarówno do domowej apteczki, jak i do zastosowań medycznych. Polecamy na przykład termometr bezdotykowy Braun.

Termometr bezdotykowy – jak mierzyć temperaturę?

Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym, należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta. Różne modele mogą mieć określone inne odległości pomiaru, a przestrzeganie ich ma wpływ na dokładność. Przeważnie jest to około 2-2,5 cm od powierzchni skóry, ale może to być nawet 15 cm.

Sensor termometru musi być skierowany na skórę czoła lub szyi i nie powinien obejmować brwi ani włosów. Dokonując badanie z innej części ciała, np. z klatki piersiowej również należy zwrócić uwagę, czy skóra nie jest nadmiernie owłosiona. Niektóre modele wyższej klasy mogą być wyposażone w specjalne czujniki identyfikujące prawidłową lokalizację miejsca pomiaru.

Dobry termometr bezdotykowy potrzebuje poniżej 2 sekund na zebranie danych. W tym czasie należy trzymać urządzenie nieruchomo aż do zasygnalizowania, że badanie zostało zakończone. Wynik pojawi się na wyświetlaczu.

Warto mieć świadomość, że pewne czynniki mogą wpłynąć na pomiar i chociaż dobry termometr bezdotykowy powinien brać na nie poprawkę, to zawsze dobrze jest je zminimalizować. Na przykład pot na skórze może zafałszować wynik. Gorączkujący pacjent poci się, a pot obniża temperaturę skóry, dlatego przed wykonaniem pomiaru warto przetrzeć miejsce i je osuszyć. Nie należy wykonywać też pomiaru bezpośrednio po wyjściu z kąpieli, lecz po wysuszeniu odczekać chwilę.

Przeczytaj też: jak prawidłowo dokonać pomiaru temperatury?

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie popełniaj tych błędów!

Błędne pomiary biorą się zazwyczaj z nieuwagi, niestosowania się do instrukcji oraz z wpływu czynników zewnętrznych.

  • Najczęstszym błędem jest niewłaściwe miejsce oraz odległość od skóry wykonywania badania. W większości urządzeń zaleca się, aby odległość ta wynosiła między 2 cm a 5 cm.

  • Kolejnym błędem jest wykonywanie pomiaru temperatury przez włosy albo wręcz przez ubranie.

  • Wpływ na odczyt może mieć też temperatura otoczenia np. sprawdzenie temperatury u osoby, która dopiero weszła do budynku, a na zewnątrz jest drastycznie inna temperatura niż w środku lub korzystanie z termometru, który był przechowywany w pomieszczeniu o innej temperaturze.

  • Badanie nie powinno być wykonywane w ruchu, na mokrej skórze, po intensywnym wysiłku fizycznym, ani po wyjściu z zimnej/gorącej kąpieli.

  • W przypadku pomiaru gorączki u dzieci należy brać również poprawkę na wiek dziecka – niemowlaki i małe dzieci mają fizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Dobry termometr bezdotykowy ma funkcję uwzględniania wieku dziecka, co koryguje wyświetlanie alertów o stanie podgorączkowym i gorączce.

Dopóki stosujesz się do zaleceń producenta i wykonujesz pomiar zgodnie z powyższymi wskazówkami, tak naprawdę nie ma znaczenia jaki termometr bezdotykowy wybierzesz, o ile nie zależy Ci na dodatkowych funkcjach. Jeżeli natomiast potrzebujesz wysokiej klasy termometru, sprawdź produkty Novamma i Vitammy w sklepie Novamed.

Bibliografia:

1. Dominika Rogala, System do bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała człowieka, Politechnika Warszawska 2013, s. s.24-40;

2. Ernest Kuchar, Jakim termometrem mierzyć temperaturę u dziecka?, mp.pl 04.01.2018 (dostęp: 17.06.2021);

3. Marlena Kostyńska, konsultacja lek. Beata Wańczyk-Dręczewska, Jak poprawnie mierzyć temperaturę, medonet.pl 21.02.2021 (dostęp: 17.06.2021);

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.