Termometry douszne

Sięgnąć po lek przeciwgorączkowy, a może jeszcze poczekać? To pytanie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, zadaje sobie wiele osób. Niezastąpioną pomocą w obiektywnej ocenie stanu zdrowia jest termometr. Na rynku dostępne są różne jego modele, dzięki czemu z łatwością można dobrać ten odpowiedni do naszych potrzeb. Jedną z propozycji producentów jest termometr do ucha – jak on działa i kto powinien się na niego zdecydować?

Jaki termometr wybrać?

Kupienie pierwszego lepszego termometru może okazać się nietrafionym pomysłem. Dlaczego? To, jaki termometr wybrać do domowej apteczki, jest zależne od wielu czynników. Podczas jego zakupu należy wziąć pod uwagę m.in. to, kto będzie z niego korzystał, jaki jest czas pomiaru temperatury, dokładność tychże pomiarów. Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym wyborem był termometr cieczowy, obecnie w sklepach medycznych dostępne są także termometry elektroniczne czy te działające na podczerwień – bezdotykowe i douszne.

Jedną z polecanych opcji, zwłaszcza w przypadku zakupu termometru dla całej rodziny, jest termometr douszny. Pod względem sposobu działania podobny do termometru bezdotykowego, jednak górujący nad nim pewnymi zaletami. Przede wszystkim jest to dobry wybór w przypadku mierzenia temperatury u dzieci. Wspomniany wcześniej termometr bezdotykowy wymaga przyjęcia przez dziecko pozycji nieruchomej na kilka sekund, należy również zadbać o to, aby skóra na badanym obszarze nie była tłusta lub spocona, o co nietrudno w przypadku gorączki. Na wynik pomiaru mogą wpływać także m.in. włosy czy nagły podmuch powietrza w pomieszczeniu. Termometr do ucha to urządzenie, które sprawdzi się nawet u niemowląt czy ruchliwych, raczkujących dzieci. Jest higieniczny i łatwy w dezynfekcji, zazwyczaj w opakowaniu znajdują się także wymienne kapturki osłonowe, dzięki czemu ze sprzętu mogą korzystać wszyscy domownicy. Oczywiście i ten rodzaj termometru należy stosować według zaleceń producenta.

Termometr douszny – jak działa?

Czy termometr do ucha jest dokładny? W zależności od producenta dokładność termometru dousznego wynosi zwykle +/- 0,2 st. C. Taki wynik to zasługa sposobu mierzenia temperatury. Zasada działania termometru dousznego polega na dokonaniu pomiaru temperatury wewnątrz ucha, a dokładniej z błony bębenkowej. Do błony bębenkowej dopływa krew przepływająca także przez ośrodek kontroli temperatury ciała, który znajduje się w mózgu. Dzięki temu pomiar temperatury z ucha pozwala na uzyskanie wyniku jak najbardziej zbliżonego do temperatury wewnętrznej organizmu.

O czym warto pamiętać, stosując termometr do ucha? Jak mierzyć nim temperaturę? Aby pomiar był precyzyjny, należy odpowiednio wprowadzić sondę do ucha – i tutaj pomocne okazują się sygnały świetlne lub dźwiękowe, które ma każdy dobry termometr douszny. Delikatne wyprostowanie przewodu słuchowego (poprzez lekkie pociągnięcie małżowiny usznej do tyłu) pozwala na prawidłowe umieszczenie sondy w uchu. Warto także pamiętać, że na błędy w pomiarze ma wpływ zalegająca woskowina w uchu. Nie należy również dokonywać pomiaru temperatury w uchu, w którym jest stan zapalny i/lub do którego wkrapiane są leki. Niezależnie od wyboru rodzaju termometru pomiaru nie wykonuje się bezpośrednio po aktywności fizycznej, która wpływa na temperaturę organizmu.

Jaki termometr do ucha wybrać?

Właściwy pomiar temperatury to jedno, nie można jednak zapominać o odpowiedniej interpretacji wyniku, mając na względzie na przykład wiek danej osoby. Stąd coraz większą popularnością cieszą się modele termometrów, które interpretują wynik pomiaru w odniesieniu do kategorii wiekowej. To spore ułatwienie przede wszystkim dla rodziców małych dzieci. Jeśli chodzi o termometr do ucha, opinie pozytywne charakteryzują m.in. sprzęt marki Braun. Jedną z propozycji producenta jest model IRT 6520 ThermoScan 7, wzbogacony o technologię Age Precision do interpretacji wyników pomiarów – w zależności od wysokości temperatury wyświetlacz podświetla się na zielono, pomarańczowo lub czerwono. Termometr do ucha z jednorazowymi nakładkami, szybkością pomiaru wynoszącą 3 sekundy oraz podgrzewaną końcówką zapewnia komfort i higienę podczas badania. O prawidłowe umieszczenie termometru w uchu dbają sygnały świetle i dźwiękowe, sprzęt zachowuje w pamięci 9 ostatnich pomiarów.

Dobrej jakości sprzętem jest także termometr douszny IRT 6516 ThermoScan 6. I w tym przypadku model został wzbogacony o podgrzewaną końcówkę, wymienne kapturki osłonowe czy pomocnicze sygnały. Sprzęt sprawdza się przy mierzeniu temperatury u dzieci już od pierwszego dnia życia, a uzyskany wynik jest interpretowany z pomocą technologii Age Precision. Podświetlany ekran umożliwia komfortowy pomiar temperatury w nocy, a pamięć ostatniego pomiaru pomaga w ocenie poprawy lub pogorszenia stanu zdrowia.

Precyzyjny i komfortowy pomiar temperatury u dzieci i dorosłych gwarantuje również model IRT 6020 ThermoScan 5, tym razem w ducie z czarnym etui, które przyda się w podróży. Ergonomiczny kształt i wygoda użytkowania sprawiają, że urządzenie sprawdza się w każdych warunkach. Termometr do ucha marki Braun z miękką, podgrzewaną końcówką jest delikatny dla ucha dziecka, sprzęt zachowuje w pamięci ostatni pomiar, a sygnały świetle i dźwiękowe pomagają w prawidłowym umieszczeniu termometru w uchu.

Wszystkie powyższe modele termometrów dousznych można kupić w Novamed.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.