Upał daje Ci się we znaki? Gdy chłodne napoje nie przynoszą ulgi, a wachlarz już dawno przestał być wystarczającą formą ochłody, postaw na skuteczniejsze i długotrwałe rozwiązania. Mowa o sprawdzonym sprzęcie, jakim jest wiatrak domowy czy coraz popularniejszy wentylator kolumnowy, choć to niejedyne urządzenie, które dadzą Ci uczucie ochłody.

Wentylatory

Czy wentylator to wydajny sposób chłodzenia?

W upalne dni każdy sposób na ochłodzenie jest dobry, w związku z czym każdy stara się radzić sobie, jak tylko może, by choć trochę obniżyć temperaturę i poprawić komfort termiczny. Sposobów na to jest wiele, od wentylatorów, poprzez klimatyzatory przenośne, aż po wydajne, ale zdecydowanie najdroższe systemy klimatyzacji. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile urządzenia takie jak klimatyzatory faktycznie obniżają temperaturę otoczenia, tak wentylatory tego nie robią. Nie oznacza to jednak, że nie poradzą sobie one z nagrzanym powietrzem w domu, biurze czy mieszkaniu.

Wentylator wprawia powietrze w ruch, które między innymi zwiększa odparowywanie potu ze skóry, co powoduje sprawniejsze odprowadzanie ciepła i wrażenie ochłodzenia. Obniża się więc temperatura ciała, a nie otoczenia. To jednak w zupełności wystarczy, by znacząco podnieść komfort termiczny i poczuć wytchnienie.

Aby ten mechanizm był skuteczny, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim człowiek musi przebywać w obrębie nawiewu i to najlepiej w stosunkowo niewielkiej odległości – ta warunkowana jest przede wszystkim przez moc wentylatora. Gdy nawiew ustaje, wrażenie gorąca wraca niemal natychmiast, gdyż nie ma tu faktycznego obniżenia temperatury, dlatego wentylator musi chodzić przez cały czas.

Wentylatory i wiatraki to najpopularniejsze urządzenia do chłodzenia. I nie ma się co dziwić, gdyż łączą w sobie niezłą skuteczność z niską ceną. Są lekkie, mobilne, niedrogie, można je mieć w domu, w biurze, a nawet na biurku. Wiatrak, wentylator to nie tylko dobra alternatywa dla znacznie droższej klimatyzacji. Urządzenia te sprawdzą się także w przypadku osób, które są wyjątkowe wrażliwe na zmiany temperatury – stałe przybywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym może być przyczyną kłopotów ze zdrowiem, a przeziębienie latem potrafi być równie uciążliwe, co zimą. Co więcej, wiatraki i wentylatory są estetyczne i jest ich duży wybór. I tu rodzą się pytania: który wentylator wybrać? Co zapewni najwyższą skuteczność?

Wiatrak czy wentylator kolumnowy? Różnice

W zakresie mechanicznych systemów chłodzących wyróżniamy dwa podstawowe – wiatraki i wentylatory kolumnowe. Są one często mylone, warto zatem sprawdzić, czym się różni wentylator od wiatraka. Najważniejsza zasada ich działania jest taka sama. Wentylator kolumnowy, jak i wiatrak wprawiają powietrze w ruch, co daje wrażenie ochłodzenia otoczenia. Podstawową różnicą w obu urządzeniach jest ta, że wentylator działa miejscowo, z kolei wiatrak ma większy zasięg. Co zatem wybrać, jeśli zależy Ci jedynie na uczuciu przyjemnego chłodu w upalny dzień – wentylator czy wiatrak?

Klasyczne wiatraki są cyrkulatorami umieszczonymi na statywie, a śmigło wprawia powietrze w ruch. Wiatraki mogą być małe (biurkowe) lub duże stojące na statywie – im większa średnica, tym lepsza wydajność. Wiatrak wywołuje ruch powietrza tylko w jednym kierunku – przed siebie. Oczywiście regulacja konta nachylenia oraz możliwość cyrkulacji sprawiają, że powietrze jest rozprowadzane w różnych kierunkach. Duża moc wentylatorów stojących, sprawia że są to wydajne urządzenia, które potrafią wzbudzić bardzo przyjemny wiatr. Praktycznie każdy wiatrak ma kilkustopniową regulację prędkości nawiewu, a te bardziej zaawansowane posiadają również tryb nocny do cichej pracy na najniższych obrotach.

Osobom zastanawiającym się, czy wybrać wentylator kolumnowy czy wiatrak, z pewnością warto zwrócić uwagę na sam design urządzeń. Wentylatory kolumnowe to urządzenia zawierające układ kilku wiatraków, zamknięty w smukłej kolumnie. Elegancka obudowa doskonale wpisuje się w charakter nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Wentylator kolumnowy nie wysuwa się zatem na pierwszy plan aranżacji, jak wiatrak domowy. Jeśli chodzi o sam mechanizm wentylatora, to kilka rzędów wiatraczków zapewnia wielokierunkowy nawiew i lepszą cyrkulację powietrza. Oprócz tego modele kolumnowe mają też możliwość poruszania się w różnych kierunkach, więc powietrze jest równomiernie wzbudzane w ruch, zapewniając tym samym przyjemny podmuch. Który rodzaj wentylatora wybrać – wentylator kolumnowy czy zwykły, czyli stojący? W zakresie wydajności nie ma różnic pomiędzy wentylatorami stojącymi a kolumnowymi, wszystko zależy od mocy urządzenia, a nie samej konstrukcji. Różnica jest przede wszystkim estetyczna, gdyż wentylatory kolumnowe są z reguły mniejsze, bardziej kompaktowe i estetyczne, dające się wkomponować w wystrój wnętrza.

Wentylator kolumnowy czy wiatrak stojący?

Na pytanie jaki wentylator do mieszkania, czy zdecydować się na wiatrak stojący, czy kolumnowy wentylator nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to kwestia czysto preferencyjna. Oba typy urządzeń oferują podobną efektywność i możliwości, mogą być też wyposażone w funkcje sterowania pilotem lub z poziomu aplikacji.

  • Wentylator kolumnowy z pewnością będzie lepszy do ciasnych, niewielkich pomieszczeń, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Wpasuje się również tam, gdzie nie chcesz, aby się wyróżniał, lecz wkomponował się w wystrój. Jeżeli więc zależy Ci na nowoczesnym, estetycznym i minimalistycznym rozwiązaniu, wybierz wentylator kolumnowy do mieszkania. Jaki wentylator kolumnowy wybrać? Wybór jest ogromny, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia, jak chociażby funkcję nawilżania powietrza, automatycznego wyłączenia czy nawet aromaterapii.

  • Klasyczny wiatrak (cyrkulator) jest z reguły nieco tańszy niż jego kolumnowy odpowiednik i z pewnością bardziej rzuca się w oczy. Jeżeli więc szukasz urządzenia, które nie musi wtapiać się w otoczenie, za to ma zapewniać jak najwyższą efektywność chłodzenia, klasyczny wiatrak z pewnością będzie dobrym wyborem.

W sklepie internetowym Novamed mamy szeroki wybór wentylatorów – zarówno dużych stojących wiatraków, jak i małych biurkowych wentylatorów, a także estetycznych wentylatorów kolumnowych. Szczególnie polecamy urządzenia Honeywell, charakteryzujące się wysoką wydajnością, eleganckim designem i dobrą ceną. Jest to sprzęt wzbogacony o dodatkowe funkcje, dzięki czemu zadbasz o jakość powietrza w swoim otoczeniu, jak i swój komfort w trakcie stosowania urządzenia. Zwróć uwagę na takie kwestie, jak moc sprzętu i generowany przez niego hałas, w przypadku wentylatora warto postawić na model ze zdejmowaną kratką, która ułatwia czyszczenie. Z kolei wiatrak domowy z siatką ochronną zabezpieczającą śmigło zwiększa bezpieczeństwo stosowania urządzenia na przykład w pokoju dziecięcym. Pamiętaj także, że im większa średnica łopatki wiatraka, tym większy obszar pomieszczenia zostanie przyjemnie ochłodzony. Niezależnie od tego, czy postawisz na wentylator czy wiatrak, nie przebywaj zbyt blisko urządzenia i nie ustawiaj go bezpośrednio przy łóżku w sypialni, aby uniknąć przeziębienia.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.