Czy wentylator to wydajny sposób chłodzenia?

W upalne dni każdy sposób na ochłodzenie jest dobry, w związku z czym każdy stara się radzić sobie, jak tylko może, by choć trochę obniżyć temperaturę i poprawić komfort termiczny. Sposobów na to jest wiele, od wentylatorów, poprzez klimatyzatory przenośne, aż po wydajne, ale zdecydowanie najdroższe systemy klimatyzacji. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile urządzenia takie jak klimatyzatory faktycznie obniżają temperaturę otoczenia, tak wentylatory tego nie robią.

Wentylator wprawia powietrze w ruch, które między innymi zwiększa odparowywanie potu ze skóry, co powoduje sprawniejsze odprowadzanie ciepła i wrażenie ochłodzenia. Obniża się więc temperatura ciała, a nie otoczenia. To jednak w zupełności wystarczy, by znacząco podnieść komfort termiczny i poczuć wytchnienie.

Aby ten mechanizm był skuteczny, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim człowiek musi przebywać w obrębie nawiewu i to najlepiej w stosunkowo niewielkiej odległości – ta warunkowana jest przede wszystkim przez moc wentylatora. Gdy nawiew ustaje, wrażenie gorąca wraca niemal natychmiast, gdyż nie ma tu faktycznego obniżenia temperatury, dlatego wentylator musi chodzić przez cały czas.

Wentylatory i wiatraki to najpopularniejsze urządzenia do chłodzenia. I nie ma się co dziwić, gdyż łączą w sobie niezłą skuteczność z niską ceną. Są lekkie, mobilne, niedrogie, można je mieć w domu, w biurze, a nawet na biurku. Są estetyczne i jest ich duży wybór. I tu rodzą się pytania: który wentylator wybrać? Co zapewni najwyższą skuteczność?

wiatrak

Wiatrak czy wentylator kolumnowy? Różnice

W zakresie mechanicznych systemów chłodzących wyróżniamy dwa podstawowe – wiatraki i wentylatory kolumnowe.

Klasyczne wiatraki są cyrkulatorami umieszczonymi na statywie, a śmigło wprawia powietrze w ruch. Wiatraki mogą być małe (biurkowe) lub duże stojące na statywie – im większa średnica, tym lepsza wydajność. Wiatrak wywołuje ruch powietrza tylko w jednym kierunku – przed siebie. Oczywiście regulacja konta nachylenia oraz możliwość cyrkulacji sprawiają, że powietrze jest rozprowadzane w różnych kierunkach. Duża moc wentylatorów stojących, sprawia że są to wydajne urządzenia, które potrafią wzbudzić bardzo przyjemny wiatr. Praktycznie każdy wiatrak ma kilkustopniową regulację prędkości nawiewu, a te bardziej zaawansowane posiadają również tryb nocny do cichej pracy na najniższych obrotach.

Wentylatory kolumnowe to urządzenia zawierające układ kilku wiatraków, zamknięty w smukłej kolumnie. Kilka rzędów wiatraczków zapewnia wielokierunkowy nawiew i lepszą cyrkulację powietrza. Oprócz tego modele kolumnowe mają też możliwość poruszania się w różnych kierunkach, więc powietrze jest równomiernie wzbudzane w ruch, zapewniając tym samym przyjemny podmuch. W zakresie wydajności nie ma różnic pomiędzy wentylatorami stojącymi a kolumnowymi, wszystko zależy od mocy urządzenia, a nie samej konstrukcji. Różnica jest przede wszystkim estetyczna, gdyż wentylatory kolumnowe są z reguły mniejsze, bardziej kompaktowe i estetyczne, dające się wkomponować w wystrój wnętrza.

Wentylator kolumnowy czy wiatrak stojący?

Na pytanie jaki wentylator do mieszkania, czy zdecydować się na wiatrak stojący, czy kolumnowy wentylator nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest to kwestia czysto preferencyjna. Oba typy urządzeń oferują podobną efektywność i możliwości, mogą być też wyposażone w funkcje sterowania pilotem lub z poziomu aplikacji.

  • Wentylator kolumnowy z pewnością będzie lepszy do ciasnych, niewielkich pomieszczeń, gdzie przestrzeń jest na wagę złota. Wpasuje się również tam, gdzie nie chcesz, aby się wyróżniał, lecz wkomponował się w wystrój. Jeżeli więc zależy Ci na nowoczesnym, estetycznym i minimalistycznym rozwiązaniu, wybierz wentylator kolumnowy do mieszkania.

  • Klasyczny wiatrak (cyrkulator) jest z reguły nieco tańszy niż jego kolumnowy odpowiednik i z pewnością bardziej rzuca się w oczy. Jeżeli więc szukasz urządzenia, które nie musi wtapiać się w otoczenie, za to ma zapewniać jak najwyższą efektywność chłodzenia, klasyczny wiatrak z pewnością będzie dobrym wyborem.

W sklepie internetowym Novamed mamy szeroki wybór wentylatorów – zarówno dużych stojących wiatraków, jak i małych biurkowych wentylatorów, a także estetycznych wentylatorów kolumnowych. Szczególnie polecamy urządzenia Honeywell, charakteryzujące się wysoką wydajnością, eleganckim designem i dobrą ceną.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.