Mimo postępu medycyny i rozszerzenia oferty sprzętu lekarskiego o coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, stetoskop lekarski wciąż pozostaje niezastąpionym narzędziem diagnostycznym. Stanowi podstawowe wyposażenie ekwipunku lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy kardiologów czy ratownika medycznego. Jaki stetoskop sprawdzi się najlepiej w dłoniach młodego lekarza?

Stetoskopy lekarskie

Studenci medycyny i młodzi lekarze w trakcie specjalizacji bardzo często mają problem z wyborem stetoskopu. Czy postawić na droższy model, czy też wybrać ten tańszy, skoro za chwilę mogę potrzebować zaawansowanego sprzętu najlepszej jakości? Cóż, prawdą jest, że dobra jakość stetoskopu ma ogromny wpływ na jego akustykę, tym samym wpływając na wyniki badania. Nie można też zapomnieć o tym, że to doświadczenie pozwala na wychwycenie najdrobniejszego szmeru w badanej części ciała. Wniosek jest jeden – stetoskop dla młodego lekarza, wciąż uczącego się, nie musi być z najwyższej półki cenowej, jednak wciąż powinien odznaczać się dobrą jakością. Podczas wyboru sprzętu należy kierować się poszczególnymi parametrami, komfortem użytkowania czy ceną serwisu i części zamiennych.

Jaki stetoskop wybrać?

Stetoskopy lekarskie można podzielić na kilka grup. Jeśli wziąć pod uwagę budowę głowicy, wyróżnia się stetoskopy jednostronne i dwustronne.

  • Stetoskop jednostronny, z płaską i lekką głowicą (zwykle to membrana) to narządzie, z którego najczęściej korzystają pielęgniarki czy anestezjolodzy. Łatwo wsunąć go pod ubranie, zmierzyć z jego pomocą ciśnienie krwi.

  • Stetoskop lekarski dwustronny to sprzęt z dwustronną głowicą (lejek i membrana), bardziej uniwersalny wybór, pozwalający na ocenę niskich i wysokich dźwięków. Z jego pomocą można badać zarówno dzieci, jak i dorosłych. To właśnie ten typ będzie idealnym wyborem dla młodego lekarza.

Przeglądając ofertę sklepów ze sprzętem medycznym, można także zauważyć inny podział stetoskopów, wskazujący na konkretną specjalizację lekarza.

  • Stetoskopy anestezjologiczne – jak już wspomniano to stetoskopy jednostronne, przydatny sprzęt m.in. dla ratowników medycznych, pielęgniarek.

  • Stetoskopy lekarskie internistyczne – uniwersalny wybór, zarówno dla młodego lekarza, jak i lekarza pierwszego kontaktu czy nawet kardiologa. Ten stetoskop zwykle ma dwustronną głowicę i pojedynczy przewód słuchowy.

  • Stetoskopy kardiologiczne – charakteryzuje je większa i cięższa głowica i podwójny przewód słuchowy. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższą jakość akustyki i najdokładniejsze badanie.

Na uwagę zasługuje także stetoskop lekarski pediatryczny, którego głowica jest dopasowana rozmiarowo pod potrzeby badania najmłodszych pacjentów. Z kolei ciepła obwódka pozwala zmniejszyć dyskomfort związany z uczuciem chłodu podczas osłuchiwania. W przypadku doświadczonych lekarzy, którzy przyjmują pacjentów w różnym wieku, sprawdzają się także stetoskopy z wymiennymi elementami głowicy, pozwalające na dobór jej rozmiaru do potrzeb pacjenta.

Stetoskop dla lekarza – parametry sprzętu

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, łatwo określić, jaki stetoskop wybrać dla młodego lekarza. Odpowiedź jest prosta – zwykle najlepiej sprawdzi się stetoskop internistyczny, dwustronny o dobrej jakości. Podczas zakupu sprzętu warto zwrócić uwagę na jego parametry. Stetoskop lekarski powinien być wykonany z wytrzymałego materiału. Przewód słuchowy musi być elastyczny i odporny na zginanie, a jego długość dobrana do wzrostu młodego lekarza. Miękkie dreny na pewno są lżejsze, ale lepszą akustykę zapewnią przewody o odpowiedniej grubości. Jeśli chodzi o głowicę i lirę, zwykle mamy do wyboru takie materiały, jak aluminium, stal nierdzewna i mosiądz. Liczy się nie tylko waga i trwałość stetoskopu, ale i jego komfort użytkowania, stąd lira powinna być regulowana. O odpowiednią transmisję dźwięków i wygłuszenie otoczenia dbają oliwki. Warto postawić na miękkie oliwki, najlepiej samouszczelniające, które dopasują się do ucha lekarza. Więcej na temat tego, jaki stetoskop lekarski wybrać, przeczytasz tutaj.

Niezawodne stetoskopy lekarskie

Novamed to sklep ze sprzętem medycznym od czołowych producentów. W sprzedaży dostępne są stetoskopy lekarskie kultowej już marki Littmann czy nowości na rynku od marki Dr Famulus. Najnowszy stetoskop lekarski internistyczny Dr Famulus to sprzęt wysokiej jakości, z dwustronną głowicą. Zapewnia odpowiednią izolację hałasu i klarowność dźwięków słyszanych z ciała pacjenta. Giętki przewód słuchowy i hermetycznie uszczelniane oliwki sprawiają, że stetoskop jest nie tylko niezawodny, ale i komfortowy w użyciu. Na uwagę zasługują także kolorowe przewody słuchowe, które doskonale wyróżniają się na tle białego fartucha i pomogą przezwyciężyć strach małym pacjentom.

Jedną z najczęściej wybieranych marek stetoskopów jest marka Littmann. W Novamed dostępne są popularne stetoskopy klasyczne, w bogatej gamie kolorystycznej. Duet np. limonkowego przewodu słuchowego i niebieskiego trzonka to prosty sposób na dodanie koloru do białego fartucha. Internistyczny stetoskop dla lekarza Littmann Classic III w wersji Smoke czy Mirror-Finish to także, a raczej przede wszystkim, wysoka jakość materiałów, kilkuletnia gwarancja producenta oraz idealna jakość akustyczna. Sprawdź, który stetoskop będzie dla Ciebie najlepszym wyborem!

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.