- Strona główna /
- A-Z /
- A-L /
- Lampy medyczne
Lampy medyczne
Lampy medyczne – oświetlenie medyczne
Lampa medyczna to niezastąpiony element wyposażenia placówek medycznych, gabinetów lekarskich, weterynaryjnych czy też kosmetycznych. Odpowiednie oświetlenie obszaru ciała czy jamy ustnej pacjenta lub zwierzęcia jest niezbędne w przypadku badań, zabiegów czy operacji. Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszym wyborem była lampa medyczna halogenowa, jednak została ona zastąpiona przez lampy ze światłem LED. Mające kilka źródeł światła, energooszczędne i zapobiegające nagrzewaniu obszaru oświetlanego są znacznie bezpieczniejszym, trwalszym i tańszym wyborem. Lampy LED to lampy bezcieniowe, czyli takie, która zapewniają równomierne oświetlenie danego obszaru zabiegowego. To niezwykle istotny wyznacznik każdej dobrej lampy medycznej.
Podział lamp medycznych
Każda lampa medyczna musi spełniać kilka kryteriów, uzależnionych od jej przeznaczenia, jak chociażby odpowiednia temperatura barwowa oraz współczynnik odwzorowania barw. Jednak za każdym razem szczególną uwagę należy zwrócić także na natężenie światła (i jego regulację) oraz indywidualny dobór wielkości oświetlanego pola. Certyfikowane lampy medyczne to urządzenia, które można podzielić ze względu na przeznaczenie, jak i sposób montażu/ustawienia.
-
Podstawowy podział lamp medycznych
Podstawowy i zarazem bardzo elastyczny podział lamp medycznych, to ten na lampy diagnostyczne, zabiegowe i operacyjne.
-
Lampy diagnostyczne
Lampy diagnostyczne to część wyposażenia gabinetów lekarskich. Pozwalają oświetlić dany obszar ciała czy jamy ustnej podczas badań, prostych zabiegów lekarskich. W tej grupie lamp wyróżniamy nie tylko klasyczne duże lampy, ale i lampy czołowe, używane m.in. przez laryngologów.
-
Lampy zabiegowe
Ten rodzaj lamp oświetla dany obszar w sposób punktowy lub ogólny, w zależności od potrzeb. Lampy zabiegowe sprawdzają się nie tylko w gabinetach lekarskich czy placówkach medycznych, ale i w salonach kosmetycznych.
-
Lampy operacyjne
I w tym przypadku światło lampy może mieć charakter punktowy lub ogólny. Lampy operacyjne znajdują zastosowanie na salach operacyjnych, w laboratoriach, na oddziałach ratunkowych. Zapewniają intensywne, jasne światło.
Podział lamp ze względu na sposób montażu
Lampa medyczna może być montowana do sufitu (lampa sufitowa) lub ściany (lampa przyścienna). Są to lampy mocowane na stałe, bez możliwości przemieszczania, ale zapewniające regulację zakresu i kształtu obszaru oświetlanego. Wyróżniamy także lampę statywową, z podstawą zabezpieczającą sprzęt przed przewróceniem. Lampy ze statywem to obowiązkowe wyposażenia każdej sali operacyjnej, ale nie tylko. Ten typ lamp jest mobilny, zapewniając swobodę przemieszczania urządzenia. Jest to szczególne ważne w przypadkach wykonywania badań czy zabiegów u pacjentów, którzy nie mogą być transportowani między salami szpitalnymi. Z kolei lampa statywowa na ramieniu (tzw. gęsia szyja) sprawdza się także w gabinetach zabiegowych czy diagnostycznych. Z łatwością można ustalić kierunek i zakres dawanego przez nią światła.
Lampa medyczna do światłoterapii
Leczenie światłem to coraz popularniejszy wybór w terapiach niwelujących ból czy też łagodzących choroby o podłożu psychicznym. Lampa medyczna terapeutyczna to sprawdzony, certyfikowany sprzęt, który można użytkować w warunkach domowych. Doskonałym tego przykładem jest lampa antydepresyjna i lampa światła dziennego. To urządzenia, które dają efekt światła naturalnego, dziennego, ale bez emisji szkodliwego promieniowa UV. Sprzęt znajduje zastosowanie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym przy leczeniu depresji, niwelowaniu apatii, zmęczenia, jak i lęku.
Z kolei lampa na podczerwień to urządzenie wykorzystywane do łagodzenia bólu, eliminowania napięcia mięśni, wspomagająca leczenie reumatyzmu, infekcji sezonowych. Z racji tego, że istnieją także przeciwwskazania do stosowania lampy na podczerwień, przed rozpoczęciem leczenia światłem należy skonsultować się z lekarzem.