W ostatnich latach diagnostyka medyczna przeżywa okres świetności. Obecnie lekarz, laborant, radiolog dysponują wręcz nieograniczonymi możliwościami z zakresu diagnostyki pacjenta. Jednak są sprzęty, które pomimo swej prostoty na zawsze zostaną już nierozłączną częścią wyposażenia medycznego dla lekarza czy ratownika medycznego. Jednym z taki sprzętów jest latarka medyczna. Czym jest i do czego służy latarka, nikomu nie trzeba wyjaśniać. Jest to rodzaj małej, kompaktowej lamy elektrycznej, której zadaniem jest emitowanie punktowej, skoncentrowanej wiązki światła. Pierwsze latarki powstały w XIX wieku, wraz z upowszechnieniem ogniw elektrycznych. Na przełomie kilku następnych lat latarki mocno ewaluowały. Latarki są powszechnie wykorzystane praktycznie w każdej specjalizacji medycznej np. w medycynie rodzinnej, laryngologii, okulistyce, neurologi czy medycynie ratunkowej.

Źródła światła w latarkach medycznych.

Latarki mogą wykorzystywać jako źródło światła: żarówki lub diody LED. Istotną wadą latarek z żarówką jest jej krótki czas pracy, ponad to używanie takie latarki niesie również ze sobą ryzyko przepalania w najmniej odpowiednim momencie. Wyobraźmy sobie ratownika medycznego, który na akcji wyjazdowej w nocy chce przeprowadzić badanie, np. ocenić odruch źrenicowy, i nagle jego latarka gaśnie.. By wykluczyć podobne traumatyczne zjawiska wprowadzono latarki z diodą LED. Diody tego typu są w obecnych czasach najnowocześniejszymi, najbardziej efektownym i ergonomicznymi źródłami światła. Latarki tego typu emitują światło monochromatyczne, najczęściej zimo - białe. Diody LED charakteryzują się długim czasem pracy, użytkownicy często opisują iż ,, one się nie przepalają". Czas pracy diody LED jest blisko 4 razy dłużysz w porównaniu do latarki z żarówką. Jednakże jak wykazały badania, światło z diody LED, może mieć niekorzystny wpływ na pacjenta, oślepia go zbyt mocnym światłem, dlatego też wybierając latarkę medyczną z diodą LED powinniśmy sprawdzić czy posiada odpowiednie atesty. Na rynku dostępne są również Iatarki wykorzystujące ulepszoną technologię ksenonowo - halogenową XHL, która zapewnia najwyższej jakości jasne, skoncentrowane , homogeniczne światło, które jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Na co zwrócić uwagę wybierając latarkę medyczną?

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto również porównać :

  • czas pracy baterii
  • zasięg oświetlenia
  • liczbę lumenów  jednostkę miary strumienia świetlnego) - im bliższa 9 tym lepiej
  • soczewkę i materiał z jakiego została wykonana
  • to czy jest odporna na wstrząsy, upadki z wysokości
  • czy jest wodoodporna
  • czy jest kurzoodporna
  • czy materiał z którego jest zbudowana obudowa jest trwały i może być zdezynfekowany powszechnym środkami do dezynfekcji
  • czy sama się wyłącza czy posiada zaczep zabezpieczający przed zgubieniem

Obecnie latarki medyczne oprócz podstawowych funkcji posiadają opcje dodatkowe np . depresor języka, który może być wykorzystywana zamiennie do szpatułki do gardła. Obudowy są zaprojektowane tak, iż często latarki przypominają eleganckie długopisy.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.