Udar mózgu może dotknąć każdego. Jeszcze do niedawna występował on głównie w grupie osób starszych. Obecnie powoduje niepełnosprawność lub zgon u coraz młodszych pacjentów. Jeśli zauważysz u siebie któryś z czynników ryzyka udaru mózgu, nie czekaj – działaj!

Jakie mogą być przyczyny udaru mózgu?

Udar mózgu, czyli zaburzenie czynności mózgu, może mieć charakter niedokrwienny oraz krwotoczny. W pierwszym przypadku udar jest skutkiem niedokrwienia mózgu, czyli przerwania dopływu krwi do mózgu. Bezpośrednią przyczyną takiej sytuacji może być np. zator lub skrzep powodujący zamknięcie naczynia. Udar krwotoczny jest efektem krwotoku w obrębie mózgowia po pęknięciu naczynia mózgowego.

Udar mózgu wymaga pilnej interwencji medycznej. Niestety jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. Pacjenci, którzy go przeżyli i otrzymali pomoc na czas, zwykle wymagają specjalistycznej rehabilitacji i opieki, a wielu z nich zmaga się z niepełnosprawnością. Sprawdź, jakie są wczesne objawy udaru mózgu i zareaguj, gdy zauważysz u bliskich lub siebie jego pierwsze symptomy. Czy znasz czynniki udaru mózgu i wiesz, kto jest w grupie osób szczególnie narażonych na jego wystąpienie?

Co jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu?

Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko udaru mózgu. Wśród nich możemy wymienić te o charakterze niemodyfikowalnym oraz modyfikowalnym. Jak sama nazwa wskazuje, niemodyfikowalne czynniki ryzyka udaru mózgu to te, na które nie mamy wpływu. Są niezależne od nas i naszego stylu życia. W tej grupie wyróżniamy:

  • wiek (powyżej 55. roku życia),
  • płeć (męska),
  • rasę (czarna),
  • uwarunkowania genetyczne.

Modyfikowalne czynniki udaru mózgu to te, które są całkowicie lub w dużej mierze zależne od nas, na które można wpłynąć poprzez działania medyczne i/lub zmianą stylu życia. Mowa przede wszystkim o:

  • otyłości,
  • paleniu papierosów,
  • podwyższonym poziomie cholesterolu,
  • cukrzycy,
  • zaburzeniach rytmu serca (zwłaszcza migotaniu przedsionków),
  • niewydolności serca,
  • zwężeniu tętnicy szyjnej,
  • niedoczynności tarczycy,
  • nadużywaniu alkoholu,
  • stosowaniu diety bogatej w sól i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego,
  • nadciśnieniu tętniczym,
  • zaburzeniach krzepnięcia.

Wymieniając modyfikowalne czynniki ryzyka udaru mózgu i biorąc pod uwagę badania naukowe i statystyki, można stwierdzić, kto jest narażony na udar mózgu w większym stopniu. Ponad połowa przypadków wystąpienia udaru mózgu w Polsce jest skutkiem niezdiagnozowanego/nieleczonego nadciśnienia tętniczego.

Co zwiększa ryzyko udaru, czyli zmierz swoje ciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, dotykająca coraz młodsze osoby. Winnymi takiej sytuacji są w dużej mierze szybkie tempo życia i związany z nim stres. Choroba często rozwija się bezobjawowo i jest wykrywana podczas rutynowej kontroli w gabinecie lekarskim. Szacuje się, że nadciśnienie zwiększa nawet czterokrotnie ryzyko tego, że u danego pacjenta wystąpi udar. Czynniki ryzyka udaru mózgu wymienione wcześniej, takie jak cukrzyca czy otyłość, także mogą prowadzić do rozwoju nadciśnienia. Warto o tym pamiętać. Ludzki organizm to sprawnie działająca maszyna, a wada jednego z jej elementów wpływa na funkcjonowanie pozostałych.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka udaru mózgu. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka i które z czynników udaru mózgu dotyczą właśnie Ciebie. Nie zapominaj o badaniach kontrolnych – wiele z dolegliwości daje o sobie znać dopiero wtedy, kiedy choroba jest już zaawansowana. Doskonałym tego przykładem jest właśnie nadciśnienie tętnicze. Regularne pomiary ciśnienia pomogą Ci w porę zareagować i rozpocząć proces leczenia choroby. Nie musisz umawiać się co miesiąc na wizyty do specjalisty, aby zmierzyć ciśnienie. Możesz to robić samodzielnie, w domu, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Na rynku dostępne są ciśnieniomierze wzbogacone o dodatkowe funkcje, dzięki którym nie tylko zmierzysz ciśnienie, ale również możesz wykryć migotanie przedsionków, czyli kolejny ważny czynnik udaru mózgu.

Jaki ciśnieniomierz z wykrywaniem migotania przedsionków warto kupić?

Postaw na modele z intuicyjną obsługą i czytelnym, podświetlanym ekranem, który zwiększa komfort użytkowania sprzętu. Doskonałym tego przykładem jest chociażby ciśnieniomierz Novama Comfort X AF. Nieregularną pracę serca i migotanie przedsionków sprawnie wykrywa ciśnieniomierz Novama Comfort+ AF i IHB. Co ważne, urządzenie samodzielnie interpretuje wyniki pomiarów, a jego kliniczna dokładność została potwierdzona w niezależnych badaniach. Jeśli interesuje Cię ciśnieniomierz z dwoma trybami pomiaru, wybierz model Novama Pro. Dla osób korzystających z najnowszych technologii polecamy ciśnieniomierz Novana Pro Blue. To urządzenie z Bluetooth i dedykowaną aplikacją, pozwalającą na przesyłanie między sprzętem a telefonem wyników pomiaru. Idealna opcja dla pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem, które mają możliwość przesyłania na bieżąco swoich wyników lekarzowi.

Zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki i objawów udaru mózgu to główny cel kampanii zapobiegam.pl realizowanej przez Fundację Udaru Mózgu. Novamed, jako lider dystrybucji sprzętu medycznego, dołącza do akcji #zmierzsiezcisnieniem, której ambasadorem jest lider zespołu T.Love – Muniek Staszczyk. Zachęcamy wszystkich do regularnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Szybkie i nieinwazyjne badanie, wykonane w domowym zaciszu, może uratować Ci życie. Jeśli masz problem z zakupem odpowiedniego modelu ciśnieniomierza – napisz do nas. Pomożemy Ci wybrać precyzyjny i łatwy w obsłudze sprzęt.