Problemy z sercem? Ból w klatce piersiowej w trakcie wysiłku może być oznaką jednej z chorób układu krążenia. Choroba wieńcowa, bo o niej mowa, może rozwijać się bezobjawowo latami. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społeczeństwa na temat jej przyczyn, objawów i profilaktyki. Dowiedz się, z czego się bierze choroba wieńcowa i zmień swój styl życia, aby zapobiec chorobie.

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa to choroba niedokrwienna serca. Występuje ona w chwili, gdy do komórek mięśnia sercowego nie docierają wystarczające ilości tlenu oraz substancji odżywczych. Jakie czynniki ryzyka powodują, że u danej osoby rozwija się choroba wieńcowa? Przyczyny choroby obejmują zmiany w tętnicach wieńcowych. Ich zwężenie lub zamknięcie to z kolei efekt miażdżycy naczyń. Na ich ścianach odkłada się cholesterol i komórki zapalne, a tworzące się blaszki miażdżycowe prowadzą do wspomnianego zwężenia lub zatkania światła tętnic, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi do serca. Choroba wieńcowa może mieć przyczyny związane także z m.in. wrodzonymi wadami tętnic, urazami lub guzami, które uciskają na nie lub niedokrwistością.

Jakie są pierwsze objawy choroby wieńcowej?

Choroba wieńcowa przez długi czas może nie dawać o sobie znać lub przeciwnie – jej objawy są charakterystyczne i szybko przybierają na sile. Przebieg choroby u każdego może być inny. Warto jednak wiedzieć, że choroba wieńcowa ma zbliżone objawy do pierwszych symptomów zawału. Mowa o bólu w klatce piersiowej. Ma on postać ucisku, odczuwania ciężaru zlokalizowanego za mostkiem. Ból ten może promieniować do żuchwy, lewego barku. U niektórych osób towarzyszy mu uczucie duszności. W przypadku choroby wieńcowej objawy mogą także obejmować uczucie lęku, pocenie się, nudności, zawroty głowy.

Stabilna dławica piersiowa i ostry zespół wieńcowy

Choroba wieńcowa może mieć różny przebieg. U niektórych osób diagnozowana jest stabilna dławica piersiowa. Ból w klatce piersiowej pojawia się w wyniku wysiłku fizycznego lub stresu. Za wywołanie ataku może odpowiadać także zjedzenie obfitego posiłku lub zimne powietrze. Po podaniu nitrogliceryny i odpoczynku dolegliwości bólowe ustępują. Z kolei ostry zespół wieńcowy to postać choroby z bólem, który utrzymuje się dłużej i nie ustępuje po podaniu leków czy odpoczynku. W tym przypadku choroba wieńcowa stwarza duże ryzyko groźnych powikłań, w tym zawału i może być bezpośrednią przyczyną nagłej śmierci sercowej.

Jak wykryć chorobę wieńcową?

Choroba wieńcowa jest diagnozowana w trakcie wywiadu lekarskiego oraz dodatkowych badań. Ich ilość oraz rodzaj są indywidualnie dobierane do stanu zdrowia i zgłaszanych dolegliwości przez pacjenta. Jak wykryć chorobę wieńcową? W tym celu przeprowadzane są badania laboratoryjne (oznaczenie m.in. poziomu cholesterolu i glukozy we krwi), EKG (spoczynkowe i wysiłkowe), echo serca, badanie przy użyciu holtera, rentgen klatki piersiowej, scyntygrafia wysiłkowa, koronarografia, tomografia czy rezonans magnetyczny.

Choroby układu krążenia to schorzenia, które łatwo przypisać stresowi i gorszej kondycji fizycznej, łudząc się, że dolegliwości wcześniej czy później miną. I choć choroba wieńcowa objawy ma dosyć charakterystyczne, jej symptomy mogą być odczuwalne inaczej u każdego z pacjentów. Problemem jest zwłaszcza diagnostyka u kobiet. Wiele pacjentek nie potrafi dokładnie opisać rodzaju bólu w klatce piersiowej lub w ogóle go nie odczuwa, a pozostałe objawy choroby wieńcowej mogą wprowadzić w błąd diagnostyczny niedoświadczonego lekarza.

Jaka jest profilaktyka choroby wieńcowej?

Biorąc pod uwagę to, jakie są objawy choroby wieńcowej i co jest jej główną przyczyną, zapobieganie chorobie wygląda w dużej mierze tak, jak profilaktyka miażdżycy. Co ważne, również leczenie choroby wieńcowej skupia się na zmniejszeniu czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, a jeśli to nie wystarcza – na wdrożeniu farmakologii i/lub leczenia zabiegowego.

Jak zapobiec temu, aby rozwinęła się u Ciebie choroba wieńcowa? Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zmianę stylu życia. Mowa o utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i stosowaniu diety bogatej w błonnik i nieprzetworzoną żywność. Należy także unikać używek i ograniczyć picie alkoholu. Do tego choćby umiarkowana, ale regularna, aktywność fizyczna i skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem. Aby choroba wieńcowa się nie rozwinęła, należy dbać o prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ważne są badania kontrolne – zarówno te laboratoryjne, jak i kardiologiczne. Do tego systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego w domu. W końcu to nadciśnienie jest jednym z czynników ryzyka, które może prowadzić do rozwoju miażdżycy, a ta do wystąpienia choroby wieńcowej.

Nadciśnienie często rozwija się latami, nie dając o sobie znać. Regularne badanie ciśnienia pomoże Ci w porę zareagować i zgłosić się po pomoc do specjalisty. Aby mieć pewność, że pomiary są dokładne, postaw na sprawdzony sprzęt z kliniczną dokładnością, jak chociażby Novama Comfort+ AF i IHB. Ten model ciśnieniomierza da Ci znać, jeśli wykryje u Ciebie nieregularną pracę serca i migotanie przedsionków. Jeśli cenisz sobie wygodę i korzystasz z aplikacji, wybierz ciśnieniomierz Novama Pro Blue z Bluetooth i aplikacją na telefon. Dzięki niej możesz wygodnie przesyłać wyniki pomiarów na smartfona. Klasyczną wersją ciśnieniomierza z funkcją wykrywania migotania przedsionków jest Novama Comfort X AF. Z kolei, jeśli szukasz modelu z dwoma trybami pomiaru i funkcjonalnym uchwytem na mankiet do przechowywania sprzętu, polecamy zakup Novama Pro.