Według ostatnich analiz, blisko 90 % naszego społeczeństwa nie wie co kryję się pod tajemniczym skrótem POCHP. Ta informacja jest wyjątkowo niepokojąca, biorąc pod uwagę fakt, iż POCHP to skrót ogólnoustrojowej jednostki chorobowej, która obecnie jest czwartą przyczyną zgonów na świecie.

POCHP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, ang COPD.

POCHP jest nieuleczalną/częściowo uleczalną chorobą obturacyjną płuc tzn. nie ma lekarstwa, które mogłoby całkowicie wyeliminować, usunąć chorobę z organizmu. Szacuję się, iż w Polsce na POChP choruje blisko 2mln ludzi, blisko 15 tyś. co roku umiera, zaś 80 % cierpiących nie zdaje sobie sprawy z faktu posiadania choroby. To właśnie brak edukacji oraz ignorancja społeczeństwa powoduje, iż POChP jest wykrywana najczęściej w zaawansowanych stadiach, wówczas kiedy trudno już opóźnić przebieg choroby. W pierwotnej fazie jest chorobą układu oddechowego, nieleczona rozwija się z upływem lat, zajmuje kolejne układy, stajać się wówczas chorą ogólnoustrojową (ma wpływ na cały organizm), doprowadzając w ostateczności do śmierci. Nieleczeni chorzy umierają statystycznie 10 lat wcześniej. Choć brzmi to groźnie i pesymistycznie, to POChP nie można się bać, z chorobą należy walczyć. Wcześnie zdiagnozowana, systematycznie leczona pozwala na zachowanie aktywność i samodzielność chorego do późnych lat życia. Przewlekłą Obturacyjna Choroba Płuc jest długotrwałą chorobą/ procesem chorobotwórczym, który najkrócej mówiąc upośledza funkcje płuc. POChP jest zespołem objawów chorobowych łączących przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płucną. Schorzenie to rozwija się powoli, stopniowo przez wiele lat w konsekwencji powodując niewydolność układu oddechowego. Utrudnia wymianę tlenową, a co z tym idzie organiczna stopień natleniania całego organizmu, w konsekwencji doprowadzając do zmian ogólnoustrojowych. Głównym czynnikiem dla, którego POChP jest tak groźna jest fakt, iż jest ona późno diagnozowana, najczęściej kiedy jest już za późno by widocznie zredukować uciążliwe objawy choroby.

 Dlaczego POCHP jest diagnozowana tak późno?

Jedną z przyczyn jest brak edukacji społeczeństwa, drugą fakt, iż wczesne fazy choroby, mają bardzo niespecyficzne objawy. Objawy, które są często bagatelizowane, zarówno przez chorego jaki i przez lekarza pierwszego kontaktu.

Do wczesnych objawów możemy zaliczyć:

  • przewlekły kaszel

  • odkrztuszanie ropnej, gęstej plwociny

  • subiektywne odczuwanie duszność,

  • uczucie szybszego męczenia się

  Kto choruje na POCHP?

Blisko 90% chorych na POCHP to palacze papierosów, warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż nie tylko czynne ale i bierne palenie jest czynnikiem chorobotwórczym. Wieloletnia ekspozycja na dym papierosowy jest jest bezpośrednią przyczyną powstawania choroby. Spośród innych czynników warto wymienić:

  • obciążenie genetyczne

  • narażenie środowiskowe

  • specyficzne środowisko pracy

 

 

 

 

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.